• 17:44

  • 1400-09-06

  • کد خبر: 21486

راهکار اردوغان برای مقابله با اثرگذاری پ.ک.ک بر انتخابات ترکیه

دولت اردوغان برای مقابله با میزان تأثیرگذاری پ.ک.ک بر انتخابات آتی، سه راهکار عمده در پیش گرفته است که دو مورد آن، مبتنی بر رویکردهای قهری است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ بر اساس اطلاعات روشن میدانی، بخش مهمی از سرنوشت انتخابات سال 2023 میلادی ترکیه، به خواست و ذائقه سیاسی کُردهایی ارتباط دارد که در رفتار سیاسی خود همواره از سران گروه تروریستی پ.ک.ک در کوهستان قندیل تبعیت می‌کنند.

میلیون‌ها کُرد در کلان‌شهرهای استانبول، آدانا و آنکارا به یک اشاره کوتاه در انتخابات سال 2018 میلادی به مخالفین اردوغان رأی دادند و به این ترتیب این سه قلعه مهم و استراتژیک از دست حزب حاکم ترکیه خارج شد.

در نتیجه، در شرایط فعلی، دولت اردوغان برای مقابله با میزان تأثیرگذاری پ.ک.ک بر انتخابات آتی، سه راهکار عمده در پیش گرفته است که دو مورد آن، مبتنی بر رویکردهای قهری است:

1.نیروی هوایی و سرویس اطلاعاتی میت ترکیه در چند عملیات مشترک و غالباً با استفاده از پهپاد، چندین فرمانده و چهره مهم پ.ک.ک را مورد هدف قرار داده‌اند و در آخرین مورد، حیدر قایتا موسوم به فؤاد، از مؤسسین و سرکردگان پ.ک.ک کشته شد و با تشدید حملات هوایی و زمینی، پ.ک.ک عملاً زمین‌گیر شده و آمار پیوستن نیروهای تازه‌نفس به این گروه، به صفر نزدیک شده است.

2.درخواست لغو مصونیت قضایی 5 نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها (حزب اقماری پ.ک.ک) به پارلمان فرستاده شده و انتظار می‌رود که از این تعداد، دست‌کم سه نفر از پارلمان اخراج و یا حتی زندانی شوند.

3.راهکار سوم این است که رجب طیب اردوغان و دولت باغچلی، به طور مداوم در سخنرانی‌های خود، اعلام می‌کنند که دو حزب مخالف دولت و رهبران آن‌ها یعنی قلیچدار اوغلو و آکشنر، خائنینی هستند که با تجزیه‌طلب‌های پ.ک.ک دست به یکی کرده‌اند و می‌خواهند به کشور لطمه بزنند. در نتیجه، قلیچدار اوغلو و آکشنر، از ترس از دست رفتن اعتبار ملی خود و هراسان از احتمال خشمگین شدن تُرک‌های افراطی، عطای ائتلاف با حزب دموکراتیک خلق‌ها به عنوان نهاد اقماری پ.ک.ک را به لقای آن می‌بخشند.

از حالا می‌توان چنین پیش‌بینی کرد که در فاصله باقیمانده تا انتخابات سال 2023 میلادی یعنی در 17 ماه آینده، ارتش ترکیه حملات بسیار وسیع و هدفمندی را علیه پ.ک.ک انجام دهد و کاری کند که بخش مهمی از هواداران سنتی این گروه، نظاره‌گر در هم کوبیده شدن پ.ک.ک باشند و عملاً ذائقه سیاسی خود را تغییر دهند.

با این حال، تجارب سال‌های اخیر نشان داده که میزان آرای حزب اقماری پ.ک.ک در ترکیه و نزد کُردها، حتی با وجود تضعیف پ.ک.ک، به شکل چشمگیری کاهش پیدا نکرده است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    شخصیت آقای اردوغان در تورکیه بسیار محبوب است و طرفدران زیادی دارد و با توجه به کارهای مهم و بسیار بزرگ و تاثیرگذاری که در این دو دهه در کشورش انجام داده، به این راحتی ها محبوبیت وی خدشه دار نخواهد شد، شاید کهولت سن این اجازه را به وی ندهد ولی حزب های مخالفش از همین حالا شکست را پذیرفته اند و آک پارتی بدون اردوغان و یا اردوغان امتحان خود را پس داده است و حتی در کشورهای دیگر نیز اردوغان و دولت کنونی تورکیه از محبوبیت خوبی برخوردار است.شاید آمریکا و برخی ها دوست نداشته باشند اردوغان بر مسند قدرت باشد، ولی کور خوانده اند، تورکیه قوی ثبات خاورمیانه را تضمین خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *