• 18:39

  • 1401-09-16

  • کد خبر: 51199

به‌مناسبت روز دانشجو؛

روایتی از سخنان نمایندگان تشکل‌های دانشجوئی آذربایجان‌شرقی

امروز مقارن با روز دانشجو مراسمی در آمفی‌تئاتر دانشگاه تبریز با حضور استاندار و برخی مدیران‌کل برگزار شد؛ نماینده تشکل‌های دانشجویی هر کدام به بیان نقطه نظرات خود در این خصوص پرداختند. 

به گزارش آناج، امروز مقارن با روز دانشجو مراسمی در آمفی‌تئاتر دانشگاه تبریز با حضور استاندار و برخی مدیران‌کل برگزار شد؛ نماینده تشکل‌های دانشجویی هر کدام به بیان نقطه نظرات خود در این خصوص پرداختند.

 

صدای مردم باید شنیده شود 

محمد نوآوری از دانشجویان این دانشگاه و دبیر انجمن اسلامی دفتر تحکیم دانشگاه تبریز است، شکل‌گیری گفت‌وگو را مشروط بر پذیرش دیدگاه‌ها از هر دو طرف و پرهیز از برخوردهای هدفمند متناقض دانست و اظهارداشت: دانشجویان معترض مجرم نبوده و این دیدگاه ها از ایده خطرناک یکسان‌سازی آرا و افکار نشات می‌گیرد.

وی با تاکید بر مجازات عاملان اختلال اقتصادی، گفت: صدای مردم باید شنیده شود تا شکاف میان حاکمیت و مردم زیاد نشود؛ تغییرات یک شبه آغاز نمی شود بلکه حاصل مطالبات انباشته شده است.

این فعال دانشجویی با تا اشاره به این‌که جریان دانشجویی و دانشگاه دچار انفعال شده است، اذعان داشت: جریان دانشجویی می تواند به عنوان نهاد و میانجی بین مردم و حاکمیت باشد.

وی با بیان این‌که دانشگاه پادگان نیست و دانشجو مجرم نیست، یادآور شد: دانشجو و دانشگاه می تواند نقش تحول آفرینی در جامعه ایفا کند و باید با نگاه به موجودیت خود نقش مهم خود را احیا کند.بی تدبیری و عدم محوریت تخصص ما را به اینجا رسانده و نباید اجازه دهیم استبداد در بعد داخلی و خارجی بازتولید شود.

 

تفاوت‌ «دولت مردمی» و «دولت صبح جمعه» نمایان شود 

ریحانه صادقی از دانشجویان عضو جامعه اسلامی دانشجویان، با بیان این‌که دانشجو موذن جامعه است، گفت: دانشگاه علاوه بر این‌که محل تحصیل علم است، محل یافتن بینش عمیق فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و نظامی بوده و دانشجو متعهد انقلابی هم و غم زیادی به جامعه و جهان داشته باشد.

وی با بیان این‌که مقام معظم رهبری دانشگاه را محل جوشش علم و آرمان می‌دانند، ادامه داد: سخنان خواص که بدون توجه به مسئله گسست‌های موجود در پازل دشمن و تجزیه ایران قدم برمی‌دارند باید از اقدام خود عقب‌نشینی کنند.

صادقی افزود: دولت مردمی تفاوت‌های زیادی با دولت صبح جمعه داشته باشد، چرا وعده های اشتغال و مسکن عملی نمی‌شود.

 

قاطبه دانشجویان معتقد بر «گفت‌و‌گو» هستند 

محمدعلی سامبرانی کارشناسی علم اطلاعات و نماینده بسیج دانشجویی اظهارداشت: در وقایع ۹ مهرماه دانشگاه تبریز بسیج دانشجویی پرچم گفتگو را به دست گرفت و تاکید بر مطالبه‌گری با ابزار گفتمانی و توسط تریبون‌آزاد بود که عده قلیلی فحش داده و بنر پاره کردند.

وی افزود: با این اوصاف این دانشجویان تبریز را به‌عنوان اولین دانشگاه شروع کننده تریبون‌های آزاد و گفتمانی رقم زدند.

سامبرانی گفت: این اتفاقات کوچک هم ماحصل بی‌اهمیتی مسئولین نسبت به برگزاری تریبون‌های آزاد دانشجویی و کرسی‌های آزاداندیشی بود.

 

کمیته انضباطی نماینده دانشجویی ندارد! 

موسی واعظی مسئول شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تبریز خواستار توجه به مسایل صنفی و رفاهی دانشجویان شد و گفت: مسایل صنفی دانشگاه ریشه در مسایل اقتصادی است که نیازمند توجه مسئولان استانی و دانشگاهی است؛ تا کی دانشجویان باید دغدغه صنفی، رفاهی داشته باشند.

وی افزایش ناگهانی و چند برابری آزادسازی مدرک را ناقض عدالت آموزشی دانست و افزود: این مساله با آرمان عدالت خواهی انقلاب سنخیت ندارد و این تصمیمات ناگهانی فشار اقتصادی به دانشجو وارد می کند.

واعظی با انتقاد از شیوه نامه جدید آیین نامه انضباطی و تغییرات سخت گیرانه خاطرنشان کرد: طبق این شیوه نامه در رسیدگی به تخلفات دانشجو نه استادی حضور دارد و نه نماینده دانشجویی مصداق بارز بی عدالتی است و مگر می شود صاحب خانه در خانه خود اختیاری نداشته باشد.

 

انتهای پیام/

 

 

کلید واژه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *