• 11:50

  • 1401-11-19

  • کد خبر: 56546

بررسی مشکلات و موانع توسعه شهرستان چاراویماق با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی:

تخصیص اعتبار برای خرید دستگاه سونوگرافی و رادیولوژی/ چاراویماق سومین شهرستان کم‌برخوردار استان است

مسائل و مشکلات و موانع و راهکارهای توسعه شهرستان چاراویماق در جلسه شورای اداری این شهرستان با حضور مدیران ارشد آذربایجان شرقی بررسی شد.

به گزارش آناج، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با تاکید بر استفاده بهینه از ظرفیت‌های مغفول‌مانده شهرستان چاراویماق، گفت: همه مسئولان باید با عزم جهادی تلاش کنند تا خدماتی در تراز مردم این منطقه به آن‌ها ارائه شود.

عابدین خرّم با تاکید بر فعال شدن ظرفیت‌های مغفول این شهرستان در حوزه‌های کشاورزی و معدن، افزود: یکی از الزامات این موضوع، فعال شدن شهرک صنعتی است و تا وقتی که این شهرک فعال نشده، محصولات شهرستان به صورت خام و بدون فرآوری خارج خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم شناسایی معادن دارای ظرفیت در شهرستان، گفت: مهم‌ترین ظرفیت شهرستان بعد از کشاورزی، معدن است که در صورت استفاده درست، ارزش افزوده به مراتب بیشتری خواهد داشت.

وی تاکید کرد: راه‌اندازی شهرک صنعتی و فعال‌سازی شورای معادن در شهرستان، ظرف شش ماه آینده با هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول پیگیری شود.

خرّم خاطرنشان کرد: مشکل آب شهرستان نیز از سوی شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب در اولویت قرار گرفته است.

استاندار آذربایجان شرقی به وجود بیش از ۱۶۰۰ طرح نیمه‌تمام در استان اشاره کرد و افزود: طرح‌های نیمه‌تمام با کمتر از ۵۰ درصد پیشرفت در شهرستان چاراویماق هم باید به بالای ۵۰ درصد برسند تا در سفر دوم رییس جمهور در برنامه اختصاص منابع قرار گیرند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای جایگزینی تمام مدارس کانکسی با بیش از ۱۰ دانش‌آموز استان تا پایان سال ۱۴۰۲، گفت: اولویت ما در زمینه حذف مدارس کانکسی، شهرستان‌های چاراویماق، هشترود، کلیبر و خداآفرین است.

خرّم با تاکید بر استقرار اداره آموزش فنی و حرفه‌ای در این شهرستان یادآور شد: مهارت آموزی از ضروریات اشتغال‌زایی از طریق تسهیلات و اشتغال نیز یکی از راهکار‌های مهم جلوگیری از مهاجرت است.

وی با تاکید بر اینکه حفظ جمعیت بومی و افزایش جمعیت شهرستان برای ما اولویت است، گفت: در راستای سیاست‌های جوانی جمعیت، اعطای تسهیلات فرزند آوری در شهرستان چاراویماق تسهیل می‌شود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین تخصیص اعتبار ۲ میلیارد تومانی خرید دستگاه‌های سونوگرافی و رادیولوژی برای بیمارستان شهر قره‌آغاج، تکمیل استخر شهرستان با تعریف منابع مالی تا دو سال آینده، ارتقای مبلمان شهری مرکز شهرستان، تامین حقابه شهرستان از سد سهند، تامین اعتبار لازم برای ایجاد ایستگاه‌های تلویزیونی و ایستگاه آتش‌نشانی در شهرستان، ساخت خانه معلم و باشگاه فرهنگیان شهرستان، ممنوعیت جابه‌جایی نیروی انسانی از چاراویماق به شهر‌های دیگر، احداث راه مناسب برای روستا‌های فاقد جاده در شهرستان و افزایش ۱۰۰ هکتار به محدوده شهر قره‌آغاج پس از بررسی‌های کارشناسی را از مصوبات این جلسه عنوان کرد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان شرقی هم در این جلسه شهرستان چاراویماق را سومین شهرستان کم‌برخوردار استان در حوزه راه عنوان کرد و گفت: از ۲۱۱ روستای شهرستان، ۹۹ روستا فاقد راه احداثی است و امسال در سطح شهرستان، ۸۰ کیلومتر طرح راه‌سازی در دست اجرا داریم.

علیزاده با بیان اینکه در سال جاری ۸۰ میلیارد تومان در حوزه راه شهرستان هزینه شده است، افزود: برای اجرای پروژه‌های راه در شهرستان، تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۷۰ میلیارد تومان با بنیاد علوی منعقد شده که سهم امسال، ۱۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز از هزینه‌کرد ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای شهرک صنعتی چاراویماق خبر داد و گفت: مساحت این شهرک ۴۰۰ هکتار است که در فاز اول ۵۰ هکتار از آن راه‌اندازی می‌شود.

نیرومند افزود: با اختصاص ۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات شرکت شهرک‌های صنعتی و ۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات استانی، فاز اول شهرک در سال آینده افتتاح می‌شود.

فرهودی، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان نیز گفت: یک سوم مدارس کانکسی استان در شهرستان چاراویماق است که برای جمع‌آوری آن‌ها تا مهر ماه سال آینده ۴۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *