• 12:03

  • 1401-08-30

  • کد خبر: 49963

آناج از جام جهانی فوتبال گزارش می‌دهد؛

از کریم تا سردار و کاپیتان، جستجوی نشان تراکتور در جامه ملی!

هرچند آذربایجان‌شرقی و تبریز سهمی در جام جهانی ندارد اما ستارگانی با نشان تراکتور در قالب تیم ملی در بزرگترین رویداد فوتبالی دنیا مشارکت می‌کنند.

گروه ورزشی آناج: جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دیروز آغاز شده و امروز تیم‌‌ملی در اولین بازی خود به مصاف تیم صاحب‌نام انگلیس خواهد رفت. نبود بازیکنی از تبریز و استان آذربایجان‌شرقی بین منتخبین ملی‌پوش کشورمان باعث انتقادات زیادی توسط اهالی فوتبال و اصحاب رسانه استان به روند استعدادیابی خطه‌ای شده که سه نماینده در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه داشت و هنوز هم بهترین شماره ۶ تاریخ ایران و یکی از نفرات اسطوره‌ای فوتبال کشورمان به گواه اکثر کارشناسان و افراد صاحب‌نظر، کریم باقری، هافبک ارزنده و بازنشسته تبریزی است.

همین فقدان بازیکن سبب شده تا ذره‌بین به دست گرفته و دنبال بازیکنانی آذربایجانی و ترک زبان و فوتبالیست‌هایی باشیم که قبلا پیراهن سرخ تراکتور را بر تن کرده‌اند. شاخص‌ترین نام بین لیست ۲۵ نفره پیرمرد پرتغالی، کریم انصاری‌فرد است که هر دو ویژگی مورد جستجو را داراست. کریم که سابقه آقای گلی در یک فصل حضور خود در تراکتور را دارد و از این تیم به اروپا ترانسفر شد، متولد اردبیل است و سومین جام جهانی خود را تجربه خواهد کرد. انصاری‌فرد هم‌چنین جزو ۹ بازیکن ایران در تاریخ جام‌های جهانی است که سابقه گلزنی در این رقابت‌ها را دارد و آخرین گل ایران در روسیه ۲۰۱۸ را از روی ضربه پنالتی مقابل تیم مطرح پرتغال به ثمر رساند. با این حال ستاره اردبیلی ۳۲ ساله است و به احتمال خیلی زیاد این آخرین حضور وی در بزرگترین آوردگاه فوتبال دنیاست.

دومین آذربایجانی تیم‌ ملی علی قلی‌زاده نوجه‌ده بازیکن تیم شارلروا بلژیک است. قلی‌زاده در تهران متولد شده ولی اصالت وی به شهرستان نمین از استان اردبیل بر‌می‌گردد. لژیونر خوش تکنیک فوتبال ایران ۲۶ ساله است و بعد از اینکه جام‌جهانی روسیه ۲۰۱۸ را میلی‌متری از دست داد، برای اولین بار تجربه حضور در این مسابقات را به دست آورده است و دومین بازیکن از استان اردبیل است که در جام جهانی حضور دارد.

سومین ترک‌زبان تیم ملی متولد استان‌های شمال‌غربی کشور نیست و اهل گنبد کاووس از استان سرسبز گلستان می‌باشد. سردار آزمون از ستاره‌های مطرح تیم ملی و بازیکن شاغل در بوندسلیگا آلمان دومین بار در ویترین فوتبالی دنیا قرار خواهد گرفت‌. سردار ۲۷ ساله که در روسیه نیز همراه شاگردان کی‌روش بود، نتوانسته گلی در این رقابت‌ها به ثمر برساند و گل‌زنی در جام جهانی در رزومه او به عنوان سومین گلزن برتر تیم ملی خالی است. آزمون که بارها و به صورت علنی اعلام کرده طرفدار سرسخت تراکتور است، مطمئنا جزو بازیکنانی خواهد بود که تی‌تی‌ها بسیار وی را در قطر ۲۰۲۲ دنبال خواهند کرد. باتوجه به شرایط سنی احتمالا آزمون و قلی‌زاده در صورت استمرار روند مثبت فوتبالی خود بتوانند جام جهانی بعدی که به میزبانی مشترک مکزیک و آمریکا خواهد بود را نیز تجربه کنند.

علاوه بر کریم انصاری‌فرد، ۳ بازیکن دیگر سابقا تراکتوری که تجربه پوشیدن پیراهن سرخ تیم دیار آذربایجان را نیز در کارنامه دارند، در این جام شرکت خواهند داشت. مطمئنا بزرگ‌ترین نام احسان حاج‌صفی است. کاپیتان چپ‌پای تیم‌ملی در دو دوره مختلف عضو تراکتور بوده و بین پرشورها از محبوبیت خاصی برخوردار است. احسان ابتدا دوران سربازی خود را در تراکتورِ نظامی پشت سر گذاشت و بار دوم به عنوان یک ستاره بزرگ به تیم کهکشانی زنوزی پیوست. مدافع – هافبک اصفهانی ۳۲ ساله است و حضور در قطر سومین حاضری وی در جام جهانی است که رکوردی ویژه برای اوست‌. البته شاید قطر ۲۰۲۲ آخرین حضور سرگروه تیم ملی نیز باشد.

دیگر تراکتوری‌های سابق تیم ملی، احمد نوراللهی و شجاع خلیل‌زاده می‌باشند که اولین بار بین منتخبین تیم ملی در این رقابت‌ها قرار گرفته‌اند. شجاع و نوراللهی هر دو دوران سربازی خود را در تبریز گذرانده‌اند با این تفاوت که هافبک حال حاضر شباب‌الاهلی صرفا چند بازی در اختیار قرمزها بود و باتوجه به کسری خدمت و محرومیت تراکتور از پنجره نقل‌وانتقالاتی، چندان به کار پرشورها نیامد ولی شجاع مدت زمان بیشتری را در تبریز گذراند و جزو بازیکنان تاثیرگذار ترکیب تراکتور در دوران حضورش در این تیم بود. البته می‌توان در انتهای این خبر، به حسین کنعانی‌زادگان مدافع تیم کی‌روش نیز اشاره کرد که بعد از یک دوره افول به ماشین‌سازی پیوست و دوباره از این تیم جان گرفت؛ با این تفاوت که سرنوشت برای کنعانی و ماشین بسیار متفاوت بود و الان یاشیل قدیمی تبریز کجاست و مدافع الاهلی قطر کجا!

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    مواظب باشید انگ پان تورکیستی به شما و مطالبتان نچسبانند چون هر کس اینگونه مطلب بنویسد از سوی برخی خودی های ناآگاه و خود فروخته و غربی های سلطنت طلب به تجزیه طلبی متهم میشوند…ثانیا مدیران و تصمیم گیرندگان تیم ملی در هیچ دوره ای بازیکنی بنام از تراختور نبرده اند تا مبادا نام تراختور در جام های جهانی ثبت شود…چه میشد اسدی و یا اخباری و یا عباس زاده را به جام جهانی میبردند و این در حالی است که کی روش و همین مافیای تیم ملی خیلی از بازیکنان بی ربط و سیاهی لشگر را به قطر برده اند تا سابقه ای برای این بازیکنان بی اثر دست و پا نمایند…خدا جای حق نشسته و حقشان را کف دستشان میگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *