• 14:50

  • 1400-07-27

  • کد خبر: 18189

فرار روبه جلو با فراموشی؛

نسخه نویسی پزشکیان برای دولت رئیسی

پزشکیان در حالی به صورت تلویحی دولت جدید را به ادامه همان مسیر دولت قبل دعوت می کند که دولت گذشته هیچ توفیقی در این مسیر کسب نکرد 

به گزارش آناج،پزشکیان به صورت تلویحی دولت جدید را به ادامه همان مسیر دولت قبل دعوت می کند که دولت گذشته هیچ توفیقی در این مسیر کسب نکرد.

وی در جدید ترین گفتگوی خود، توسعه و بهبود روابط با کشورها را لازمه افزایش تعداد رایزن‌های اقتصادی ایران در سایر کشورها دانست و گفته است: بر همین اساس رایزن ها در چارچوب توافقات بالادستی می توانند موافقت نامه‌ های اقتصادی خوبی را با طرف های خارجی منعقد کنند که برای توسعه کشور بسیار حائز اهمیت می باشد.

این در حالی است که نبود رایزن اقتصادی یکی از معضلات دولت قبلی بود و دولت جدید این مساله را در دستور کار قرار داده است

پزشکیان در ادامه می گوید: در همین زمینه کشورهایی که با ما مشکل دارند،  شاید اجازه ندهند رایزن های جمهوری اسلامی در کشورشان به انجام اقداماتی در حوزه اقتصادی و تجاری بپردازند، بنابراین مشکلات مرزی و روابط دو جانبه با کشورهای هدف باید تسهیل شود تا رایزن ها امکان برقراری مناسبات را فراهم کنند.

وی این مساله را اینچنین باز می کند: دولت برای افزایش رایزن‌های اقتصادی باید ابتدا نسبت به توسعه و بهبود روابط با کشورهای هدف بپردازد تا رایزن‌ها در چارچوب سیاست‌گذاری‌های مقامات عالی رتبه نسبت به توسعه مناسبات و همکاری‌های اقتصادی اقدام کنند. برای تقویت مناسبات تجاری و اقتصادی باید بتوانیم پول جابجا کنیم و بدون توجه به روابط کشورها، هزینه مناسبات و همکاری ها افزایش پیدا می‌کند، بر همین اساس دولت برای تسهیل مسیرهای مالی و همکاری‌های اقتصادی به کمک رایزن ها باید بستر لازم را فراهم کند.

این گزارش می افزاید اظهارات پزشکیان در حالی است که در دوران دولت گذشته با توجه به ادعا و شعار آشتی با دنیا از سوی دوتمردان دولت یازددهم و دوزادهم بیشترین کاهش سطح روابط با کشورهای جهان و منطقه در این دوران شاهد بودیم. سرگردانی چندماهه سفارت خانه ایران در کشورهای بزرگی چون روسیه و چین و عدم وجود رایزن اقتصاد در سفارتخانه از جمله معضلاتی بود که در دوران 8 ساله دولت تدبیر و امید وجود داشت.

فراموشی انفعال دولت روحانی در بهبود روابط با کشورها خصوصا همسایگان مساله ای است که وی به راحتی از کنار آن عبور میکند.

از سوی دیگر توصیه پزشکیان به تبادلات مالی و بانکی باید در بستر قوانین و قراردادهای بین المللی  در واقع توصیه به تصویب FATF است!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *