• 11:49

 • 1401-12-12

 • کد خبر: 58364

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی:

جزئیات ساماندهی وضعیت آرد/گردش‌حساب ۹ هزار میلیاردی مس‌ سونگون در استان/دخالتی در انتخابات اتاق بازرگانی ندارم

محمد کلامی گفت: تیم اقتصادی استان به دنبال کاهش مشکلات و آسیب ها است.

به گزارش آناج، محمد کلامی روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه مشکلات بازار و اقتصاد به هم مرتبط بوده و به صورت جزیره ای نیست، افزود: تیم اقتصادی استان به دنبال کاهش مشکلات و آسیب ها است.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم ۵۰ درصد مرغ مصرفی آذربایجان شرقی از استان های اردبیل و ارومیه تامین می شد و در استان وابسته به لحاظ تامین گوشت مرغ بودیم، گفت: اکنون با توجه به اقدامات انجام شده تقریبا در تولید مرغ خودکفا شده ایم.

 

بازرسی میدانی بازار شب عید از ۲۰ اسفندماه

وی اظهار کرد: وضعیت بازار به صورت کامل و لحظه ای رصد می شود و روزانه ۱۲ گروه نظارتی و بازرسی به صورت میدانی بازار را رصد می کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: با توجه به نزدیکی پایان سال مقرر شده ۳۰ درصد نیروهای شاغل در سازمان صمت از ۲۰ اسفند تا دهه اول فرودین ماه سال آینده در راستای کنترل بازار، بازرسی میدانی انجام دهند.

وی ادامه داد: همچنین برای تامین میوه و اقلام ضروری شب عید در ۲۰ نقطه از شهر تبریز فروشگاه های عرضه محصولات دایر و در شهرستانها نیز نسبت به عرضه میوه، مرغ، گوشت و برنج با قیمت مصوب و سایر اقلام با ۱۵ درصد تحفیف در تعاونی ها اقدام می شود.

 

جزئیات ساماندهی وضعیت آرد استان

کلامی با اشاره به اینکه در نظام دو نرخی همیشه فساد وجود خواهد داشت، گفت: در حوزه آرد اکنون با این مشکل مواجه شده ایم و تفاوت در نرخ قیمت در نانوایی ها و بازار وجود دارد که دولت مرحله به مرحله به دنبال حل این موضوع است .

وی افزود: براساس نظارت ها و رصدهای انجام شده توانسته ایم ۱۸۰ تن مصرف ماهانه آرد در استان را کاهش دهیم و نظام سهمیه نیز برداشته شده و براساس پخت نان و به صورت شناور سهمیه آرد به نانوایی ها داده می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۶ هزار نانوا در استان وجود دارد که از این تعداد ۲ هزار و ۹۰۰ نانوا در تبریز فعال است، گفت: سهمیه آرد در مجموع نانوایی های استان ۴۶ درصد افزایش ، ۲۸ درصد بدون تغییر و ۲۶ درصد کاهش داشته و برآیند کلی کاهش مصرف آرد در استان است.

کلامی با بیان اینکه تا زمانی که آرد تک نرخی نشود همچنان با مشکلات بازار نان مواجه خواهیم بود، اضافه کرد: برای کنترل قاچاق آرد، سهمیه واحدهای صنفی از جمله قنادی ها توسط سازمان صمت نظارت خواهد شد که آرد را از کجا تامین می کنند.

کلامی با بیان اینکه تا زمانی که آرد تک نرخی نشود همچنان با مشکلات بازار نان مواجه خواهیم بود، اعلام کرد: برای کنترل قاچاق آرد، سهمیه واحدهای صنفی از جمله قنادی ها توسط سازمان صمت نظارت خواهد شد که آرد را از کجا تامین می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی واحدها در ۲ ماه گذشته برابر ۱۸ ماه گذشته آرد خریداری کرده اند، ادامه داد: در ابتدای دولت میزان ذخیره آرد استان به اندازه ای بود که اگر برف می بارید و راه های استان بسته می شد آردی برای پخت نان وجود نداشت، اکنون حداقل برای سه ماه ذخیره آرد در استان وجود دارد و تا خرداد سال آینده نیز ذخایر استراتژیک ( راهبردی ) استان تامین شده است.

وی اظهار کرد: در بهمن ماه و ماه جاری ۴۸۰ تن گوشت به بازار عرضه شده است و با وجود اینکه کشتار نصف شده ولی قیمت نسبت به سایر استان ها کمتر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده تا استان از لحاظ تامین غذایی با مشکلی مواجه نشود.

 

گردش‌حساب ۹ هزار میلیاردی مس‌ سونگون در بانک‌های استان

وی در پاسخ به سوال مربوط به آخرین وضعیت انتقال حسابهای مس سونگون به استان، افزود: در این خصوص اهتمام عمومی از سوی مسوولان، نمایندگان و مردم وجود دارد؛ در سفر رییس جمهور به استان نیز مصوبه ۱۴ بندی در مورد مس سونگون تایید و با امضای معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده است.

کلامی با اعلام اینکه در همین راستا کارگروه راهبری مس سونگون در استان برای رصد اجرای ابلاغیه رئیس جمهوری تشکیل شده است؛ گفت: انتقال دارایی های مس سونگون به استان در هیات مدیره و سهامداران شرکت مس ایران مصوب شده ولی با شرط عدم پرداخت مالیات بوده که این موضوع در جلسه سران قوا مطرح و بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود ۹ هزار میلیارد تومان حسابهای مس در بانکهای استان گردش حساب دارد و معتقدیم ۳۰ الی ۴۰ درصد حسابهای مس باید در استان سپرده گذاری شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی افزود: تا کنون نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه مصوب توسط مجتمع مس سونگون در حال اجراست که از جمله آنها می توان به احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در هریس توسط مس اشاره کرد.

 

احداث نیروگاه‌‌های برق در چند نقطه استان

وی همچنین در پاسخ به وضعیت حامل های انرژی در استان نیز گفت: در حوزه توسعه اقتصادی با کمبود انرژی گاز و برق مواجه هستیم و در این خصوص برنامه هایی برای ایجاد نیروگاه و پست برق وجود دارد به طوری که ۲ نیروگاه ۲۵۰ مگاواتی توسط بخش خصوصی با سرمایه گذاری خارجی و همچنین نیروگاه های خورشیدی ۲۵۰ مگاواتی در هریس، ۵۰ مگاواتی در ورزقان و نیروگاه بادی در مجتمع مس و نیروگاه بزرگ ۷۵۰ مگاواتی در شبستر توسط بخش خصوصی ایجاد می شود .

کلامی اظهار کرد: در ۱۳ سال گذشته در حوزه برق استان زیرساخت ها مورد توجه قرارنگرفته بود ولی در دولت سیزدهم سه پست برق در هشترود، ملکان و صوفیان با مشارکت سازمان برنامه بودجه، شهرک های صنعتی و نیروگاه تبریزاحداث خواهد شد و پتروشیمی تبریز نیز نیروگاه ۴۵۰ مگاواتی برای مصارف خود ایجاد می کند .

وی با تاکید بر اینکه آدربایجان شرقی بزرگترین اقتصاد بخش خصوصی کشور را دارد، گفت: بیش از چهار هزار و ۳۰۰ واحد فعال و ۱۳۰ هزار شغل در صنعت استان وجود دارد که موجب شده با وجود تحریم ها کمترین آسیب به استان وارد شود .

 

دخالتی در انتخابات اتاق بازرگانی ندارم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی همچنین در خصوص انتخابات پیش روی اتاق بازرگانی تبریز، گفت: مدیریت ارشد استان هیچ دخالتی به نفع یا علیه نامزدهای انتخابات اتاق ندارد.

وی با اشاره به اینکه اختلافات داخلی اتاق می تواند سرعت و انرژی آن را بگیرد، تاکید کرد: و اتاق بازرگانی تبریز پارلمان بخش خصوصی و برنامه ریز اقتصاد استان است و بخش دولتی نقش مانع زدایی و تسهیل گری دارد.

کلامی گفت: امیدوارم اتاق بعدی هماهنگ و با برنامه و با نشاط تشکیل شود تا نتیجه آن را در توسعه استان در کنار تیم اقتصادی مشاهده کنیم .

 

تخلف معدن اندریان درحال بررسی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت معدن طلای اندریان نیز گفت: در شورای معادن استان تشخیص داده شد که شرکت پیمانکار این معدن نسبت به تعهدات خود کم کاری می کند که در صورت محرز شدن تخلفات باید خلع ید شود و خلع ید پیمانکار معدن در شورای عالی معدن کشور بررسی می شود.

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاه ها:

  سلام‌‌‌‌۳۰‌یا۴۰‌درصد‌خلاف‌دستور‌رییس‌
  جمهور‌محترم‌جناب‌رئیسی‌است‌ایشان
  دستور‌تشکیل‌شرکت‌مستقل‌مس
  آذربایجان‌را‌صادر‌کرده‌کل‌حساب‌‌درآمد
  مس‌‌باید‌دربانکهای‌آذربایجان‌باشد‌همانند
  کرمان‌واصفهان‌و‌فارس‌وخراسان‌درموارد
  مشابه‌ودولت‌هر‌طور‌صلاح‌میداند‌دستور
  مصرف‌آنرا‌صادر‌کند‌مهم‌اینست‌.همین‌است
  که‌عنوان‌میشود‌۹۰‌درصد‌ثروت‌کشور‌درتهران
  واصفهان‌وشیراز‌ومشهد‌متمرکز‌است‌وامثال
  زنجانیها‌وجزایریها‌و.و…‌وامهای
  کلان‌‌میگیرند‌وآقازاده‌ها‌درثروت‌غرق‌
  میشوند‌ومیروند‌خارج‌وبرای‌پسر‌شاه
  معدوم‌پان‌فارس‌پهلوی‌و‌نتانیاهو
  کف‌میزنند..اگر‌بانکهای‌آذربایجان‌گردش
  مالی‌زیاد‌داشته‌باشد‌میتواند‌به‌طرحهای
  تولیدی و…..وام‌داده‌و….عقب‌ماندگی
  آذربایجان‌جبران‌شود‌و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *