• 18:02

  • 1401-10-25

  • کد خبر: 54202

آناج بررسی می‌کند:

«زمستان سخت» و آنچه که تُرک‌ها از نقش ایران می‌گفتند

«آیا در زمستان امسال قطع گاز طبیعی وجود خواهد داشت یا خیر؟»، این سوال را کارشناسان ترکیه‌ای به‌عنوان «بحرانی‌ترین سوال» مطرح کرده و چند بند در این خصوص ذکر کردند.

به گزارش آناج، فرارسیدن «زمستان سخت» برای بسیاری از کشورها تبعاتی داشت که گریبان آن‌ها را در فصل سرما می‌گرفت و از اروپا گرفته تا کشورهای همسایه، دیر یا زود درگیر آن می‌شدند؛ هر چند که این معضل با شانتاژ رسانه‌های غربی به بهانه چند روز تعطیلی و کم کردن ساعات کاری ادارات در ایران که امری متداول در دنیاست، دیده نشد؛ ولی واقعیت در دیگر کشورها فراتر از آنچه در ایران رخ می‌دهد بوده و به یاری رسانه‌های غربی پوششی بر این موضوع گذاشته می‌شود.

 

به همین بهانه گریزی به جلسه مجمع ماهانه اتاق صنعت استانبول که آگئست‌ ماه سال میلادی پیش (۴ ماه قبل) با موضوع «چگونگی گذراندن زمستان امسال و مدیریت انرژی»، برگزار شد می‌زنیم و برخی جزئیات جالب توجه را در این خصوص مرور می‌کنیم.

 

در ابتدای نشست، حاضرین بر این مهم تاکید کرده‌اند که «پیش‌بینی می‌شود امسال زمستان سختی را شاهد باشیم»، افزوده‌اند: «در قاره اروپا نیز قیمت گاز طبیعی بالاتر خواهد رفت و عرضه انرژی کافی نخواهد بود. چنان‌که درحال حاضر قیمت گاز طبیعی اروپا از 300 یورو در هر مگاوات فراتر رفته است.»

 

آن‌ها همچنین با به پیش کشیدن انتخابات پیش‌روی ترکیه (خردادماه سال آینده)، پیشنهاد افزایش قیمت گاز را رد کرده و گفته بودند: «به دلیل مصادف شدن با دوره پیش از انتخابات، افزایش قیمت گاز طبیعی برای خانوارها اقدام مناسبی نیست، چراکه پیش‌بینی می‌شود به خاطر بالارفتن قیمت سوخت وارداتی و از سوئی تصمیم بر ثابت نگه‌داشتن قیمت گاز برای دوران پیش از انتخابات، دولت بار مالی زیادی را متحمل شود و باید با پیش‌بینی منابعی آن ضرر جبران شود. اما به خاطر مدیریت میزان مصرف ممکن است تعدیل‌هایی در گاز طبیعی صنعتی(کارخانه‌جات و صنایع) وجود داشته باشد.»

 

حاضرین با طرح این سوال که «آیا در زمستان امسال قطع گاز طبیعی وجود خواهد داشت یا خیر؟» این گزاره را به‌عنوان «بحرانی‌ترین سوال» مطرح کرده و چند بند در این خصوص ذکر کردند.

 

این کارشناسان ابتدا با تاکید بر این‌که «قطع نشدن گاز طبیعی در ترکیه در درجه اول به جریان گاز ایران بستگی دارد»، گفته بودند: «قطع نشدن گاز طبیعی خریداری شده از ایران منوط به عدم افزایش تقاضا برای گاز در این کشور است. ایران دو برابر ترکیه گاز طبیعی مصرف می کند. در سخت ترین دوره زمستان گاز ارسالی به ترکیه را برای تامین نیاز خود قطع کردند. از آنجایی که گاز خریداری شده از روسیه شبکه ندارد، نمی‌توان گاز را به جنوب شرق و برخی مناطق رساند.»

 

مهمت اوغوتچو از اساتید دانشگاهی حوزه انرژی نیز زمستان آینده را زمان مواجهه بسیاری از کشورها با بحران انرژی یاد کرده و گفته بود: «سرمایه‌گذاری‌ها در خصوص توسعه انرژی‌های پاک، نه انتظارات آینده و نه بحران انرژی فعلی را برآورده نمی‌کند.»

 

 

 

 

کلید واژه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *