• 09:22

  • 1400-09-02

  • کد خبر: 20903

تحول تازه در مرز باکو- ایروان؛ کشته شدن یک نظامی ارتش ارمنستان

وزارت دفاع ارمنستان از کشته شدن یک نظامی خود در جریان تیراندازی نیروهای جمهوری آذربایجان در خطوط مرزی خبر داد.

به گزارش آناج به نقل از فارس، وزارت دفاع ارمنستان دوشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که در جریان تیراندازی در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان در استان «گغارکونیک»، یک نظامی ارمنستانی کشته شد.

به گزارش خبرگزاری «تاس» وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که حدود ساعت ۱۸:۱۰ روز دوشنبه به وقت محلی، نظامیان جمهوری آذربایجان با سلاح‌های گرم با کالیبرهای مختلف به سمت مواضع ارمنستان در مرز با جمهوری آذربایجان در نزدیکی روستای «نورابک» در استان گغارکونیک تیراندازی کردند که در نتیجه، یک نظامی ارمنستانی کشته شد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان تاکنون نسبت به این ادعا واکنشی نشان نداده است.

این در حالی است که وزارت دفاع ارمنستان ظهر دوشنبه اعلام کرده بود که وضعیت مرز با جمهوری آذربایجان پایدار بود و هیچ اقدام تحریک‌آمیزی توسط طرف مقابل ثبت نشد. پس از آتش بس در پاییز گذشته در منطقه درگیری قره باغ کوهستانی، استان‌های سیونیک و گغارکونیک ارمنستان در مجاورت مرز قرار گرفتند.

در ۱۶ نوامبر، درگیری بین ارتش ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مناطق مرزی در استان سیونیک رخ داد. ایروان، آباکو را به حمله به ارمنستان متهم کرد، در حالی که باکو مدعی شد که نیروهای ارمنستان به پاسگاه های جمهوری آذربایجان حمله کرده‌اند.

متشنج شدن دوباره مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان طی هفته گذشته به دنبال شدت گرفتن تنش‌های طی چند ماه اخیر بعد از توافق آتش‌بس با میانجیگری روسیه اتفاق افتاده است.

ایروان و باکو سال گذشته یک جنگ ۴۴ روزه را تجربه کردند و امید آن می‌رفت با توافق آتش‌بس، زمینه برای حل اختلافات هموار شود اما اختلافات بر سر تعیین حدود و مرز دو کشور و ادعاهای مکرر جمهوری آذربایجان درباره ایجاد کریدور ادعایی «زنگه‌زور» تنش‌ها را تشدید کرده است.

دور تازه درگیری‌ها با میانجیگری روسیه پایان یافت و پس از آتش‌بس، سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان به دعوت رئیس شورای اروپا توافق کردند که اواسط ماه آینده میلادی در مقر اتحادیه اروپا دیدار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *