• 10:43

  • 1401-12-28

  • کد خبر: 59615

هشدار جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی نسبت به سرمازدگی محصولات

سرپرست معاونت تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با توجه به اطلاعیه هواشناسی کشاورزی در خصوص نفوذ هوای سرد و شدت فعالیت آن از روز سه شنبه یکم تا پنجم فروردین، به باغداران هشدار داد برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات پیشگیری های لازم را انجام دهند.

به گزارش آناج، اکبر کرامتی، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بنابر پیش بینی و هشدارهای صادر شده اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی، کشاورزان باید در روزهای ابتدایی سال جدید برای مقابله با سرمای دیررس بهاره آماده شوند.

وی با اشاره به لزوم آمادگی کشاورزان، باغداران و بهره برداران برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات، اظهار کرد: باید برای پیشگیری و کاهش آسیب های وارده به باغات و زمین های کشاورزی، اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

سرپرست معاونت تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به احتمال ورود خسارت به محصولات زراعی پاییزه از جمله گندم، جو و کلزا، گفت: محلول پاشی غلات با اسیدهای آمینه پتاسیم دار، آبیاری با سولوپتاس پس از تنش و در مزارع کلزا خسارت دیده، تغذیه با کود سولفات آمونیوم یا اوره به همراه آبیاری می تواند در بحث بازیابی و ترمیم خسارت موثر باشد.

کرامتی، ادامه داد: برای ترمیم مزارع غلات پس از بروز تنش سرما، محلول پاشی با اسیدهای آمینه و عصاره جلبک دریایی و کاربرد اسیدهیومیک و سولوپتاس به همراه آبیاری می تواند موجب ترمیم مزرعه شود.

وی یادآور شد: ایجاد دود از طریق کاه، کلش، کودهای حیوانی و شاخ و برگ هرس شده درختان، استفاده از بخاری های باغی، آبیاری بارانی و مه پاش در باغات، استفاده از دستگاه های مولد باد و دودزا و دستگاهای ضدسرما می تواند موجب کاهش خسارات ناشی از برودت هوا در باغات شود.

کرامتی، افزود: محلول پاشی با اسید امینه ها و کودهای پتاس بالا و سمپاشی با روغن ولک جهت تاخیر در بیدار شدن جوانه ها از دیگر اقداماتی است که باغداران باید چند روز قبل از ورود موج سرما برای پیشگیری از سرمازدگی انجام دهند.

بر اساس این گزارش، هواشناسی کشاورزی آذربایجان شرقی با صدور اطلاعیه ای در خصوص نفوذ هوای سرد از روز سه شنبه یکم تا پنجم فروردین و کاهش هشت درجه ای دما در برخی از نقاط استان تا منفی سه درجه سانتی گراد به ویژه در شهرستانهای اهر، بستان آباد، تیکمه داش، چاراویماق، خداآفرین، سراب، کلیبر، میانه، هریس، هوراند، هشترود و ورزقان از احتمال خسارت به محصولات زراعی و باغی در این ایام هشدار داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *