• 08:41

  • 1400-09-13

  • کد خبر: 22310

امام جمعه تبریز در خطبه های نماز جمعه مطرح کرد:

مذاکرات وین مذاکره برای رفع تحریم ها است/ چرا به زائران اباعبدالله الحسین(ع) این طور بی‌توجهی می‌شود؟

امام جمعه تبریز با انتقاد از مسئولان هواپیمایی و حج و زیارت گفت: مقایسه کنید هزینه یک سفر خارجی را با هزینه سفر به نجف، آیا انصاف است با زائران امام حسین(ع) و مولای متقیان امیر المومنین(ع) این طور برخورد شود؟

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه تبریز اظهار کرد: غرب می خواهد مذاکرات وین را سکویی برای رسیدن به اهداف خود قرار دهد، اما باید بداند که بجای این افکار باید بهای بدقولی‌ هایش را بپردازد و اطمینان دهد که تحریم‌ها لغو می شود.

وی خاطر نشان کرد: تمام تلاش آمریکا و اروپا این است که مذاکرات وین را مذاکرات هسته‌ای جلوه دهند؛ ایران در مقابل عملیات روانی آمریکا محکم ایستاده است و در این مذاکرات باید تحریم‌ها کامل حذف و راست آزمایی انجام شود.

وی افزود: در این مذاکرات باید زمینه برای بهره‌مندی ایران از دانش صلح آمیز هسته ای به ویژه فناوری بسیار مهم غنی سازی برای مقاصد صنعتی طبق معاهده ان. پی. تی تسهیل و فراهم شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اظهار کرد: ایران برای تامین منافع ملت آماده گفت و گو براساس اصل ضمانت و راست آزمایی است و به هیچ وجه تسلیم تحریم، فشار و تهدیدهای نظامی نمی شود.

وی با گرامیداشت روز جهانی معلولان و با اشاره به مشکلات این قشر در سطح جامعه خواستار توجه بیشتر به این مشکلات شد و افزود: مسئولین شهرداری، بانک ها و ادارات برای رفاه حال معلولان اقدام کنند و زمینه حضور آسان آن ها را در محل های مختلف شهر و ادارات فراهم کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل هاشم ادامه داد: ایجاد زمینه اشتغال از دیگر مسائلی است که در خصوص معلولان، مسئولان باید توجه خاصی به آن داشته باشند.

وی همچنین، با تبریک 16 آذر (7 دسامبر)؛ روز جهانی هواپیمایی به فعالان در این حوزه به مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولان حج و زیارت و سازمان‌های ذیربط نسبت به گرانی هزینه پرواز نجف در مقایسه با پروازهای خارجی دیگر اعتراض کرد.

وی با اشاره به تعداد پروازهای خارجی از فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز گفت: طبق بررسی و اعلام مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی تنها به مقصد ترکیه از تبریز در هفته ۱۸ پرواز انجام می‌شود و برای نجف در هفته یک پرواز آنهم از دیروز برقرار شده است.

آل‌هاشم در ادامه با اشاره و مقایسه قیمت‌های پرواز ترکیه و نجف افزود: با در نظر گرفتن زمان پرواز تبریز- استانبول که دو تا ۲.۵ ساعت بوده و پرواز تبریز به نجف یک ساعت است اما در عین حال پرواز ترکیه چقدر ارزان و پرواز نجف چقدر گران است به صورت نسبی؟

وی خاطرنشان کرد: در عین حال تمام زائران عتبات قبل از ۷۲ ساعت قبل از پرواز آزمایش پی سی آر انجام می‌دهند در ایران و جوابیه منفی آن را قبل از پرواز ارائه می‌دهند و روز قبل از بازگشت در عراق باید آزمایش پی سی آر دوباره می‌دهند که  یک میلیون و ۵۰ هزار تومان هزینه آن است، شخص باید خودش پرداخت کند با این حساب رفتن یک نفر به نجف و کربلا از تبریز تقریبا ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد.

آل‌هاشم با تاکید بر اینکه مخالف سفرهای تفریحی و خارجی نیستیم، گفت: مقایسه کنید هزینه یک سفر خارجی را با هزینه سفر به نجف، آیا انصاف است با زائران امام حسین(ع) و مولای متقیان امیر‌المومنین(ع) این طور برخورد شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی خطاب به استاندار آذربایجان‌شرقی در حوزه استان، مدیران سازمان هواپیمایی کشوری در حوزه استان و نمایندگان مردم در مجلس گفت: همت داشته باشید چرا باید این طور باشد ؟چرا باید به زائران ابا اعبدالله الحسین(ع) این طور بی توجهی شود؟

وی خاطرنشان کرد: مسئولان امر در این حوزه در استان حداقل برنامه‌ریزی کنند تا زائران عتبات راحت به زیارت کربلا و نجف بروند.

امام جمعه تبریز همچنین با گرامیداشت روز دانشجو گفت: دانشجو همواره در برابر استکبار آمریکا مبارزات فعال داشته و جنبش دانشجویی، تظاهرات دانشجویی و تسخیر لانه جاسوسی به عنوان اوج جریانات ضد آمریکایی دانشجویی همواره تاثیرگذاری و هوشیاری آنها را در مسایل مختلف کشور نشان داده است.

وی افزود: دانشجویان همواره در مسائل سیاسی و اجتماعی موثر بودند و دانشجویانی مانند شهید همت، شهید باکری، شهید زین الدین، شهید متوسلیان و دیگر شهدای بزرگ که همگی دانشجو بودند در هشت سال دفاع مقدس نقش آفرینی کردند.

وی ادامه داد: همین طور دانشجویان مدافع حرم، دانشجویان شهید امنیت و شهدای عرصه سلامت همگی نشان از پویا بودن و هوشیاری قشر دانشجو در مسائل کشور بوده است.

وی همچنین با اشاره به ضرورت مدیریت آب و آینده نگری در خصوص خشکسالی و نیازهای آبی ناشی از آن گفت: مدیریت عملیات کشاورزی، دامداری، سدسازی، راه سازی و شهرسازی متناسب با عوامل طبیعی و زیستی منطقه از مواردی است که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه ایران در کمربند خشک و نیمه خشک دنیا با متوسط بارندگی ۲۵۰ میلیمتر قرار دارد، گفت: با این تفاسیر ایران یک سوم متوسط جهانی بارندگی داشته و شاخص تبخیر آب در آن در مقایسه با متوسط جهانی بالاتر است.
وی افزود: متخصصان معتقدند قوی ترین و بهترین راه برای نجات کشور از تنش آبی، آبخیزداری به عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌های مدیریت منابع آب است که در پیشگیری از مخاطرات سیل نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی همچنین خواستار تامین اعتبارات لازم برای انجام عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز کشور شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *