• 08:20

  • 1401-03-28

  • کد خبر: 37312

رئیس مجلس ارمنستان اعلام آمادگی کرد:

تاسیس سرکنسولگری ارمنستان در تبریز

رئیس مجلس ارمنستان گفت: خواستار کمک ایران برای انعقاد معاهده دو جانبه صلح با جمهوری آذربایجان هستیم‌.ارمنستان برای تاسیس سرکنسولگری در تبریز آمادگی دارد.

به گزارش آناج، ایران و ارمنستان به عنوان دو کشوری که دارای اشتراکات تمدنی و فرهنگی و ذهینت مثبت تاریخی به یکدیگر می باشند، در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی زمینه‌ها و فرصت‌های مختلفی برای همکاری دارند.

ایران و ارمنستان کشورهای همسایه هستند و این یک سند جغرافیایی است و نمی‌توان آن را انکار کرد ولی ارتباط این دو کشور تنها به لحاظ جغرافیایی نیست و سابقه این ارتباط به بیش از 500 سال می‌رسد. ارمنستان از میان چهار کشورهمسایه خود فقط با ایران و گرجستان مرزهای باز دارد. مقامات ایرانی از جمله به دنبال تقویت روابط تجاری و سیاسی با کشورهای اتحادیه اروپا از طریق خاک ارمنستان هستند.

در سطوح دوجانبه دو کشور همکاری‌های موفقی در زمینه‌های انتقال گاز از طریق خط لوله گاز ایران به ارمنستان، تبادل برق و همکاری های تجاری، کشاورزی، صادرات محصولات ساختمانی و صنعتی داشته‌اند اما حجم کنونی مبادلات تجاری دو کشور که در حال حاضر حدود چهارصد میلیون دلار می باشد، متناسب با ظرفیت‌های عظیم اقتصادی که میان دو کشور وجود دارد، نیست.

شوت ملکونیان، رئیس آکادمی ملی علوم تاریخ ارمنستان و رئیس دانشکده تاریخ دانشگاه ملی ارمنستان درباره افق روابط ایران و ارمنستان خصوصا روابط اقتصادی، گفت: هر دو کشور ارمنستان و ایران باید بازنگری عمیقی درخصوص روابط با یکدیگر داشته باشند و از سیاست محتاطانه پیشین و 30‌ساله فاصله بگیرند؛ زیرا تاریخ مصرف آن به اتمام رسیده است. باید وارد فاز عمل‌گرایی شد؛ زیرا تنها در این صورت است که آینده روابط ایران و ارمنستان خصوصا موارد اقتصادی می‌تواند شکوفا شود. خوشبختانه نگاه اکثریت جامعه ارمنستان به ایران مثبت است و ارمنیان هیچ‌گاه لطفی که کنسول وقت ایران در ارمنستان بین سال‌های 1918 تا 1920 در حق ارمنیان روا داشت، فراموش نکرده و نخواهند کرد؛ زیرا لطف کنسول ایران بود که با در اختیار گذاشتن پاسپورت ایرانی، روشنفکران و نویسندگان ارمنی بسیاری از جهنم سیبری نجات یافتند و بعدها توانستند خدمات ارزنده‌ای در ایران از خود به جای بگذارند.

وزیرخارجه کشورمان در دیدار با آلن سیمونیان، گفت: ارمنستان دوست و همسایه مهم ایران است و ایران برای ارتقای مبادلات تجاری با ارمنستان تا سطح یک میلیارد دلار در سال آماده است. شرکت‌های ایرانی آماده هستند تا طرح های زیر بنایی ارمنستان را به ویژه در حوزه حمل و نقل تکمیل کنند.

رئیس مجلس ارمنستان هم بیان کرد: خواستار کمک ایران برای انعقاد معاهده دو جانبه صلح با جمهوری آذربایجان هستیم‌.ارمنستان برای تاسیس سرکنسولگری در تبریز آمادگی دارد.

طبق آمار موجود، حجم تجارت خارجی ایران با ارمنستان در سال 2014 در مقایسه با سال 2002، تنها 20 درصد افزایش یافته است. در حالی که در مدت مشابه، حجم تجارت خارجی ارمنستان با جهان است 4 برابر افزایش یافته است. در همه سالهای 2002 تا 2014 صادرات ایران به ارمنستان بیش از ارزش واردات ایران از ارمنستان است. حجم کل تجارت خارجی بین دو کشور 142 میلیون دلار بوده است. تراز تجاری 103 میلیون دلار به نفع ایران است. سهم ارمنستان در تجارت خارجی ایران کمتر از 0.2٪ در سال 2014 است. در بخش تجارت هنوز پتانسیلهایی برای همکاری وجود دارد که در شرایط پسا تحریم ایران می تواند بکاتر گرفته شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *