• 13:12

  • 1401-09-16

  • کد خبر: 51154

جمعیت حیات وحش کشور سیر صعودی دارد

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: آمارهای سال‌های اخیر نشان می‌دهد جمعیت حیات وحش کشور سیر صعودی به خود گرفته است.

به گزارش آناج، غلامرضا ابدالی روز چهارشنبه در مراسم آغاز عملیات سرشماری حیات وحش آذربایجان شرقی، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست کشور در هر سال در ۲ نوبت اقدام به اجرای برنامه سرشماری حیات وحش می کند که تحلیل نتایج ۱۰ ساله این سرشماری ها نشان دهنده سیر صعودی جمعیت حیات وحش کشور است و خبری امیدوارکننده به شمار می رود.

وی اظهار داشت: برای سیاست گذاری در حوزه محیط زیست باید با برنامه و تدوین و تعریف اهداف مورد نظر عمل کرد، زیرا مساله و موضوع محیط زیست که کل کشور و حتی منطقه و جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، محل آزمون و خطا نیست.

ابدالی با اشاره به عوامل تهدید کننده محیط زیست، یادآوری کرد: تغییرات اقلیمی، عدم رعایت حقآبه تالاب ها و دریاچه ها، تخریب زیستگاه ها و شکارهای غیرمجاز حیات وحش از جمله دلایل از بین رفتن تنوع ژنتیکی کشور به عنوان سرمایه های ملی می باشد.

وی ضمن قدردانی ازتلاش های اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در راستای تحقق اهداف زیست محیطی، گفت: برگزاری مراسم هایی همچون آغاز برنامه سرشماری و حضور تمام مسئولین منطقه ای در این برنامه، نشان دهنده این است که مدیران استانی به اهمیت و حساسیت تنوع زیستی و برنامه سرشماری توجه دارند و این رویداد ارزشمند را ارج می نهند.

مشارکت ۹۰ اکیپ در سرشماری حیات وحش آذربایجان شرقی

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با بیان اینکه سرشماری حیات وحش استان به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت، گفت: طرح سرشماری زمستانی جمعیت حیات وحش استان با ۲ هدف بررسی وضعیت و روند تغییرات جمعیتی حیات وحش و نیز ارزیابی کیفیت زیستگاه های استان انجام می شود.

شهنام اشتری افزود: در این طرح گونه های شاخص پستانداران استان مانند آهو، کل و بز، قوچ و میش و سایر پستانداران شاخص حیات وحش استان سرشماری می شوند.

وی ادامه داد: تعداد ۹۰ اکیپ عملیاتی، هر کدام متشکل از یک کارشناس و 2 نفر محیط ‌بان در مناطق مختلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی مانند پارک ملی و منطقه حفاظت شده ارسباران، پارک ملی کنتال، مناطق حفاظت شده سهند،کاغذ کنان، پناهگاه حیات وحش کیامکی و مناطق شکار ممنوع سهند، چاراویماق و سایر مناطق نسبت به سرشماری گونه‌های هدف و سایر پستانداران بزرگ جثه از جمله خرس، گرگ، روباه، گربه وحشی، شغال، خرگوش مورد مشاهده اقدام می کنند.

اشتری، روش سرشماری را پیمایش و مشاهده مستقیم با استفاده از دستگاه جی پی اس در مسیرهای تثبیت شده اعلام و اضافه کرد: آمار هر مسیر با آمار مسیر سال های قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در هر مسیر مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به ضرورت سرشماری حیات وحش برای تحلیل‌های کیفی وکمی از وضعیت زیستگاه های آذربایجان شرقی، اظهار داشت: مقایسه میانگین جمعیت حیات وحش هدف در دوره‌های بلندمدت و کوتاه مدت کارشناسان محیط زیست را از چالش ها و ظرفیت های زیستگاه های حیات وحش آگاه می‌ کند.

کلید واژه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *