• 13:56

  • 1401-11-27

  • کد خبر: 57180

بقا با این نفرات معجزه بود؛

گزارش ویژه: مازادهای تراکتور عاقبت به خیر نشدند!

پیراهن تراکتور دستِ کم یک فصل بر تن کسانی بود که گشادی آن از فرسنگ‌ها دورتر نیز حس می‌شد!

گروه ورزشی آناج: تراکتور لیگ بیست‌ویکم تیمی بود که هیچ‌گاه هواداران فراموشش نخواهند کرد. تیمی که همه را جان به لب کرد و کابوس‌وارترین سال فوتبالی تی‌تی‌ها را بعد از بازگشت به لیگ برتر رقم زد. انتخابات اشتباه و بی‌توجهی مالکیت‌ ممکن بود همه زحمات کشیده شده برای تبدیل تراکتور به یک تیم مدعی را به کل بر باد دهد و اگر چاشنی خوش‌شانسی و البته شاید حضور هواداران در اواخر فصل نبود، می‌توانست به اتفاقی منتهی شود که حتی دوست نداریم واژه آن را هم تحریر کنیم. به همین مناسبت نگاهی داشته‌ایم به بازیکنانی که شاید حتی پوشیدن پیراهن تراکتور را در رویاهایشان هم نمی‌دیدند ولی دست تقدیر آن‌ها را به تیمی کشانده بود که بسیار در آن اشتباهی بودند!

پیمانِ بابایی با تراکتور محکم نبود!

پیمان بابایی تنها بازیکنی است که سال قبل در تراکتور حضور داشت و به یک تیم مطرح نقل مکان کرد. مهاجم تبریزی پس از گذراندن یک فصل نه‌چندان موفق سرانجام با حواشی فراوان به پایتخت کوچ کرد ولی آمار برجای مانده از وی تا بدینجای کار اصلا خوب نبوده و این مهاجم را تبدیل به یک نیمکت‌نشین صرف در استقلال تهران کرده است.

سه تن با نفت ته‌نشین شدند

از دیگر بازیکنان فصل قبل پرشورها که به تیمی لیگ برتری پیوستند، می‌توان به محمد خرم‌الحسینی، سامان نریمان‌جهان و رضا دهقانی اشاره کرد. خرم‌الحسینی نیم فصل سال قبل از تراکتور پیاده شد و دو بازیکن دیگر با جدایی در انتهای فصل، پیراهن نفت مسجدسلیمان را برتن کردند ولی سامان نیم‌فصل دوم راهش را به اصفهان کج کرد تا برای تیم مهدی تارتار به میدان برود. تیمی که نادر محمدی، خرید سال گذشته تراکتور از ابتدا به آن پیوسته است. این واقعیت که ذوب‌آهن و نفت مسجدسلیمان تیم‌های پایین جدولی هستند، قابل کتمان نیست تا مشخص شود، نفرات اشاره شده در فصل جدید از لحاظ فوتبالی به نوعی پسرفت داشته‌اند.

کوچ بی حاصل به بندر

همچنین محمد بلبلی خرید دور برگشت لیگ بیست‌ویکم تراکتور، ابتدای فصل به پیکان پیوسته ولی در جمع خودروسازان هم بازی چندانی انجام نمی‌دهد. اکبر ایمانی، محمد قادری و عبدالله حسینی به عنوان سه تن از بازیکنان فیکس سال گذشته تراکتور به ملوان تیم تازه‌وارد لیگ برتر کوچ کرده‌اند که با نگاهی به ترکیب قوی سپید مشخص می‌شود که آن‌ها نیز بازیکنان تاثیرگذار تیم خود نمی‌باشند و در فصل جاری دقایق چندانی بازی نکرده‌اند.

ایرالکو مشتری ناکامین تراکتور

دو بازیکنِ دیگر تقریبا شناخته‌شده که امسال مجبور به ترک قرمزها شدند، محمد مسلمی‌پور و علی دشتی هستند. دشتی ابتدای فصل به آلومینیوم اراک پیوست ولی آن‌قدر بد کار کرد تا رحمتی، عذر وی را بخواهد تا بازیکن سابق استقلال و تراکتور نیم‌فصل دوم را به پارس جنوبی رفته تا در لیگ یک بازی کند. محمد مسلمی‌پور، بازیکن بومی تراکتور نیز بعد از نیم‌فصل خانه‌نشینی به جمع شاگردان رحمتی پیوسته که البته در این تیم به بازی گرفته می‌شود و تا بدینجا انتخاب جدید برایش بد نبوده است.

سقوط آزادِ یار جوان

دیگر بازیکن ثابت ترکیب سال گذشته یعنی عبدالله ناصری هم فرجام خوبی نداشته است. مدافع راست سابق تی‌تی‌ها پس از نیم‌فصل بدون تیم ماندن، راهی سایپا و لیگ یک شد. علی فتحی، وینگر جوان تبریزی نیز در سقوطی آزاد به تیم لیگ دویی مس سونگون پیوست. با این وجود، فتحی در این تیم نوپا عملکرد بسیار خوبی داشته و می‌توان نسبت به آینده این بازیکن خوش‌بین بود. اگرچه در آن روی سکه، کیست که تصدیق نکند انتقال از تراکتور به لیگ دو می‌تواند شکستی بزرگ برای یک فوتبالیست باشد.

لیگ یک، مقصد روشن و تاریک!

دیگر بازیکن بومی تراکتور سعید ایرانخواه اما به نظر تصمیمی منطقی گرفته و برای سپری کردن دوران سربازی خود راهی تیم مدعی لیگ یکی یعنی فجرسپاسی شده است. مدافع چپ سابق تراکتور می‌تواند در این تیم تجربه‌اندوزی کرده و بعد از اتمام خدمت دوباره به تبریز بازگردد. اما ناصر سالاری خرید پر حرف و حدیث فیروز کریمی نیز ابتدای فصل با چوکا تالش به توافق رسید و در دور برگشت تصمیم گرفت برای خوشه طلایی ساوه بازی کند تا جانشین اخباری در تیم‌های پایین جدولی لیگ یکی در حال گذران دوران باشد.

سوغاتی‌های «ف-ک»‌ها در ناکجا آباد!

درنهایت بشنوید از عجیب‌ترین خرید فراز کمالوند که مدعی بود با این فرمان تراکتور را حتی قهرمان لیگ برتر خواهد کرد! سجاد حیدری، مهاجمی که در زمان کمالوند به تبریز آمد و در زمان کریمی قرارداد بست، خیلی زود با سرمربی محبوبش راهی نفت مسجدسلیمان شد و در ادامه با وی به خیبر پیوست ولی در فصل جاری حتی کمالوند نیز با او ادامه نداد تا حیدری هم‌اکنون بدون تیم باشد! هادی حبیبی‌نژاد، دیگر خرید ناشناخته فصل قبل تراکتور هم به شهرداری آستارا رفت و فصل جدید نیز بعد از نیم‌فصل خانه‌نشینی، الان برای استقلال ملاثانی توپ می‌زند.

بقای تراکتور معجزه بود

با مرور اسامی فوق و مقصدهایشان بعد از تراکتور بیش از پیش به این نتیجه می‌رسیم که شاید بقای تراکتور در لیگ برتر کمتر از یک معجزه نبود. اتفاقاتی که هیچ‌گاه نباید حتی مشابه آن دوباره اتفاق بیفتد و امیدواریم مدیران این تیم محبوب آذربایجانی به معنای واقعی کلمه از فصل گذشته درس گرفته باشند و در انتخاب‌های خود ارزش پیراهن مقدس تراکتور را بیشتر از این‌ها در نظر بگیرند. پیراهنی که دستِ کم یک فصل بر تن کسانی بود که گشادی آن از فرسنگ‌ها دورتر نیز حس می‌شد!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *