• 15:14

 • 1400-10-25

 • کد خبر: 26247

پرونده ویژه آقای نماینده؛

بیگی،نماینده تبریز است یا احمدی نژاد؟

همراهی بیگی در سفرها با احمدی نژاد در حالی است که افکار عمومی را با این سوال مواجه کرده است بیگی نماینده تبریز است یا احمدی نژاد؟

گروه سیاسی آناج: کمتر کسی است در تبریز، بیگی، نماینده مجلس را نشناسد، سیاستمتدار امروز، والی سابق و فرمانده انتظامی سالهای نه چندان دور.

این روزها در کنار چهره جنجالی سیاست دو دهه گذشته ایران، محمود احمدی نژاد، بیگی را در میان 290 نماینده مجلس در تیتر رسانه ها قرار داده است.

بیگی کیست؟

احمد علیرضا بیگی زاده شبستر است که با وقوع انقلاب به کمیته های انقلاب می‌پیوندد و در روزهای پر التهاب ابتدایی انقلاب مسئولیت کمیته های انقلاب در شاهین دژ و پیرانشهر ومقابله با گروهک تروریستی کومله و دمکرات را برعهده می‌گیرد. همین آغاز راه بیگی برای پیشرفت و ارتقا در سازمان انتظامی کشور شد که در سالهای ابتدایی دهه 70 با ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته های انقلاب به نیروی انتظامی تغییر نام داد.

بیگی در نیمه ابتدایی دهه 70 فرمانده انتظامی اردبیل شد، در روزهایی که محمود احمدی نژاد به عنوان اولین استاندار در استان تازه تاسیس اردبیل در دولت راستگرای تکنوکرات هاشمی رفسنجانی معرفی شده بود و مسیر بیگی فرمانده انتظامی در این مقطع به احمدی نژاد گره می‌خورد. با تغییر دولت در خرداد 76، احمدی نژاد هم از استانداری اردبیل کنار می رود و مسیر این دو از هم جدا می شود.

بیگی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس و راهنمایی و رانندگی کشور در سالهای پس از دوم خرداد عهده دار می شود، در سال 83 زمانی که وی عهده دار فرمانده انتظامی استان فارس بود از حادثه سقوط بالگرد جان سالم به در می‌برد.

ورود به دنیای سیاست

با پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال 84، زلزله‌ای در مدیریت کشور رقم می‌خورد و طیف همیشگی مدیران کشور کنار می روند و جای خود را به چهره های تازه می‌دهند، در سالهای ابتدایی دولت، بیگی همچنان به عنوان یک چهره نظامی مشغول به فعالیت است.

عدم مدیریت صحیح و استعفا معمارزاده استاندار وقت آذربایجان شرقی در سالهای اولیه دولت نهم سبب می‌شود ، دولت برای فرار از چالشها در آذربایجان شرقی، سراغ یک گزینه نظامی رود و قرعه کار به دوستی و ارتباط احمدی نژاد و بیگی می‌خورد.

بیگی در شهریور ماه سال 1387 به عنوان والی آذربایجان شرقی معرفی و این طلیعه مسیر وی در دنیای سیاست است. بیگی تا آبان 1392 و روی کارآمدن دولت روحانی استاندار آذربایجان شرقی می‌ماند.

بیگی درمدت 5 سال تصدی استانداری آذربایجان شرقی وفاداری خود را به رئیس دولت نهم و دهم علیرغم حواشی پس از انتخابات 88، جریان انحرافی و در نهایت نامزدی اسفندیار رحیم مشایی یار جنجالی احمدی نژاد در انتخابات 92 اثبات می‌کند.

میتینگ انتخاباتی فروردین 92 برای رحیم مشایی با شعارهای مکتب ایرانی به بهانه سفر احمدی نژاد به تبریز در روزهایی که جریان اصلی حامی دولت در انتخابات 84 و 88 به منتقد وی مبدل شده اتفاق بزرگی از سوی بیگی بود، جالب اینجاست که بیگی حتی خود را برای این عرض ارادت به احمدی نژاد فدا کرد. بیگی در سالها اخیر خود را با شعارهایی که رگ و ریشه های هویت طلبی ترکی آذربایجانی در محافل عمومی و رسانه‌ای دارد معرفی کرده، شعارهایی که در تضاد با خواسته‌های مشایی و تیمش بود.

سفر عبدالله گل به تبریز و سیل کالاهای ترکیه 

در روزهایی که احمدی نژاد برای دور زدن تحریم‌های هسته‌ای به سراغ برزیل و ترکیه رفت تا با تفاهم با این کشورها مسیر تجارت با دنیا را باز کند، عبدالله گل در سفری به ایران، بازدیدی از تبریز هم داشت، پس از این سفر بود که توسعه روابط تجار ترکیه‌ای با ایران خصوصا در تبریز در دستور کار قرار گرفت، سیل پوشاک و اجناس تولیدی به سوی آذربایجان روانه شد، ساخت لاله پارک و هتل کایا با سرمایه گذاری ترکیه‌ای ها، افزایش فعالیت های فرهنگی علی پولاد سرمایه گذار ترکیه ای تبریزی لاله پارک ، توسعه پروازها به مقصد ترکیه در همین دوره اتفاق افتاد تا آنجا که هواپیمایی آتا توسط زنوزی با وام‌های کلان دولتی در همین مقطع تاسیس شد.

این سیل و واگذاری بازار به ترکیه عملا بازار تولیدات تبریز به عنوان قطب تجاری و تولیدی شمال غرب را در معرض تهدید قرار داد. این در حالی است که در این سالها که سیاست اصلی دولت عمرانی و بهسازی توسعه زیر ساختها بود هیچ کدام از معضلات زیر ساختی استانی نظیر قطار تبریز میانه، اتوبان تبریز اهر، تبریز سراب و حتی تبریز سهند حل نشد.

برخی تجار در تبریز هم فرصت را غنیمت شمردند و با بیگی همراه شدند و برای تصدی کارخانه های نیمه تعطیل وارد شدند، واگذاری بنیان دیزل، ماشین آلات تراکتور سازی و بلبرینگ سازی و … که در سالهای بعد منبع چالشهای کارگری بود از این جمله است. جالب اینجاست برای زخم سر بسته ماشین سازی هیچ کاری بجز واگذاری به یک بانک دولتی صورت نگرفت.

زلزله ارسباران

زلزله ورزقان در حیات سیاسی بیگی یک نقطه عطف است.با وقوع زلزله ارسباران تجربیات میدانی بیگی و بسیج امکانات توسط سپاه و حضور پر رنگ بسیج اتفاق تلخ برای مردم به یک خاطره متفاوت مبدل کرد.

حضور میدانی بیگی و مسئولین سپاه علیرغم تاخیر حضور احمدی نژاد رئیس جمهور وقت در مناطق زلزله زده باعث شد که خاطره خوبی از نظام و دولت در مدیریت این رخداد غم انگیز که با بیش از 300 کشته و تخریب بسیاری از روستاها در ورزقان، اهر و هریس همراه بود در اذهان بماند و سرمایه ذهنیت مثبت افکار عمومی را برای فعالیت انتخاباتی بیگیدر سال 94 فراهم آورد.

در حاشیه سفر رهبر انقلاب به مناطق زلزله زده قاب عکس لباس امدادی وی در کنار رهبر انقلاب و درخواست برای حل مشکل تحصیل وی در دانشگاه ملی دفاع در تیتر اخبار زلزله ارسباران در سال 91 قرار گرفت.

بیگی نماینده می شود

در سال 94 بیگی به عنوان نفر دوم از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو وارد بهارستان شد، وی در تبلیغات انتخاباتی و نطق های خود در مجلس به عنوان تیغ تیز انتقادات را علیه دولت روحانی و مسعود پزشکیان دیگر نماینده تبریز به کار برد.

مچ اندازی بیگی با پزشکیان در این سالها تنها در موضوعات ملی محدود شد و علیرغم تفاوت ظاهری دیدگاه سیاسی حمایت هر دو از افرادی چون دبیری، زنوزی، ژائله و … در موضوعات مختلف جای تامل داشت.هر چند وی در روند پرونده احکام شورای شهر تبریز به نوعی خواست پزشکیان را در برابر افکار عمومی به عنوان حامی متهمین پرونده قرار دهد.

تلاش ناکام بیگی و برخی نماینده های تبریز برای استیضاح آخوندی در پی حادثه قطار تبریز مشهد و نطق سراسر احساسی وی از برجسته ترین فعالیت‌های وی در کرسی نمایندگی بود. البته وی در این سالها سعی کرد ارادت خود را به احمدی نژاد کمرنگ نکند تا آنجا که در دو سفر سال 93 (مراسم ختم مادر احمدی نژاد در تبریز) و سال 97 علیرغم مخالفت و کارشکنی مسئولین استانی وقت، سفر رئیس دولت نهم و دهم به تبریز را ترتیب داد، احمدی نژادی که در انتخابات سال 96 نتوانست از فیلتر شورای نگهبان به عنوان نامزد حائز شرایط تایید صلاحیت بگیرد و انتقادهای وی از دولت وقت به سمت شعارهای ساختار شکنانه از حاکمیت نشانه رفته بود.

انتخاب مجدد به عنوان نماینده مردم تبریز با کاهش 50 درصدی محبوبیت وی همراه بود. بیگی تصور می‌کرد در مجلس جدید بتواند جایگاهی بالا به دست بیاورد اما حمایت‌های پیدا و پنهان وی از احمدی نژاد سبب شد همچون مجلس دهم به حاشیه رود.

ریاست ستاد انتخاباتی احمدی نژاد و حمله به شورای نگهبان

با پر رنگ شدن حضور احمدی نژاد در انتخابات، بیگی دست به یک انتحار سیاسی زد و ریاست ستاد انتخاباتی رئیس قدیمی خود را عهده دار شد و چند سفر انتخاباتی به غرب و جنوب کشور برای تبلیغ احمدی نژاد داشت، با توجه به رفتارهای احمدی نژاد پیش از انتخابات و نطق ساختار شکنانه وی تقریبا محرز بود این بار هم احمدی نژاد تایید صلاحیت نخواهد شد. بیگی برای حمایت از احمدی نژاد در صحن مجلس علیه شورای نگهبان نطق کرد، نطقی جنجالی که با بازخورد منفی صحن مجلس همراه بود. علیرغم تحریم عملی انتخابات از سوی احمدی نژاد و تشویق به رای سفید، بیگی در گفتگویی اظهار داشت در انتخابات به کاندیداها تایید صلاحیت شده رای خواهد داد؛ موضعی که سریعا توسط اطرافیان احمدی نژاد به عنوان موضع شخصی بیگی معرفی شد!

بیگی این روزها با کرسی نمایندگی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو به عنوان تنها چهره سیاسی مشغول به کار در ارکان نظام سیاسی کشورهمراه با احمدی نژاد به سفر می رود، سفر جنجالی به اکسپوی دوبی، شیراز و سفر اخیر به استانبول از این جمله است.  اولویت نشناسی وی صدای نخبگان و رسانه ها را در آورده است.

آفتاب یزد از رسانه های اصلاح طلب در گزارشی با طعنه به همراهی بیگی با احمدی نژاد در سفر به استانبول در زوهای بررسی بودجه در مجلس، وظیفه نمایندگی را به وی یادآوری کرده است.

از سوی دیگر حجت الاسلام سرایی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه عاشورا روز پنج شنبه در حاشیه مراسم یادواره شهدا در تبریز با انتقاد شدید از سفر نابهنگام بیگی و همراهی با احمدی نژاد اظهار داشت: این نماینده بجای پیگیری مشکلات مردم و انجام وظایف نمایندگی مجلس، خود را بخدمت جریان انحرافی درآورده است. آیا روا نیست نخبگان جریان انقلابی از وی درباره این مسائل سوال و مطالبه کنند؟

این سفرها در حالی است که افکار عمومی را با این سوال مواجه کرده است بیگی نماینده تبریز است یا احمدی نژاد؟

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها:

  در کل نگاه بکنیم بیگی استاندار خوبی بود…. حالا هی شما بنویسین..نمیشه که کسی کوچکترین زاویه با دیدگاه شما داشت هی بکوبیدش این کار جوانمردانه اس نیس…

  سلام.جناب‌رئیسی‌هم‌سعی‌کرده‌همان‌روش
  احمدی‌نژاد‌را‌با‌ظاهری‌کمی‌متفاوت‌برود.نتایج
  درپایان‌کار‌دولت‌احتمالا‌چندان‌متفاوت‌نخواهد
  بود.تاتانری‌نه‌ایستیه.

  سلام , نمایندگان وظایف مشخص و تعریف شده ای دارند و نباید پا را از این فراتر بگذارند آنچه در رفتار چند ساله جناب بیگی دیده میشود ایشون افکار دیگری برای آینده خود دارند و بجای حضور در مجلس و مشارکت در بحثها و دفاع از حقوق مردمی که بایشان رای داده اند هر از گاهی متنی را در منزل آماده میکند و مثل شاگردان زرنگ کلاس که پای تخته سیاه وایستاده و تند تند میخواند که نه خودش از آن متن چیزی میفهمد و نه شنوندگان , و این را برای خاله خاطرین قالماسین انجام میدهد . فلذا بیشترین وقت خود را در کنار احمدی نژاد میگذراندما کاری به رفاقت چندین ساله ایشان نداریم اما این حق را داریم که بایشان بگوییم آقای بیگی برای تامین مسولیت و منافع شخصی آینده خود صندلی مقدس نمایندگی مردم را اشکال نکن منطقه ما آنقدر مشکلات دارد که اگر شبانه روز بر آنها وقت بذاری باز وقت کم خواهی آورد و خودت را بیش از این خرابتر نکن و عملکرد گذشته ات را با رفتار فعلی ات زیر سوال نبرید لطفا .

  باسلام
  بالاخره بیگی مدیون احمدی نژاداست .ایشان درحدوقواره استانداری اذربایجان شرقی بود ونه درحدواندازه
  نمایندگی مردم فهیم تبریز در مجلس…
  خلاصه بدجوری بدهکار گروه انحرافی است.
  خداعاقبتش رابخیر کند
  ع…ش

  سلام آقای بیگی . احمدی نژاد در برهه ای از زمان حساس کشور حرف رهبری را گوش نکردند . ملت ولایت مدار از ایشان روی گرداندند . شما که انصافا از اول انقلاب همپای انقلاب هستی . چرا از ریسمان سوخته آویزان می شوید ؟ .احمدی نزاد و رفتارهای تظاهرگونه اش در چند مدت اخیر همه رامجاب کرده که ایشون دردبخور ملت نیستند . شما هم کمی راهتان را به ملت کج کنید لطفا .

  چرا مطلبی در مورد انتصاباتی که آقای میرتا‌ج‌الدینی در پشت پرده انهاست خبری کار نمیکنید ؟

  بیگی با حمایت از احمدی نژادی که در طی چند سال اخیر در حال مچ اندازی با نظام اسلامی بود عملا عمر سیاسی خود را تمام کرد؟

  باسمه تعالی
  ۱۴۰۱/۲/۱۱
  درخواست رسیدگی  دانشجویان دختر دانشگاه ملی تبریز ساکن در خوابگاه شهدای این دانشگاه

  وزیر محترم علوم، تحقیقات و فن آوری کشور

  سلام علیکم
  با احترام/ بد آرزوی قبولی طاعات و عبادات به استحضار می رسانیم اینحانبان دانشجویان دختر ساکن در خوابگاه شهدای دانشگاه ملی تبریز از حضور جناب عالی و سایر مسئولین محترم ذیربط کشور خواهشمندیم دستور فرمایند نسبت به رفع مشکل  وضعیت بد آب شرب  خوابگاه دخترانه شهدای دانشگاه ملی تبریز رسیدگی عاجلی مبذول فرمایند.
  وضعیت آب شرب به حدی نامناسب و بد است که آب گل آلود و پراملاح  شیرهای آب خوابگاه قابل استفاده برای صدها دانشجوی دختر ساکن در این خوابگاه نمی باشد. صدالبته صدها دانشجوی دختر ساکن در خوابگاه شهدای دانشگاه ملی تبریز با عنایت به وضعیت معیشتی  توان تهیه  بطری های آب معدنی را برای استفاده و شرب روزانه ندارند.
  لدا ضمن درخواست رسیدگی عاجل، خواهشمندیم دستور فرمایند یک دستگاه مخصوص تصفیه آب  در این خوابگاه دختران دانشجو نصب نمایند.
  هم چنین یک دستگاه مینی بوس فرسوده ایویکو با بیش از سی سال کارکردش!؟ برای سرویس مابین این خوابگاه و دانشگاه گذاشته اند که به زور سربالایی های داخل دانشگاه را طی می کند و حادثه ساز است و تقاضای تعویض آن را نیز داریم.
  از بدل عنایت و رسیدگی عاجلی که مبذول خواهید فرمود کمال قدردانی را داریم.

  با سپاس مجدد
  دانشجویان دختر ساکن در خوابگاه شهدای دانشگاه ملی تبریز

  رونوشت:
  حضور رییس جمهور محترم جناب آقای دکتر رییسی بزرگوار جهت استحضار  و بذل عنایت ویژه و صدور دستور رسیدگی به این درخواست های دانشجویان دختر ساکن در خوابگاه شهدای دانشگاه ملی تبریز

  سلام علیکم
  علیرضا بیگی ،هیچ اهمیتی به تبریز و مردمش نمیدهد،او به دنبال منافع مالی بیشتر است و سبک زندگی خود و خانواده اش هم همین را نشان میدهد،فرزندان او سالهاست در اروپا زندگی میکنند و هزینه هنگفت زندگی لوکس آنها از زد و بندهای آقای نماینده تامین میشود. او ظاهرا اصول گرا است در حالی که دخترش همراه با دوست پسر اروپابی اش در اروپا به گردش و تفریح مشغول است . وظیفه ما مردم تبریز است که از ورود افرادی مثل بیگی به مجلس در دوره بعد جلوگیری کنیم.

  وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنْتُمْ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *