• 22:43

  • 1401-11-01

  • کد خبر: 54760

بزرگداشت روز آذری های مسلمان جهان

کارشناس حوزه قفقاز تشریح کرد؛

سیاست قطعی جمهوری اسلامی در قفقاز، مبتنی‌بر دیپلماسی ۱۷ ربیع مقام‌ معظم رهبری است/چشم طمع قدرت‌های نوظهور خارجی در منطقه قفقاز

خسروشاهی متعلق بودن سرزمین‌های اشغالی به جمهوری آذربایجان را از جمله تاکیدات دیپلماسی ۱۷ ربیع دانست و اذعان داشت: همانطور که شاهد بودیم جمهوری اسلامی در آزادسازی این سرزمین‌ها رویکرد مثبتی داشته و از این آزادی خوشحال بود.

به گزارش آناج، حامد خسروشاهی در مراسم بزرگداشت روز آذری‌های مسلمان جهان اظهارداشت: این روز به ابتکار آیت‌الله عاملی، امام جمعه اردبیل به‌مناسبت روی‌آوردن شیعیان جمهوری آذربایجان به مرزهای ایران در حین فروپاشی حکومت شوروی سابق نامگذاری شد.

وی به وجود ترکیب جمعیتی شیعیان آذری در برخی از کشورهای منطقه از جمله روسیه اشاره کرد و گفت: برای مثال در مسکو ترکیب جمعیتی قابل‌توجهی از شیعیان آذری داریم که نبض جمعیتی و بازارهایی مانند میوه و تره‌بار مسکو را به‌دست گرفته‌اند.

این پژوهشگر حوزه قفقاز حضور رژیم صهیونیستی در مرزهای ایران را واقعیتی غیرقابل انکار دانست و گفت: آن‌ها تحت پوشش  بازسازی قره‌باغ و یا برخی پایگاه‌های نظامی سعی دارند تا کنترل مرز ایران را در دست داشته باشند.

وی سیاست قطعی جمهوری اسلامی را مبتنی بر دیپلماسی ۱۷ ربیع مقام‌ معظم رهبری دانست و افزود: در این دیپلماسی مخالفت ایران با هرگونه جنگ و تنش بین طرفین تعریف می‌شود.

خسروشاهی متعلق بودن سرزمین‌های اشغالی به جمهوری آذربایجان را از جمله تاکیدات دیپلماسی ۱۷ ربیع دانست و اذعان داشت: همانطور که شاهد بودیم جمهوری اسلامی در آزادسازی این سرزمین‌ها رویکرد مثبتی داشته و از این آزادی خوشحال بود.

وی شیعه بودن اهالی قفقاز را جزئی از بدنه هویتی جمهوری آذربایجان دانست و گفت: طول تاریخ آذربایجان حتی اگر به صورت سطحی مرور کنیم متوجه عمق فرهنگ شیعی این منطقه خواهیم شد. چنان‌که در تبریز نیز علمایی داشتیم که همگی ریشه و اصالتی قفقازی داشتند، مانند آیت‌الله قره‌باغی، آیت‌الله بادکوبه‌ای، آیت‌الله ایروانی و آیت‌الله تفلیسی که همگی گواه شیعه نشین بودن این منطقه هستند.

این کارشناس مسائل قفقاز سیاست قطعی ایران مبنی بر عدم تغییر در جغرافیای منطقه‌ای را مورد اشاره قرار داد و ابرازداشت: ارمنستان همسایه ما است و از این راه صدها سال است که به شمال آسیا راه‌های ترانزیتی داریم و نباید هیچوقت قطع شود.

وی چشم طمع قدرت‌های نوظهور خارجی را در منطقه قفقاز متعدد دانست و گفت: این منطقه کوچک به‌قدری مهم است که از هند، پاکستان، روسیه و… جهت نقش‌آفرینی برنامه‌ریزی می‌کنند.

خسروشاهی با تاکید بر این‌که به دریای خزر در ادبیات سیاسی رایج دنیا، هارتلند یا قلب جهان می‌گویند، یادآور شد: قلب دریای خزر نیز قفقاز و مناطق مورد مناقشه است.

وی به نقش اسلام‌گرایان جمهوری آذربایجان در فتوحات قره‌باغ اشاره کرد و گفت: همین طلاب جامعه‌المصطفی و اسلام‌گرایان آذربایجان بودند که با سربند یاعلی و عزاداری پیشروی کرده و در شوشا و… اذان گفته و نماز خواندند.

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاه ها:

    با تقدیر از آناج نسبت به نشر این صحبت های خوب و زیبا.
    اما ما مانده ایم که این صحبت های قشنگ را باور کنیم یا آن سخنانی که سلطنت طلب های لوس آنجلسی برای ایجاد حساسیت در سایتهای ایرانی منتشر میکنند.
    مثلا دیده شدن داعش در صف سربازان آذربایجانی در محاربه دوم قره باغ!!!! یا آزاد شدن قره باغ توسط مسلمانان و شیعیانی که کارشناس یعنی خسروشاهی اشاره داشته اند.!!!
    ولی به نظر می رسد با توجه به تقویت اسلام در حزب حاکم تورکیه و مردم آذربایجان و همچنین حاکمیت آذربایجان و ساخت سریالهای تاریخی چون ارطغرول – دیریلیش عثمان یا خیرالدین و سلجوقیان و غیره، نقش اسلام خیلی پررنگ تر از قبل در آزادی سرزمین مسلمانان نقش داشته است.با یک تحقیق میدانی میتوان به این نتیجه رسید….امیدواریم با همبستگی واقعی مسلمانان سایر مناطق اشغالی از یوغ اشغالگران آزاد شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *