• 18:36

  • 1399-09-02

  • کد خبر: 870

ایلقار ابراهیم اوغلو: با وجود تأکید رهبر انقلاب اسلامی، نگران خانکندی و خوجالی هستیم

رهبر “جمعیت دینی جمعه” اظهار داشت: ایران تا جایی که جمهوری آذربایجان نیاز داشت، حمایت خود به قدر کافی را ارائه کرد و اگر مثلاً در جبهه زنگیلان تضمین ایران به نیروهای جمهوری آذربایجان نبود، ممکن بود وضعیت دشوار دیگری بروز کند.

گروه بین‌الملل آناج؛ ایلقار ابراهیم اوغلو رهبر “جمعیت دینی جمعه” جمهوری آذربایجان در گفتگوی زنده تصویری در برنامه ” میدان سیاست” کانال “خورال تی وی” اظهار داشت:

نوشته‌های سردر مسجد آغدام که ممکن است توسط ارامنه از بین برده شده باشند، حاوی یاد خداوند و شهادت به توحید خداوند، رسالت حضرت محمد (ص) و ولایت امیرالمؤمنین علی (ع) و توسل به امام رضا (ع) و آیه‌ای از سوره فتح در خصوص پیروزی و آیه‌ای از سوره نجم درباره سعی و تلاش انسان و آیاتی از سوره هجر درباره پاسخگویی انسان درباره اعمالش است که حکایت از فرهنگ و معنویات بالای مردم این سرزمین است.

ابراهیم اوغلو همچنین سؤال کردن درباره آینده و سرنوشت سایر مناطق باقی‌مانده از قره‌باغ کوهستانی را حق مردم جمهوری آذربایجان دانست و این سؤالات و مطالبات را راهگشای حل مشکلات و مسائل باقی‌مانده توصیف کرد.

رهبر “جمعیت دینی جمعه” در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه چرا در برخی از شبکه‌های تلویزیونی جمهوری آذربایجان در زمان جنگ دوم قره‌باغ، پرچم ترکیه و اسراییل به نشانه تشکر در مقابل دوربین برنامه‌های این شبکه قرار می‌گرفت، ولی پرچم ایران را نمی‌توانیم نشان دهیم، گفت:

“مواردی از این دست هم مشاهده شد، اما در سطح دولتی نبوده است. تشکر حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس‌جمهوری و قدردانی شخص رئیس‌جمهوری آذربایجان از ایران، بسیاری از مسائل را روشن کرد. اساساً، مدبرانه‌ترین سیاستی که دولت جمهوری آذربایجان در این ۴۴ روز جنگ اتخاذ کرد، این بود که با ایران ستیزی همراهی نکرد. مواردی از سخنان دو نماینده مجلس بود که تذکر و واکنش‌های لازم به آن‌ها داده شد که در مسائلی که مطلع نیستند، صحبت نکنند.”

ایلقار ابراهیم اوغلو ادامه داد:

“ایران تا جایی که جمهوری آذربایجان نیاز داشت، حمایت خود به قدر کافی را ارائه کرد و اگر مثلاً در جبهه زنگیلان تضمین ایران به نیروهای جمهوری آذربایجان نبود، ممکن بود وضعیت دشوار دیگری بروز کند.”

رهبر جمعیت دینی جمعه تأکید کرد:

“حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به عنوان ولی امر مسلمین سی سال بر این موضوع تأکید داشته‌اند که قره‌باغ سرزمین اسلامی است و در اثنای این جنگ نیز در سخنرانی بسیار مهم روز میلاد نبی اکرم (ص) که چند موضوع بسیار مهم جهانی در این سخنرانی مطرح شد، مسئله قره‌باغ را نیز مطرح و تأکید کردند که تمامی این اراضی باید به جمهوری آذربایجان بازگردانده شوند. این خبر در رسانه‌های منتشر شد، اما شاید هم افکار عمومی، قدرت این سخنان را به‌طور کامل درک نکرد. باید توجه کرد که کل جهان اسلام روی نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حساب باز می‌کند.”

ایلقار ابراهیم اوغلو خاطرنشان کرد:

“در سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این راهبرد دوراندیشانه باید توجه کرد که تأکید کردند تمامی اراضی اشغالی باید به جمهوری آذربایجان بازگردانده شوند. یعنی اینکه امروز ما ناراحتیم که موضوعاتی مثل خان کندی و خوجالی چه خواهد شد؟ اما ایشان در آن سخنرانی تأکید کردند که تمامی اراضی اشغالی آذربایجان باید آزاد شود.”

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    سلام آناج جان واقعا این حرفها چیه منتشر میکنی؟ آخه انصاف و شرافت رسانه ای هم خوب چیزی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *