• 11:40

  • 1399-11-07

  • کد خبر: 4791

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با آناج پاسخ می‌دهد؛

منابع افزایش یارانه در سال آینده کجاست؟/ افزایش دو و چهار برابری یارانه مردم

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی گفت: یارانه در سال آینده یکپارچه و به ترتیب ۹۱، ۱۳۶ و ۱۸۰ هزار تومان خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در گفت‌وگو با آناج به جزئیات افزایش یارانه در سال آینده پرداخت و اظهار داشت: افزایش یارانه تصمیم خوبی است که دو معضل را حل می‌کند؛ هم یارانه اقشار محروم و ضعیف را افزایش می‌دهد و هم یارانه‌هایی مانند معیشتی را در قالب هدفمندی یکپارچه می‌کند.

وی با بیان اینکه رقم یارانه در سال آینده به ترتیب 91، 136 هزار و 180 هزار تومان برای اقشار مختلف، متفاوت خواهد بود، عنوان کرد: بر اساس دهک‌ها این رقم متفاوت خواهد بود و کسانیکه در حال حاضر یارانه معیشتی دریافت می‌کنند با یکپارچه شدن یارانه‌ها، از یارانه بیشتری بهره‌مند خواهد شد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در پاسخ به این سوال که منابع این افزایش یارانه از کجا خواهد بود، توضیح داد: منابع یارانه هرساله توسط دولت در بودجه دیده می‌شود و با توجه به اینکه دولت ارز 4200 تومانی را برای تمام اقلام اساسی به جز روغن و نهاده‌های دامی حذف کرده، مابه تفاوت این مبلغ به خزانه واریز و منبع افزایش یارانه‌ها خواهد بود.

وی با بیان اینکه زمانی یارانه خوب است که به اقشار ضعیف مردم کمک کند، گفت: با توجه به اینکه در همین سال جاری دولت ارز 4200 تومانی اقلام ضروری را حذف کرد و افزایش قیمت‌ها به وجود آمد، یارانه سال آینده اثر تورمی نخواهد داشت. زیرا این یارانه از مابه تفاوت همان ارزی که برای اقلام اساسی بود، پرداخت می‌شود.

میرتاج‌الدینی با اشاره به اینکه آزادسازی قیمت کالاها مبلغ قابل توجهی را به خزانه واریز می‌کند، یادآور شد: بخشی از این مبلغ به عنوان یارانه به مردم پرداخت و بخشی هم برای کنترل بازار در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

وی در خصوص اینکه آیا این افزایش یارانه نهایی شده یا خیر، خاطرنشان کرد: افزایش یارانه در کمیسیون تلفیق تصویب شده و معمولا مصوبات این کمیسیون در مجلس تصویب می‌شود، با این حال این طرح در مجلس چالشی خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    با افزایش دلار از 4200 به 17500 تومان موجب تورم افسار گسیخته در جامعه خواهدشد و مجلس فکر نکند به مردم لطف میکند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.