• 14:20

  • 1401-10-12

  • کد خبر: 53107

گفت‌وگوی مفصل آناج با مدیرکل ورزش و جوانان استان (بخش اول)

عملکرد آقای مدیر در ۹ ماهی که گذشت/ رئیس هیات بد از سرپرست خوب بهتر است!

مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی با حضور در تحریریه آناج گزارشی از عملکرد 9 ماهه این اداره در حوزه‌های مختلف را ارائه کرد.

گروه ورزشی آناج: «حبیب ستوده‌نژاد» مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی که از اوایل سال جاری کلیددار این اداره شده است، در اولین گفت‌وگوی مفصل خود با رسانه‌ها میهمان تحریریه آناج بود. مدیریت عالی ورزش استان در این حضور به سوالات خبرنگار ما پاسخ گفت. وی ابتدا گزارشی از عملکرد ۹ ماهه خود در سمت مدیرکل ورزش و جوانان استان را ارائه کرد، در ادامه نیز وی به سوالات خبرنگار ما درخصوص مسائل مختلف ورزش استان پاسخ گفته است که مشروح این مصاحبه در دو بخش تقدیم مخاطبان می‌گردد. بخش اول را به شرح زیر پیش‌رو دارید:

استفاده از سفر رئیس جمهور به نفع ورزش استان

ابتدا باید از دعوت شما تشکر کنم و ممنون که در عرصه رسانه زحمت می‌کشید. ۹ ماهی که به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی مشغول به کار بوده‌ام، شش الی هفت برنامه داشته‌ایم که پیش برده‌ایم. شروع کار ما تقارن داشت با ماه مبارک رمضان و سفر ریاست جمهوری به استان که باید از آن به نفع ورزش استان استفاده می‌کردیم. یک ماه اول جلسات متفاوتی داشتیم و ۳۸۵ میلیارد تومان پروژه برای استان توانستیم مصوب کنیم و قول‌هایی هم از آقای دکتر سجادی، وزیر ورزش و جوانان به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در سفرشان به اهر و هریس گرفتیم که آورده این سفر برای ما افزایش این مبلغ مصوب بود.

هزینه بهسازی یادگار فراتر از پیش‌بینی‌ها بود

عمده دل‌نگرانی من استادیوم یادگار امام بود که ۲۳ سال است تحویل اداره کل شده است. درست فردای بازی با فجرسپاسی در فصل گذشته لیگ برتر، تعمیرات عمرانی خود را از رختکن‌ها شروع کردیم. ۷ میلیارد تومان برای رختکن‌ها در نظر گرفته شده بود و ۵ میلیارد تومان هم برای پروژکتورها که تا به حال ۱۹ میلیارد برای رختکن‌ها هزینه شده و ۸ میلیارد برای پروژکتورها که جا دارد بابت تامین اعتبار از استاندار محترم و نمایندگان مجلس تشکر کنم. برآوردها پایین بود و هرچه پیش رفتیم دیدیم هزینه بیشتر است و فی‌المثال ما رختکن داوران را در نظر نگرفته بودیم. در هر حال الان استادیوم آماده است و تقریبا همان رختکن داوران نواقصاتی دارد که منتظر تامین اعتبار هستیم.

اخذ اعتبار 120 میلیاردی برای یادگار

کار خوبی که انجام شد، به مدت سه سال و برای هر سال ۴۰ میلیارد تومان برای یادگار امام اعتبار گرفتیم که دستور آقای استاندار بهسازی پیست تارتان در قدم اول بود. تنها پیست استاندارد تارتان ما در یادگار امام است و برای قهرمانان دو و میدانی ما که احتمال حضور سه نفر از آن‌ها در مسابقات آسیایی وجود دارد، لازم است. برآورد هزینه لازم برای پیست تارتان ۱۶ میلیارد است که در دیدار مدیر اسبق شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور آقای یوسفی با استاندار محترم قرار بر این شد که ۱۰ میلیارد تومان را استانداری تقبل کند و بقیه مبلغ توسط این شرکت اختصاص داده شود. با بقیه مبلغ تخصیص داده شده برای یادگار هم قرار بر اولویت‌بندی شد که در ادامه سراغ گیت‌ها، سکوها و… برویم.

تلاش می‌کنیم مطالبات تماشاگران را برآورده کنیم

باید تشکر ویژه‌ای از آقای هوشیار شهردار محترم تبریز داشته باشم که همکاری خوبی داشتند و قرار است بعضی کارها را به صورت رایگان و برخی را به صورت قراردادی انجام دهند و تلاش ما بر این است مطالبات تماشاگران را برآورده کنیم. علاوه بر یادگار امام برای سایر اماکن ورزشی استان از جمله استادیوم بناب، خانه تکواندو میانه و سایر اماکن ورزشی استان مصوبه گرفته‌ایم و درحال انجام هستیم. چندین افتتاح عمرانی نیز داشته‌ایم و خواهیم داشت. از جمله افتتاح چمن مصنوعی ملکان که در ایام دهه فجر خواهد بود و هم‌چنین استادیوم هریس نیز جزو اولویت‌های ماست که در برنامه داریم.

طلای المپیک، رویای آقای مدیرکل!

راجع به ورزش دو اولویت داریم. زمانی که معاون ورزش بودم طرحی برای بازی‌های آسیایی و پارا آسیایی کار کردیم. حساب کردیم که چند نفر به مسابقات کره‌جنوبی رفته‌اند و چند مدال حاصل شده که نتیجه یک طلا و یک نقره بود. به دنبال حضور پرتعدادتر و پرمدال‌تر در بازی‌های آسیایی بودیم چرا که این مسابقات به نوعی زیرساختی برای المپیک ایجاد می‌کند. برنامه‌ریزی کردیم و درنهایت برای مسابقات آسیایی جاکارتا در سال ۲۰۱۸، ۲۴ نفر اعزامی داشتیم که نتیجه ۳ طلا و ۲ نقره بود که قابل قیاس با مسابقات کره نبود. بازی‌ها به خاطر بیماری کرونا به تعویق افتاده و قرار است مهرماه ۱۴۰۲ دوره بعدی برگزار شود که قرار بر این شده ستادی تشکیل شود و لیست افرادی که امکان حضور دارند تهیه شده و بررسی و رایزنی صورت گیرد. من دو آرزو در ورزش دارم که یکی گرفتن طلا توسط نمایندگان آذربایجان‌شرقی در المپیک است و از خدا می‌خواهم آن‌قدر به من عمر دهد که چنین روزی را ببینم. این امکان برای استان وجود دارد و پتانسیل لازمه را مخصوصا در تکواندو داریم.

اهتمام جدی برای حل مشکلات قهرمانان

برای امیر حقوقی وزنه‌بردار افتخارآفرین اسکویی تلاش کرده‌ایم که با استفاده از قانون استخدام سهمیه قهرمانان وزارت ورزش و جوانان کشور استخدام اداره ورزش و جوانان استان شود؛ مراحل آخر استخدام این ورزشکار در حال انجام است و بابت مسکن وی هم نامه‌ای زده‌ایم که نیازمند دستور مراجع مربوطه است. قبول داریم که رشته ایشان هزینه‌بر است ولی هر آن‌چه که از دست‌مان بربیاید برای تمامی قهرمانان انجام خواهیم داد.

رتبه چهارم آذربایجان‌شرقی در المپیاد استعدادهای برتر کشور

اتفاق خوبی که افتاد بحث المپیاد استعدادهای برتر بود که در مهرماه برگزار شد و به خاطر کرونا دو سالی بود انجام نمی‌شد. توانستیم به همت همه عزیزان با یک مدال فاصله رتبه چهارم را کسب کنیم و این یک مدال هم روی اتفاقات از دست رفت و ما حتی می‌توانستیم دوم شویم که رتبه بسیار خوبی است. مسابقات در تهران بود و شاید اگر در تبریز برگزار می‌شد ما به راحتی دوم می‌شدیم. با این حال از بچه‌ها راضی هستم چرا که ورزش مدتی بود راکد بود و نتیجه خوبی کسب شد.

بانوان ما می‌توانند برابر با آقایان افتخارآفرینی کنند

همیشه گفته‌ام احتمال کسب مدال برای خانم‌ها بیشتر از آقایان است چرا که مثلا در یک رشته برای آقایان ۴۵ نفر شرکت‌کننده وجود دارد ولی همان رشته در بانوان ۷ الی ۸ نفر شرکت‌کننده دارد و می‌توان با دو برد مدال کسب کرد. برای همین باید برنامه‌ریزی شود که یکی از آن‌ها مسابقات استعدادهای برتر است. در دوچرخه‌سواری با یک برخورد فنی که یک دوچرخه تهیه شد برای استان ۹ مدال به دست آمد و در آینده بانوان ما می‌توانند برابر با آقایان افتخارآفرینی کنند.

رئیس هیات بد از سرپرست خوب بهتر است!

در رابطه با هیات‌ها اعتقاد دارم رئیس هیات بد از سرپرست خوب بهتر است! چندین انتخابات برگزار کرده‌ایم و به دنبال سامان دادن هیات‌ها بوده‌ایم و هستیم. سه هیات هم جدیدا در یک ماه اخیر اضافه شده و باید به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها برای انتخابات‌شان باشیم.

رتبه برتر آذربایجان‌شرقی در حوزه جوانان

در حوزه جوانان خوشبختانه استان ما جزو حوزه‌های برتر کشور است. واقعیت این است نفرات این حوزه بسیار پرکار و فعال هستند و سازمان‌های مردم نهاد و زیست محیطی خوبی در استان داریم. گاهاً گلایه‌هایی وجود دارد که درست است ولی وظیفه ما مثلا در بحث مسکن و وام ازدواج، رصد کردن و گزارش دادن است و هر سازمان باید وظیفه خود را در این حوزه ایفاء کند.

مرکزگرایی عامل فراموشی ورزش شهرستان‌ها/ از اینکه مدیرکل هستم، متنفر شدم!

یکی از مواردی که تقریبا فراموش شده بود، بحث شهرستان‌هاست. اعتقاد دارم مرکزگرایی ورزش در تبریز رخ داده و شهرستان‌ها را فراموش کرده‌ایم و همیشه در هیات‌ها هم گلایه کرده‌ام که شهرستان را از یاد برده‌اید. من مدیرکل استان هستم نه شهر تبریز و در این ۹ ماه، ۲۹ بار به شهرستان‌ها رفته‌ام و باید بروم. طرح آمایش می‌خواهیم داشته باشیم و این طرح چنین است که ما نمی‌توانیم تمامی ورزش‌ها را در یک شهرستان حمایت کنیم. هر شهرستانی ویژگی خاصی دارد و ما اگر بتوانیم سه الی چهار رشته را در یک شهرستان حمایت کنیم، نتیجه‌ خوبی خواهیم دید. در یک شهرستان دیدم بچه‌ای گلایه کرد که به خاطر اینکه پول نبود ما را برای مسابقات انتخابی نفرستادند که آن لحظه از مدیرکل بودنم متنفر شدم. یک بچه یک بار در یک رده سنی می‌تواند شرکت کند و در حقش ظلم شده و در هر دو دنیا باید پاسخگو باشیم.

دو مسابقه‌ای که آبروی استان ماست

به ورزش عشایر به صورت ویژه پرداخت کرده‌ایم. بعد از دو سال جشنواره قره‌قیه را با تعداد تماشاگر ۷۰ هزار نفری برگزار کردیم که حاصل تلاش همگانی بود. این مسابقات در آن منطقه به یک فرهنگ تبدیل شده و در ادامه این کار می‌خواهیم مسابقات ستارخان را هم در ورزقان برگزار کنیم. دو رویداد در سطح استان داریم، یکی جشنواره قره‌قیه و دیگری تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان که هر دو را بعد از دو سال بیماری کرونا برگزار کردیم. این مسابقات آبروی استان ماست و سال دیگر هم به دنبال برگزاری هستیم. از من پرسیده می‌شود تور چه فایده‌ای داشته که پاسخ من این است که اگر ۲۴ نفر از استان به المپیک رفته‌اند، ۹ نفر آن‌ها دوچرخه‌سوار بوده‌اند و این نشان از تاثیر برگزاری تور است.

توصیه به هیات‌ها: تا می‌توانید میزبانی بگیرید

به هیات‌ها توصیه کرده‌ایم تا می‌توانید میزبانی بگیرید. احساس من این است که مسابقات فوتبال هزینه‌بر شده که شاید دلیل اصلی برگزار نشدن آن در استان باشد. خود من در جام سرداران آذربایجان بازی کرده‌ام یا در مسابقات ال‌جی مسئول استادیوم بودم. مشکلاتی در این زمینه وجود دارد ولی به تازگی شنیدم جام سرداران در سطح محلات شروع شده که حرکت خوبی است و شنیدن این خبر مرا خوشحال کرد. قبلاً تماشاگران سطح محلات از تماشاگران الان استادیوم‌ها بیشتر بود!

بخش دوم این مصاحبه بزودی منتشر می‌شود…

دیدگاه ها:

    سلام با تشکر از زحمات مدیر کل محترم ،
    بنده رییس هیئت تکواندو شهرستان هریس هستم
    آیا نباید پس از گذشتن هفت ماه از سفر ریاست جمهوری قولی که وزیر ورزش به تکواندو شهرستان داده اند عملی گردد؟ کل سیستم الکترونیکی تکواندو سیصدمیلیون تومان هست که پول ناچیزی از میلیاردها تومان خرج شده برای یادگار هست، شما تمرکز گرایی را دوست ندارید چرا هنوز به قولی که داده اید عمل نمیکنید، ،چهار تشک تاتامی و ،سیستم الکترونیکی تکواندو را چرا با اینکه توانش را دارید برای هیئت تکواندو شهرستان هریس تامین نمیکنید!!!؟

    مدیر کل فعلی از جنس ورزش وبا شناخت کافی از نهان وپنهان ورزش استان در بعد همگانی وقهرمانی وزیر ساختی با برنامه است تجربه خوب ایشان در صورت حمایت استانی ووزارتی تداوم کارکرد امید بخش دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *