• 15:07

  • 1399-08-24

  • کد خبر: 536

واکنش شعردوست به انفعال سیاست‌خارجی ایران/ مردان این صحنه‌ها، از دور تماشا میکنند

رایزن اسبق ایران در جمهوری آذربایجان، به انفعال دستگاه دیپلماسی دولت روحانی در ارتباط با همسایگان ایران واکنش نشان داد.

به گزارش آناج، علی اصغر شعردوست، سفیر اسبق ایران در تاجیکستان و رایزن اسبق فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان، به انفعال دستگاه دیپلماسی کشور در ارتباط با همسایگان انتقاد کرده و از متخصص هایی صحبت کرده اکنون از دور به موضوع نگاه میکنند.

شعردوست این سخنان را در قسمت نظرات صفحه ایسنتاگرامی آناج و زیر پست مربوط به تحلیل رئیس دفتر استاندار آذربایجان شرقی که گفته بود، هراس از مذاکره در داخل کشور، موجب عدم مذاکره و ارتباط نزدیک با آذربایجان شده، نوشته است.

شعر دوست در نظر خود عنوان کرده: «اگر سیاستگزاران و مدیران کاربلد و دلسوز در مصادر امور باشند، فرصتهاى فراوانى براى کار وحود دارد. مخصوصاً در شرایط تحریم هاى ظالمانه ارتباط اصولى با کشورهاى مجاور و همسایگان مى تواند بسیار گره گشا باشد. علاوه بر روابط دیپلماتیک و استفاده از ظرفیتهاى سیاسى، اقتصادى و بویژه فرهنگى، استفاده از ظرفیتهاى دیپلماسى عمومى و اهرمهاى کارآمدى همانند مبانى اعتقادى مشترک، گذشته همسان و دوستداران فراوان کشورمان در آن کشور فرصتهایى هستند که مى شد از آنها بهره گرفت. اما متاسفانه مردان این صحنه ها از دور تماشا مى کنند.»

برخلاف تحلیلگرانِ شیفته دستگاه دیپلماسی فعلی، بسیاری از صاحب نظران معتقدند، سیاست خارجی دولت تدبیر و امید و در راس آن وزارت امور خارجه در طی ۷ سال گذشته تنها به ارتباط با چندکشور غربی و تمنا برای یافتن راه حلی جهت پایان تحریم ها معطوف شده است که در این مدت نیز تقریبا هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشته، درحالی که اگر بخشی از ظرفیت این وزارت خانه به ارتباط بین کشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان و آذربایجان یا تاجیکستان معطوف میشد، بسیاری از مشکلات موجود در مباحث اقتصادی قابل حل بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *