• 08:12

  • 1399-08-19

  • کد خبر: 337

خرسندی قوم‌گرایان از اشغال جدید/ بازیگر مهم منطقه؛ مخالف کریدورسازی‌های شوم

تغییرات ژئوپولیتیک از جمله‌ی اهداف بازیگران خارجی بود که با هشدار رهبر جمهوری اسلامی و حضور نظامی ایران در نوار مرزی ارس، اینگونه محاسبات را دچار تغییر و تردید می‌کند.

به گزارش آناج، وبگاه انگلیسیِ میدل ایست‌آی همزمان با آزادسازی شهر شوشا توسط آذربایجان درباره توافق قریب‌الوقوع ترکیه و روسیه ادعاهایی مطرح کرد و متنی را با عنوان پیش‌نویس توافق منتشر نمود.

طبق این ادعا در ازای استقرار نیروهای روسیه، کریدوری بین ارمنستان و دو منطقه از قره‌باغ ایجاد خواهد شد. کریدور جدیدی نیز با هدف اتصال نخجوان به آذربایجان همزمان با استقرار نیروهای ترکیه شکل می‌گیرد و مرزهای ایران و ارمنستان از بین می‌رود.

این ادعا درحالی مطرح می‌شود که یکی از بازیگران مهم منطقه یعنی ایران مخالف هرگونه تغییر در ژئوپولیتیک مرزی است و مسئولان عالی سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ضمن حمایت از بازگشت تمام مناطق اشغالی قره‌باغ به آذربایجان همواره بر ضرورت حفظ مرزهای بین‌المللی تاکید کرده‌اند.

برخی رسانه‌های قوم‌گرای افراطی که در گذشته اشغال قره‌باغ را محکوم میکردند، اکنون درباره گزارش وبگاه انگلیسی کیفور شده و مشتاقانه بر اشغال جدید دامن میزنند.

دسترسی مجدد ارمنستان به قره‌باغ، ورود آذربایجان به خاک اصلی ارمنستان و همچنین حمایت ترکیه از این طرح در قواره‌های تداوم اشغال و اشغال جدید تعریف می‌شود.

خرسندی قوم‌گرایان از این طرح، نشان می‌دهد که هدف آنان بیش از آنکه آزادسازی قره‌باغ باشد، اتصال بی‌واسطه‌ی آنکارا به دریای خزر و منزوی‌سازی جمهوری اسلامی ایران است.

برخی کارشناسان حوزه قفقاز، تغییرات ژئوپولیتیک را از جمله‌ی اهداف بازیگران خارجی توصیف کرده و معتقدند؛ هشدار رهبر جمهوری اسلامی و حضور نظامی ایران در نوار مرزی ارس، اینگونه محاسبات را دچار تغییر و تردید می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *