• 12:44

  • 1401-01-07

  • کد خبر: 30935

در دیدار مدیرعامل شرکت ملی مس ایران مطرح شد؛

استقلال «مس آذربایجان»؛ مطالبه‌ای مردمی/ حمایت شرکت مس از تیم تراکتور جزو مطالبات به‌حق است

استاندار آذربایجان شرقی، خواستار طراحی الگوی منجر به توسعه برای استقلال مس آذربایجان و ایفای مسؤولیت‌های اجتماعی این صنعت در استان ازجمله احداث مدارس جایگزین کلاس‌های کانکسی و حمایت از تیم تراکتور شد.

به گزارش آناج، عابدین خرم ظهر امروز در دیدار مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به وجود بیشترین دخایر معدنی کشور در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: مس سونگون از معادن استراتژیک کشور است و اکتشاف و استخراج مس در دیگر نقاط استان هم باید آغاز شود.

وی توسعه هدفمند مس سونگون را مطالبه مردم و مسئولان آذربایجان شرقی اعلام کرد و گفت: دیدگاه علمی و میدان دادن به شرکت‌های دانش‌بنیان مصداق عملیاتی کردن شعار سال است و باعث خیز پرشتاب در این مسیر خواهد شد.

خرم خواستار آغاز سرمایه‌گذاری برای ایجاد شهرک صنایع پایین دستی مس در محل جانمایی‌شده در ورزقان شد و گفت: توسعه متوازن و اشتغال‌آفرین صنایع معدنی منوط به ایجاد ارزش افزوده است.

استاندار آذربایجان شرقی پای‌بندی جدی به ملاحظات زیست‌محیطی را دیگر مطالبه استان از شرکت مس اعلام کرد و گفت: با اینکه سال‌ها شعار حفظ محیط زیست داده شده اما این موضوع عملیاتی نشده و لازم است درخصوص پیشگیری از تخریب جنگل‌ها و افزودن به فضای جنگلی، دفع اصولی مواد باطله و پساب و همچنین پای‌بندی به قانون در زمینه حقوق دولتی و آلایندگی اقدامات لازم صورت گیرد.

وی به ضرورت ایفای مسئولیت‌های اجتماعی مس نیز پرداخت و گفت: شایسته نیست شهرستانی که چنین معدن باارزشی را درخود دارد، ۱۰۰ مدرسه کانکسی داشته باشد از این رو توافقات قبلی در این زمینه باید به جد اجرا شوند.

خرّم خواستار تعریف الگویی مشخص برای استقلال مس آذربایجان شد و گفت: برخی نگرانی‌های کارشناسی در مورد نظام مالی و وضعیت بورسی مس وجود دارد که باید تدابیر لازم اندیشه شود تا در نهایت استقلال مس به توسعه بینجامد.

وی همچنین اجرای طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت به‌موقع و کامل حق‌وحقوق کارگران مس سونگون را نیز خواستار شد.

استاندار آذربایجان شرقی در این دیدار به موضوع باشگاه تراکتور تبریز و حمایت از آن نیز پرداخت و گفت: تراکتور تیم معمولی نیست و اگر دنبال سرمایه اجتماعی و نشاط عمومی هستیم باید کار حمایت از این باشگاه را با جدیت و سرعت پیش ببریم.

وی افزود: پیگیری چندماهه ما در این خصوص همچنان ادامه دارد و امیدواریم با حضور جناب‌عالی روند اقدامات سرعت بیشتری بگیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *