• 09:35

  • 1401-08-10

  • کد خبر: 48386

توافق باکو و ایروان پس از نشست سوچی

در بیانیه نشست سران سوچی اعلام شده است که ارمنستان و جمهوری آذربایجان توافق کردند که از به کاری گیری زور یا تهدید استفاده از زور علیه یکدیگر خودداری کنند.

به گزارش آناج، پس از نشست سوچی که میان «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان برگزار شد، باکو و ایروان توافق کردند که از به کارگیری زور یا تهدید استفاده از زور علیه یکدیگر خودداری کنند.

در این بیانیه آمده است: «توافق شد که تمام تلاش برای رسیدن به راه حل سریع در خصوص موضوعات باقی مانده از جمله موضوعات انسانی انجام شود».

در بیانیه پایانی نشست پوتین، پاشینیان و علی‌اف بر اهمیت ادامه تلاش‌ها برای امضای توافق صلح میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید شده است.

در این نشست همچنین رؤسای جمهور روسیه و جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان بر پایبندی به توافق عادی سازی کامل روابط دوجانبه میان باکو و ایروان تاکید کردند.

پیش از این نیز پوتین گفته بود: «نشست سران در سوچی مفید بوده و فضای مثبتی را برای توافق‌های آتی ایجاد کرد و گفت‌وگوهای سه جانبه را برای تحقق صلح دائم پیگیری خواهیم کرد».

رئیس جمهور روسیه در ادامه سخنانش گفت: «درباره تمامی موضوعات در خصوص قره‌باغ توافق حاصل نشده و روسیه هر کاری برای عادی سازی روابط میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان انجام خواهد داد».

پوتین تاکید کرد که این نشست قدرت ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای توافق در آینده را نشان داد.

نخست وزیر ارمنستان روز شنبه نیز گفته بود که ارمنستان آماده امضای توافقنامه سه جانبه با روسیه و جمهوری آذربایجان در مورد تمدید  ماموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ تا ۲۰ سال است. پاشینیان  در سخنانی اظهار داشت: «ما از نیروهای حافظ صلح روس می‌خواهیم به ماموریت خود ادامه دهند. من آماده هستم در “سوچی” سندی درباره تمدید ماموریت حافظان صلح روسیه برای ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال امضا کنم.»

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاه ها:

    ماموریت حافظان صلح روسیه در قره با غ نقض حاکمیت جمهوری آذربایجان است تا زمانیکه شبه نظامیان ارمنی در خان کندی خوجالی خلع سلاح نشوند امنیت در قفقاز جنوبی برقرار نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *