• 14:42

  • 1400-07-27

  • کد خبر: 18190

آناج بررسی می‌کند؛

عدم حمایت معاونت فناوری استانداری از «رینوتکس»/ هزینه‌های بالا، دادِ متقاضیان را درآورد!

برخلاف سال‌های قبل عدم حمایت استانداری آذربایجان شرقی از نمایشگاه رینوتکس و افزایش هزینه‌های ثبت نام، موجب اعتراض متقاضیان شده است.

گروه اقتصادی آناج؛ در سال‌های اخیر میزان حمایت از ایده‌های دانش بنیان و علمی در سطح کشور افزایش یافته است. هرچند این حمایت‌ها کافی نیست اما نسبت به گذشته از تفاوت ملموسی برخوردار است. ایده‌های نو، اختراعات جدید و محصولاتی بر پایه دانش بومی موتور پیشران اقتثاد و علم یک کشور محسوب می‌شود.

یکی از محل‌های بروز و ظهور این ابتکارات، نمایشگاه‌های تخصصی علمی در کشور است. «رینوتکس» یا همان نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی از جمله قسمت‌هایی است که در سال‌های اخیر توانسته بخش مهم و تاثیرگذاری در عرصه ارتباط علم و فناوری با واحدهای اقتصادی برقرار کند. این نمایشگاه که سال قبل به دلیل کرونا به صورت مجازی برگزار گردید قرار است امسال از 17 الی 21 آبان ماه در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار شود.

افزایش هزینه ثبت نام و هزینه متراژ غرفه یکی از اصلی ترین چالش‌های شرکت کنندگان در این نمایشگاه است. طبق پیام‌های ارسال شده به تحریریه آناج، میزان مبلغ دریافتی برای ثبت هر طرح در رینوتکس 300 هزار تومان است که این مبلغ دو سال پیش، 75 هزار تومان بود. همچنین نمایشگاه به صورت پیش فرض غرفع 3 متر مربعی در اختیار ثبت نام کنندگان می‌گذارد که در صورت افزایش متراژ غرفه، مبلغ 200 یا 300 هزارتومان به ازای هر متر از متقاضیان در یافت خواهد شد که این میزان در سال 98 چیزی حدود 85 هزار تومان بود.

با یک حساب سرانگشتی، شرکت دانش بنیان یا فردی که به دنبال جذب سرمایه گذار برای تولید تجاری محصول خود است بین 300 یا چند میلیون هزینه نماید. محمدحسین جعفری عضو اسبق شورای شهر تبریز روز گذشته درباره این نمایشگاه با انتشار محتوای انتقادی در صفحه شخصی خود نوشت: «نمایشگاه رینوتکس، تبدیل به بازار کسب عده‌ای شده است. یک نوآور جوان باید هزینه گزاف پرداخت کند تا ایده و فکر خود را به نمایش بگذارد. چرا باید هزینه شرکت در این نمایشگاه چندین برابر شود.»

اعلمی مسئول روابط عمومی نمایشگاه رینوتکس در مصاحبه با خبرنگار آناج، با اشاره به افزایش قیمت ثبت نام در رینوتکس می‌گوید: نسبت به سال 98 هزینه‌های افزایش یافته و از طرفی هیچ حمایتی از سوی سازمان‌ها و نهادهای مسئول از این نمایشگاه نمی‌شود.

او می‌افزاید: استانداری آذربایجان شرقی در سال 98 از نمایشگاه حمایت کرد اما امسال هیچ حمایتی انجام نداده است.

اعلمی در ادامه به هزینه‌های برگزاری نمایشگاه اشاره داشته و میگوید: نمایشگاه بین المللی تبریز رقم چند میلیاردی برای برگزاری رینوتکس از ما خواسته که مجبوریم این هزینه را از شرکت کنندگان بگیریم از طرفی سعی کرده‌ایم کمترین فشار اقتصادی را برای متقاضیان ایجاد کنیم.

وی گفت: طبق سال 98 مبلغ ناچیزی از دانش آموزان گرفته میشود و از طرفی اگر متقاضی بتواند با نهادهای مسئول رایزنی داشته باشد میتواند از تخفیف برخوردار شود.

او همچنین به رویکرد امسال رینوتکس اشاره کرده و گفت: سعی کرده‌ایم از سرمایه گذاران معتبر برای حضور در این نمایشگاه دعوت کنیم تا ارتباط بین طرح های نوآورانه و سرمایه گذاری به بیشترین حد خود برسد.

به نظر می‌رسد بخش مهمی از هزینه دریافتی از متقاضیان حضور در نمایشگاه رینوتکس مربوط به محل نمایشگاه بین المللی تبریز باشد. این موضوع با توجه به زمان باقی مانده برگزاری می‌تواند در دستور کار مسئولین جدید استانداری آذربایجان شرقی قرار گیرد. موضوعی که در سال‌های قبل با تدبیر و رایزنی مسئولان اجرایی و در راستای حمایت از جوانان خلاق و مبتکر، با هزینه پایین تری برگزار شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *