• 13:15

  • 1400-08-30

  • کد خبر: 20672

فلاحی‌راد: امیدوارم تکواندو از افسردگی خارج شود/ مگر بمیرم که حسینی به اوج بازنگردد!

مربی سازنده تکواندو ایران گفت: اوج تکواندو دنیا المپیک است و وقتی کشورهای مطرح در این مسابقات نتیجه نمی‌گیرند دچار افسردگی می‌شوند.

به گزارش آناج، حسن فلاحی‌راد در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص سطح برگزاری مسابقات تکواندو آزاد کشوری اظهار داشت: مسابقات آزاد کشوری برخلاف قهرمانی کشور  شرایط متفاوتی دارد. در مسابقات قهرمانی کشور بهترین بازیکنان می‌آیند، اما مسابقات آزاد کشوری فرصتی برای بازیکنان تازه‌کار است تا خود را محک بزنند.

وی در خصوص اینکه گفته می‌شود تکواندو ایران از حضور ستاره خالی شده است، گفت: تکواندو از حضور ستاره‌ خالی نشده، اما کمرنگ شده است. اوج تکواندو دنیا المپیک است و وقتی کشورهای مطرح در این مسابقات میدان نمی‌گیرند دچار افسردگی می‌شوند. این افسردگی شامل بازیکنان، مربیان و فدراسیون نیز خواهد شد و امیدوارم هر چه زودتر از این شرایط خارج شویم. مسابقات تکواندو جام باشگاه‌های آسیا خوب بود و شوک خوبی به تکواندو ایران وارد کرد و امیدوارم به خوبی برای مسابقات قهرمانی جهان آماده شویم.

مربی میانه‌ای سازنده تکواندو ایران در خصوص ظرفیت ایران برای بازپس‌گیری سکوی جهانی عنوان کرد: شاید 10 سال پیش به راحتی می‌شد این حرف‌ را زد، اما تکواندو به سمت اروپا چرخش پیدا کرده و اروپایی‌ها به خوبی به ورزشکاران خود بها می‌دهند. وزارت ورزش نیز باید از ورزشکاران حمایت کند.

فلاحی‌راد تاکید کرد: باید به مربیان سازنده و بزرگ اهمیت و تیم امید را هر چه زودتر تشکیل دهیم. 17 سال مربی تیم ملی بودم و با 5 سرمربی کار کردم و همیشه به رئیس فدراسیون گفتم که پشتوانه تیم ملی بزرگسالان باید تیم امید باشد. بازیکنی که در نوجوانان جهان و المپیک نوجوانان مدال طلا می‌گیرد از لحاظ سطح فکری و بدنی به بزرگسالان نمی‌خورد و وقتی به سرعت از این رده سنی رد می‌شوند، ریزش می‌کند و از هر 10 نفر یک نفر باقی می‌ماند. اگر این بازیکنان با مربی سازنده در رده امید کار کنند، المپیکی خواهند شد.

وی در خصوص عدم ریسک پذیری بازیکنان برای استفاده از ضربات چرخشی و ریکسی عنوان کرد: برای برخی مربیان فقط نتیجه‌گیری مهم است. اعتقاد دارم هر تاکتیکی در بدن یک بازیکنان تاریخ مصرف دارد و باید زود به زود عوض شود تا دست بازیکن رو نشود. هر چه غنای تکنیک  بازیکن بیشتر باشد، عمر دوران قهرمانی او نیز بیشتر خواهد بود. بازیکنان نباید فقط به ضربات دو پا بسنده کنند تا دستش خوانده شود. از طرفی مربیان سازنده و پایه باید از ابتدا تکنیک‌های ناب تکواندو را آموزش بدهند تا روی بازیکنان بنشیند.

مربی سابق تیم ملی تکواندو در خصوص تغییر وزن میرهاشم حسینی و پیش‌بینی بازگشت او به دوران اوج گفت: حسینی سن کمی دارد و بسیار باانگیزه است. از نمایندگان تکواندو اعزامی به المپیک و پارالمپیک توکیو، چهار بازیکن شاگردم بودند. عرفان ناظمی، امیرمحمد بخشی در تیمی و میرهاشم حسینی و اصغر عزیزی در المپیک و پارالمپیک از شاگردانم هستند و کار خود را بلدم.  فقط فرصت و حمایت می‌خواهم تا حسینی را به نقطه اوج برسانم. باید تغییر سیستم دهیم و در حال حاضر 70 درصد توان میرهاشم را روی پای راست او گذاشتم. مگر مُرده باشم که حسینی به دوران اوج بازنگردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *