• 16:50

  • 1401-09-27

  • کد خبر: 51972

سرمربی تیم فوتبال مس سونگون در گفت‌وگو با آناج؛

الان دیگر هدف ما فقط صعود است/ «نه» به فوتبال وارداتی‌ با بومی‌گرایی!

سرمربی بومی تیم فوتبال مس سونگون ورزقان تاکید کرد که هدف تیمش در فصل جاری با صدرنشینی در لیگ دو تغییر یافته و به دنبال صعود شیرین به لیگ یک هستند.

به گزارش آناج، تیم فوتبال مس سونگون ورزقان پس از سال‌ها امسال بار دیگر به صحنه فوتبال کشور بازگشته و تیمداری در این رشته پرطرفدار را از سر گرفته است. این تیم با خرید امتیاز تیم بندرعباسی و با کادر بومی کارش را از لیگ دسته دوم باشگاه‌های کشور استارت زد‌. مسی‌ها که در گروه نخست مسابقات لیگ دو حضور دارند، با کسب نتایج مناسب تا پایان هفته هشتم در صدر جدول قرار گرفته‌اند و مدعی اصلی صعود به لیگ یک به شمار می‌آیند.

به بهانه عملکرد درخشان فوتبالیست‌های مس سونگون به سراغ “مهدی بخشی‌زاده” سرمربی بومی و موفق این تیم رفته و مصاحبه‌ای با وی انجام داده‌ایم که متن آن را در زیر می‌خوانید:

آناج: هدایت مس سونگون اولین تجربه سرمربیگری شما در یک تیم فوتبال است؛ با اینکه شروع خوبی نداشتید اما در ادامه نتایج خیلی خوبی کسب کردید و به صدر جدول رسیدید که قطعا چالش و اتفاق شیرینی در شروع کار شما در عرصه سرمربیگری به حساب می‌آید، دراین خصوص صحبت می‌کنید.

بله؛ مس سونگون اولین تجربه سرمربیگری من در تیم‌های استان است ولی خدا را شکر که با مدیریت فوتبالی کار را شروع کردیم تا دغدغه غیرفوتبالی نداشته باشیم. در ابتدای فصل هم بد نتیجه نگرفتیم و‌ در کل بعد از دو‌ تساوی روی دور برد افتادیم، این برای تیمی تازه تشکیل یافته بهترین روند می‌توانست باشد.

آناج: نتایج تیم مس سونگون در اولین فصل تیمداری مجدد در رشته فوتبال فراتر از انتظارات بوده؛ شخصا چقدر از عملکرد تیم رضایت دارید و هدفگذاری‌تان برای ادامه فصل چیست؟

هدفگذاری ما در فصل جاری حفظ سهمیه با نتایج آبرومند بود تا بتوانیم برای سال بعد ساختارسازی کنیم ولی همانطور که گفتم یک مدیریت فوتبالی نقطه مثبت ما بود و حمایت شدیم و نتیجه گرفتیم. من از همه ارکان باشگاه و تیم رضایت دارم و همگی یکدل و متحد هستیم. اکنون هدفگذاری ما تغییر کرده و تنها به صعود فکر می‌کنیم و شک نکنید برای ورزقان و آذربایجان یک صعود شیرین تقدیم خواهیم کرد.

آناج: بدون شک مس سونگون از باشگاه‌های موفق ورزش کشور در عرصه تیمداری است و تیم‌های ورزشی این باشگاه که از سال گذشته در برخی رشته‌ها گسترش پیدا کرده‌اند توانسته‌اند نتایج درخشانی کسب کنند، به نوعی انتظارات از مس سونگون بالا رفته، این کار شما را سخت نمی‌کند؟

اگر انتظارات بالا نرود، پیشرفتی هم نخواهد بود. خوشحالم که در کنار کادرفنی، تیم رسانه، کادر پزشکی، کادر اجرایی و بازیکنان و در راس آن کادر مدیریتی کاری کرده‌ایم که انتظارات بالا رفته است. همین انتظارات انگیزه ما را زیاد می‌کند و خوشحالم که مردم و رسانه چنین دیدگاه مثبتی به ما دارند و شاید کار را سخت کند ولی لذت‌بخش است.

آناج: در ابتدای فصل حرف و حدیث‌های زیادی درباره بازیکنان مس سونگون وجود داشت بخصوص اینکه انتقاد می‌شد نفرات باتجربه‌ای که به خدمت گرفته شدند تاریخ مصرف آن‌ها به پایان رسیده! یا صرفا به‌خاطر اینکه قبلا شاگرد خطیبی بودند جذب تیم شده‌اند، در مورد کلیات نقل‌وانتقالات تیم فوتبال توضیح می‌دهید و اینکه چند درصد از شاکله تیم بومی است؟

خطیبی یک فوتبالی با عرق و تعصب بومی است و در هر تیمی بوده از نفرات بومی استفاده کرده است‌. خیلی از ستاره‌های فوتبال نوین آذربایجان شاگردان کشف شده او هستند و این طبیعی است که اگر بخواهیم در استان یک تیم بومی بسازیم اکثرا شاگردان سابق خطیبی باشند و اگر بخواهیم شاگردان سابق خطیبی را از تیم‌های استان فاکتور بگیریم دیگر نمی‌توان تیمداری کرد. من خواهش می‌کنم به جای نقد کردن این موضوع نگاه خود را مثبت کنید و اینکه اینجا خانه‌ای شده برای استعدادهای شهر و استان، نه فوتبال وارداتی!

آناج: چند بازیکن جوان در ترکیب مس سونگون حضور دارند که در طول هفته‌های سپری شده نمایش درخشانی داشتند از جمله علی فتحی که از تراکتور به خدمت گرفته شد؛ به نوعی مس سونگون فرصتی برای این بازیکنان شده تا توانایی‌های خود را هرچند در سطح پایین‌تر نسبت به لیگ برتر نشان بدهند، نظرتان در این خصوص چیست؟

ما استعدادهای بی‌شماری مثل علی فتحی داریم که باید دستشان را بگیریم و مشوقش باشیم تا شکوفا شوند ولی استان ما در سال‌های اخیر به جز تراکتور تیم دیگری نداشت و تراکتور هم شرایط متفاوتی دارد و نمی‌توان در آن واحد هم انتظار قهرمانی و‌ مدعی بودن داشت و هم انتظار کشف استعداد. به نظرم مس سونگون ورزقان در صورت ادامه حمایت‌های استانی و صنایع مس ایران می‌تواند بار دیگر استعدادهای فوتبال آذربایجان را شکوفا کند.

 

آناج: مدیرعامل باشگاه مس سونگون در مصاحبه با رسانه رسمی باشگاه اعلام کرده‌اند که به سرمربیان اختیار تام داده‌اند؛ سوالی که راجع به این ادعا می‌توان طرح کرد این است که یکی از بازیکنان تیم با وجود سابقه بازی در گذشته، مدت‌های مدیدی از فوتبال فاصله گرفته بود و شغل او منافات ۱۸۰ درجه‌ای با فوتبال داشت اما با تیم قرارداد بسته است، مورد دیگر نیز رابطه خویشاوندی این بازیکن با آقای مدیر است، حال فارغ از اینکه بازیکن مدنظر یک دقیقه هم در ترکیب مس سونگون بازی نکرده؛ معیار جذب این بازیکن چه بوده و با نظر چه کسی انجام گرفته است؟

به نظرم هر مربی اگر اختیار تام در تیمش نداشته باشد نباید اسم خودش را مربی بگذارد. ببینید در اول صحبت‌هایم چه چیزی گفتم. نقطه مثبت تیم ما داشتن یک مدیر فوتبالی بود و آقای خطیبی به‌عنوان یکی از سرمربیان سطح برتر فوتبال کشور درک بالایی از اختیارات سرمربی‌ها دارد و همانطور که وقتی سرمربی است با اختیار تام کار می‌کند‌‌‌. اکنون ایشان در جایگاه مدیر نیز به سرمربیان اختیار تام داده است و تمامی بازیکنان جذب شده در تیم با نظر من و دیگر اعضای کادر فنی بوده است. صراحتا می‌گویم که هیچ بازیکنی بدون نظر کادرفنی در تیم فوتبال حضور ندارد و تمامی جذب شده‌ها با پشتوانه تجربه، سابقه و استعدادها بوده است.

آناج: صحبت پایانی؟

فوتبال آذربایجان با هوادارانش شناخته شده که متاسفانه ما تاکنون حضور آنها را تجربه نکردیم و دوست داریم بردهایمان را با آنها تقسیم کنیم. در این چند ماه از مدیریت باشگاه جناب آقای خطیبی، مسئولین استانی، شهری و دکتر رستمی مدیرعامل صنایع مس ایران حمایت‌های خالصانه دیده‌ایم که نتیجه آن تیمی است که اکنون می‌بینید. خواهشی دارم از اهالی رسانه اینکه لطفا بومی‌ها و بازیکنان خودی را به خاطر دم دست بودن تخریب نکنند و مشوق باشند تا دوباره بتوانیم در تیم‌های ملی و لیگ‌های اروپایی از استعدادهای استان داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *