• 14:40

  • 1400-08-10

  • کد خبر: 18875

در سفر دبیر شورای مناطق آزاد به تبریز مطرح شد؛

آذربایجان‌شرقی باید از مزایای منطقه آزاد بهره‌مند شود/توسعه روابط اقتصادی با همسایگان، اولویت استاندار

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری_صنعتی در سفری به تبریز با استاندار آذربایجان‌شرقی دیدار و درباره ظرفیت‌های اقتصادی استان به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش آناج، سعید محمد در سفر به تبریز در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی ‌با بیان اینکه منطقه آزاد ارس یکی از مناطق رو به رشد و قابل توسعه است، اظهار داشت: باید شرایطی ایجاد کنیم که کل استان از مزایای این منطقه بهره‌مند شود.

وی با اشاره به اینکه عدم درک صحیح نسبت به مناطق آزاد، مهم‌ترین مشکل این حوزه است، افزود: مطالبی که درخصوص واردات و قاچاق در مناطق آزاد مطرح می‌شود، مطالبی سطحی و بی‌اساس است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: بیش‌ترین کنترل‌های گمرکی در مناطق آزاد اتفاق می‌افتد و بیشتر مناطق آزاد ما تراز تجاری مثبت دارند و اتفاقاً در شرایط فعلی کشور مناطق آزاد می‌توانند در حمایت از صنایع نوپا و نیازمند حمایت اثرگذار باشند.

وی همچنین از تصمیمات نادرست در این حوزه انتقاد کرد و گفت: نوع نگاه به مناطق آزاد و عدم توجه به قانون موجب ایجاد موانعی برای فعالیت‌های اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری در این مناطق شده است.

محمد تصریح کرد: مقدمات لازم برای جهش مناطق آزاد را فراهم کرده‌ایم و امیدواریم با کمک مسئولان استانی بتوانیم در توسعه این مناطق و خدمت به مردم اثرگذار باشیم.

عابدین خرّم استاندار آذبایجان شرقی نیز در این دیدار ‌به تأکید رئیس جمهور بر استفاده از ظرفیت‌های مرزی برای افزایش صادرات، جذب سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب‌ و کار اشاره کرد و اظهار داشت: منطقه آزاد ارس یکی از مناطق همواره فعال، پرتحرک و در حال ارتقاست.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر صادرات از منطقه آزاد ارس در سال جاری افزود: توسعه روابط با کشورهای همسایه به صورت جدی و هدفمند دنبال می‌شود و باید موانع موجود را در این زمینه برطرف کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی حضور دستگاه‌های متعدد دخیل در نقاط مرزی، نامناسب بودن زیرساخت‌های ارتباطی و حمل‌ و نقل و کمبود تجهیزات و امکانات نظارتی و ایمنی را از جمله مشکلات منطقه آزاد ارس ذکر کرد و گفت: به شرط رفع این موانع و ایجاد تسهیلات و همچنین اصلاح مدیریت‌ها شاهد اتفاقات خوبی در این منطقه خواهیم بود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت بازگشایی مرز خداآفرین که یکی از مطالبات جدی رئیس جمهور نیز هست گفت: این کار از جهات مختلف برای دو کشور همسایه تأثیرگذار است و با توجه به اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز در حد قابل قبول وجود دارد، باید موانع تحقق آن برطرف شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *