• 21:33

  • 1401-11-05

  • کد خبر: 55111

گفت‌وگو با جوان‌ترین مربی کشور/ فوتبال پایه و مشکلات بی‌انتها

جوان‌ترین مربی فوتبال کشور از مشکلات بی‌انتهای فوتبال پایه می‌گوید.

به گزارش آناج، امیر داودوندی، مربی تیم گسترش فوتبال تبریز با تنها ۲۲ سال سن به عنوان جوان‌ترین مربی فوتبال در کشور محسوب می‌شود. او که سابقه مربیگری در تیم‌های فجر نوین تبریز و ستاره اکباتان تهران را دارد و در تیم‌های پایه فعالیت می‌کند، می‌گوید در شروع کارش در حرفه مربیگری مشکلات این عرصه را با پوست، گوشت و استخوانش لمس کرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این خصوص اظهار داشت: از مهمترین مشکلات فوتبال پایه می‌توان به حذف تیم‌ها اشاره کرد. در سالیان اخیر در باشگاه‌های گسترش فولاد، ماشین‌سازی و شهرداری شاهد حذف چند سهمیه کشوری بودیم. امیدواریم که این اتفاقات دیگر تکرار نشود چراکه با از دست رفتن یک سهمیه، آینده بازیکنان نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مربی تیم جوانان گسترش فوتبال تبریز با بیان اینکه تبریز و آذربایجان از دیرباز معدن استعدادهای فوتبالی بوده‌اند، تاکید کرد: استعدادهای نهفته زیادی در فوتبال محلات وجود دارد که نیاز به شناسایی دارند. متاسفانه نگرش خوبی به فوتبال محلات وجود ندارد. قطعا با کشف و پرورش این استعدادها، راه برای پیشرفت فوتبال استان باز خواهد شد.

داودوندی در پاسخ به این سوال که چرا مثل گذشته استعدادی از فوتبال استان به تیم‌های مطرح و ملی معرفی و تزریق نمی‌شود، مطرح کرد: این موضوع بحث مفصلی دارد ولی بزرگترین دلیل آن به سیاست‌های حاکم بر باشگاه‌ها برمی‌گردد که با مقوله استعدادیابی بیگانه هستند. همچنین انتخاب‌های نادرست در تیم‌های پایه که مانع بزرگی بر سر راه پیشرفت بوده و این مسیر را به بیراهه می‌کشاند.

وی متذکر شد: الان در باشگاه تراکتور نفراتی در تیم‌های پایه مربیگری می‌کنند که کارنامه جالبی ندارند. نتیجه نیز همین می‌شود که تیم جوانان تراکتور درحالیکه فصل قبل نایب قهرمان لیگ برتر شد، اکنون در آستانه سقوط قرار دارد.

این مربی همچنین با انتقاد از عدم اعتماد به مربیان جوان عنوان کرد: ما در تبریز مربیان جوانی مثل آقای مهدی محمدپور، جعفر اکبرپور، مسعود قهوه‌چی و … داریم که از دانش بروز و سطح فنی بالایی برخوردار هستند و با اعتماد به آن‌ها می‌توان در فوتبال پایه تحول ایجاد کرد.

داودوندی، تبانی و پارتی‌بازی را معضلات فوتبال پایه اعلام کرده و اذعان داشت: چون با پیشنهاد تبانی مواجه شدم می‌گویم که این مسائل وجود دارد‌. خداراشکر سر سفره‌ای بزرگ شده‌ام که راضی نمی‌شوم حق دیگری را پایمال کنم. به نظرم تبانی اجحاف در حق سایر تیم‌هاست. همچنین پارتی‌بازی که مشکل اصلی ما در فوتبال پایه است؛ اما با این حال مربیان پاکی هم داریم که دلسوزانه کار می‌کنند و در این فضای آلوده باید قدردانشان باشیم.

وی با بیان این نکته که به افراد سالم نمی‌توان برچسب ناپاکی زد، ابراز داشت: از زمانی که کار مربیگری را شروع کردم سنگ‌اندازی‌های زیادی دیدم؛ مثلا به من می‌گویند که سن پایینی داری و تجربه نداری. این مشکلات عرصه را برای مربیان جوان تنگ می‌کند‌.

وی در خاتمه گفت: امیدوارم که در هر رشته افرادی بر مسند امور قرار بگیرند که خاک خورده‌ آن رشته باشند. تخصص‌گرایی و شایسته‌سالاری دو گمشده ورزش ماست که باعث شده تا فوتبال ما روز به روز پسرفت کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *