• 18:05

  • 1400-08-16

  • کد خبر: 19318

برداشت غیر مجاز و ساخت و ساز بلای جان «قوریگل» شد

رئیس دادگستری شهرستان بستان‌آباد گفته است ساخت و ساز‌ها و برداشت‌های غیرمجاز آب در منطقه قوریگل موجب خشک شدن این تالاب شده است.

به گزارش آناج، تالاب قوریگل بسطان آباد به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و کشاورزی آذربایجان شرقی محسوب میشود که خبر خشک شدن این تالاب موجی از بهت و ناراحتی را در مردم منطقه به وجود آورده است.
 در همین زمینه محمدباقر فتحی رئیس دادگستری شهرستان بستان‌آباد با انتقاد از عدم نظارت بر ساخت و ساز ها در حاشیه این تالاب اظهار داشت: یکی از عوامل خشک شدن تالاب همین ساخت و ساز‌ها و برداشت‌های غیرمجاز آب در منطقه است که آب تالاب و سفره‌های زیرزمینی منطقه را خشک کرده است.
محمدباقر فتحی گفت: کانال انتقال آب از «صبرلوچای» به این تالاب نیازمند بهسازی و مرمت بوده و باید با سرعت ترمیم شود.
وی با اشاره به کارکرد‌های تالاب «قوریگل» در زمینه حیات وحش، گردشگری، آموزش و تحقیقات و تعدیل آب و هوای منطقه اظهار کرد: با خشک شدن تالاب بین‌المللی قوریگل علاوه بر این که حیات بیش از ۲۰۰ گونه جانوری به خطر خواهد افتاد اکوسیستم منطقه نیز به شدت تهدید خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز با اشاره به از وضعیت آبی نامساعد تالاب بین المللی قوری‌گول گفت: ساخت ویلاهای مسکونی اطراف تالاب و استفاده بی رویه از آب انتقالی به تالاب با حفر چاه‌های غیرمجاز، مشکل بزرگی را برای تالاب به وجود آورده است.
 عباس نژاد گفت: بر اساس آمار ارائه شده از طرف شرکت آب منطقه‌ای استان، میزان آب ورودی تالاب در ابتدای سال آبی جاری، ۰.۹۶ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با سال آبی قبلی (۱.۴میلیون متر مکعب) به میزان ۰.۴۴ میلیون متر مکعب کاهش آبگیری داشته است.
 وی با اشاره به کاهش ۵۳ سانتی متری تراز آب این تالاب، افزود: آبگیری تالاب قوری گول هر ساله از اواسط آبان ماه آغاز و تا اواسط اردیبهشت ماه سال بعد ادامه پیدا می کند اما اکنون وضعیت آبی تالاب نشان می دهد که اگر در فصل آبی جدید روند آبگیری این تالاب به نحو مطلوب انجام نگیرد، چه بسا در سال آتی شاهد خشک شدن کامل این تالاب مهم در استان خواهیم بود.
تالاب قوریگل در 18 کیلومتری شمال غرب بستان‌آباد و 45 کیلومتری جنوب شرقی تبریز قرار گرفته و در سال 1354 به عنوان تالاب بین‌المللی در کنواسیون رامسر به ثبت رسیده و از سال 1373 جزو مناطق شکار ممنوع مدیریت می‌شود.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *