• 14:06

  • 1401-03-19

  • کد خبر: 36798

روحانیون تبریزی: توهین به دینداران در آذربایجان باید متوقف شود

جمعی از روحانیون تبریزی با صدور بیانیه ای اهانت به مقدسات دینی و مذهبی در آذربایجان و بویژه توهین به ذات اقدس الهی از سوی پلیس جمهوری آذربایجان را محکوم نموده و خواهان توجه و برخورد جدی دولت اذربایجان با این مساله شدند.

به گزارش آناج، در پی اهانت به مقدسات دینی و مذهبی در آذربایجان بالاخص توهین به ذات اقدس الهی از سوی پلیس آذربایجان، جمعی از روحانیون تبریزی و برخی شهرهای دیگر با انتشار بیانیه ای خواستار متوقف شدن شکنجه، تحقیر و توهین به دینداران در جمهوری آذربایجان شدند.

متن این بیانیه بدین شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

توهین به مقدسات تمام ادیان و مذاهب آسمانی، توحیدی و ابراهیمی که جوهری الهی و انسانی دارند و انسان را در مسیر تقرب به خداوند و انجام اعمال نیک فردی و جمعی و نیل جوامع انسانی به کمال و ترقی کمک می‌کنند، یک خطای نابخشودنی و امری مذموم، نکوهیده و پیامدبار است. افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی که چنین خطای نابخشودنی و پیامدباری را مرتکب می‌شوند، باید در قبال هرگونه عواقب رفتارهای ضددینی خود نیز پاسخگو بوده و از قبل مسئولیت تبعات ناشی از آن را بر عهده بگیرند.

در روزهای اخیر، یکبار دیگر شاهد انتشار خبرهایی در خصوص اهانت پلیس آذربایجان به مقدسات اسلامی و شیعی در این کشور هستیم؛ مسأله‌ای که مسبوق به سابقه بوده و تاکنون نیز عزم و اراده مؤثری از سوی دولت و حاکمیت آذربایجان برای برخورد با عوامل و مسببان پیدا و پنهان آزار و اذیت دینداران مشاهده نشده است. سیاست‌های عمیقاً ضد اسلامیِ صهیونیست‌ها و دولت‌های استکباری عامل این‌گونه اعمال و حرکت‌های دشمنانه است که هر چند یکبار بُروز می‌یابد.

امروز کشور آذربایجان که قریب به اتفاق جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و از نظر تناسب جمعیتی دومین کشور شیعی در جهان محسوب می‌شود که از پیشینه‌ای دیرینه در عرصه فرهنگ و تمدن اسلامی برخوردار است، متأسفانه و در سایه سکوت سازمان همکاری اسلامی و همچنین نهادهای حقوق بشری به مرکزی برای ایجاد جو خفقان و رفتارهای نامتعارف از قبیل توهین، تحقیر، شکنجه و زندانی نمودن شخصیت‌های دینی و اسلامی از جمله حاج محسن صمداف، حاج طالع باقرزاده، حاج آبگل سلیمان اف، حاج الهام علی اف و دیگر علمای دلسوز و متدین شده است؛ رفتارهای برخلاف اصول اولیه تمام ادیان توحیدی از جمله دین مبین اسلام بوده و دقیقاً در راستای اهداف و منافعی که نظام سلطه و استکبار و برخی بایگران مخرب در منطقه از جمله رژیم غاصب و آپارتاید صهیونیستی دنبال می‌کند قرار دارد.

رفتارهای مخرب و ضددینی از سوی پلیس و نیروهای امنیتی و برخی محافل سیاسی و غیرسیاسی در باکو در شرایطی انجام می‌شود که جامعه متمدن آذربایجان که هیچگونه سنخیت و نقطه مشترک زبانی، نژادی، دینی، تمدنی و غیره با رژیم صهیونیستی ندارد، در اصل یک جامعه اسلامی، شیعی و حسینی است که به ویژه در سه دهه اخیر همواره در خط مقدم حراست از تمامیت ارضی و امنیت ملی و همچنین دفاع از ارزش‌ها و مبانی اسلامی قرار داشته است.

انتظار و توقع از حاکمیت، مسئولان و پلیس آذربایجان این است که ضمن قدردانی از چنین جامعه‌ای به خصوص شیعیان، علما و دینداران که همواره بیرق مبارزه با ظلم و زیاده‌خواهی بیگانگان را افراشته نگه داشته‌اند، از هتک حرمت علما و دینداران و فعالان مذهبی که جز برای سعادت کشورشان تلاش نمی‌کنند اجتناب نموده و با آمران و عاملان توهین به مقدسات اسلامی برخورد جدی نمایند تا بیش از این قلوب مؤمنین و شیعیان در اقصی نقاط جهان جریحه‌دار نشود.

در پایان این بیانیه، ما جمعی از روحانیون شهر تبریز به نمایندگی از مردم انقلابی و عاشورایی تبریز قهرمان و البته از جانب همه علما، طلاب، فضلا و مردم عزیز ایران اسلامی اعلام می‌نماییم، دینداران جمهوری آذربایجان که همیشه مورد عنایت و توجه ولی امر مسلمین حضرت آیت‌العظمی امام خامنه (مدظله العالی) و مراجع عظام تقلید هستند، نور دیدگان ما بوده، بنابراین خواهان پایان توهین‌ها، تحقیرها و زندانی شدن این فرزندان رشید و ایجاد شرایط لازم برای پایان دادن به اعتصاب غذای برخی اسیران محبوس به ویژه حاج طالع باقرزاده هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین مطهری نژاد
حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی
حجت الاسلام والمسلمین اشراقی
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی
حجت الاسلام والمسلمین قدسی
حجت الاسلام والمسلمین عابدی
حجت الاسلام والمسلمین یوسفی
حجت الاسلام والمسلمین طالبی
حجت الاسلام والمسلمین صفرزاده
حجت الاسلام والمسلمین صفری
حجت الاسلام والمسلمین الهی منش
حجت الاسلام والمسلمین نعمتی اذربایجان غربی
حجت الاسلام والمسلمین مرسلی
حجت الاسلام والمسلمین قربانی
حجت الاسلام والمسلمین هاشمی
حجت الاسلام والمسلمین نوین
حجت الاسلام والمسلمین نصیری
حجت الاسلام والمسلمین موسوی زنجانی
حجت الاسلام والمسلمین موثقی
حجت الاسلام والمسلمین نجفی
حجت الاسلام والمسلمین مشهوری
حجت الاسلام والمسلمین علیزاده
حجت الاسلام والمسلمین علیانسب
حجت الاسلام والمسلمین علوی
حجت الاسلام والمسلمین عظیمی
حجت الاسلام والمسلمین عزتی
حجت الاسلام والمسلمین عرفانی
حجت الاسلام والمسلمین عباس پور
حجت الاسلام والمسلمین عباس زاده
حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی
حجت الاسلام والمسلمین داداش زاده
حجت الاسلام والمسلمین صادقیان
حجت الاسلام والمسلمین نوری
حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی
حجت الاسلام والمسلمین ازادگویان

و جمعی بسیاری از روحانیون شمال‌غرب ایران که مجال درج همه اسامی میسر نشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *