• 15:30

  • 1402-03-01

  • کد خبر: 63927

علی‌اف خواستار صلح با ارمنستان شد

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان گفته است که امضای تفاهنامه صلح میان ایروان و باکو اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش آناج، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) تصریح کرد که امضای پیمان صلح بین باکو و ایروان،‌ اجتناب‌ناپذیر است.

اوایل امروز، سانه‌های روسی گزارش دادند «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان گفته است که ایروان آماده است منطقه قره‌باغ کوهستانی را به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت بشناسد مشروط بر این که باکو امنیت جمعیت ارمنی این منطقه را تضمین کند.

خبرگزاری روسی تاس در این خصوص گزارش کرد، پس از آن‌که پاشینیان شرایطی را برای صلح با جمهوری آذربایجان مطرح کرد، رئیس‌جمهور باکو نیز خواستار انعقاد پیمان صلح با ایروان شد.

علی‌اف پس از گفت‌وگو با «هیتاناس ناوسدا» رئیس‌جمهور لیتوانی در «ویلنیوس» با تأکید بر لزوم برقراری صلح با ارمنستان گفت: «ما فکر می‌کنیم که انعقاد یک پیمان صلح (با ارمنستان) اجتناب‌ناپذیر است و تلاش می‌کنیم که تلاش‌های سازنده‌ای را برای رسیدن به این هدف صورت دهیم. طبیعتاً این پیمان صلح باید هنجارها و اصول بین المللی را در بر گیرد».

پیش از این، پاشینیان درباره احتمال امضای پیمان صلح در مذاکرات آتی در مسکو با رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان گفت ایروان «امیدوار است واکنش‌های مورد انتظار جمهوری آذربایجان در مورد پیمان صلح منعکس‌کننده گفت‌وگوها و تفاهم (به دست آمده) مذاکرات واشنگتن بین وزرای خارجه باشد».

گزارش‌ها نشان می‌دهد که ارمنستان نسخه اصلاح شده توافق صلح را قبل از گفت‌وگوی اخیر وزرای خارجه دو کشور در واشنگتن به باکو منتقل کرده و ایروان اکنون منتظر پاسخ باکو است.

پاشینیان در اظهارات امروز خود درباره دستیابی به توافق صلح افزود: «اگر (جمهوری) آذربایجان پاسخش را این هفته بفرستد که یک هفته برای بررسی آن کافی است و اگر پیشنهادات و رویکردهای آن از نظر منطق سازش قابل قبول باشد، چرا که نه؟ اما تاکنون پاسخ آن‌ها را دریافت نکرده‌ایم».

کرملین بارها تاکید کرده که اجرای توافقات سه‌جانبه بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امکان دستیابی به توافق در قفقاز جنوبی را فراهم می‌کند.

جنگ بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره‌باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت.

به‌رغم آتش‌بس، این دو کشور همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و طرفین یکدیگر را به نقض آتش‌بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاه ها:

    لطفا غلط و یا اشتباهتان را در نوشتن رئیس جمهور باکو اصلاح نمایید.برای شما که ادعای رسانه بین المللی را دارید غلط بزرگی به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *