• 09:10

  • 1400-07-22

  • کد خبر: 17658

جا به جایی ساکنان روستای کرکسر هوراند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت: اهالی روستای کرکسر شهرستان هوراند بعد از ۲۰ سال جا به جا شدند.

به گزارش آناج، محمدباقر هنربر در این خصوص افزود: طرح جا به جایی روستای «کرکسر» ۲۰ سال قبل در شورای برنامه ریزی استان تصویب شده بود، اما اجرای آن معطل مانده بود.

وی اضافه کرد: در یک سال اخیر، تلاش برای اجرای این مصوبه با همکاری اداره کل مدیریت بحران استانداری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و فرمانداری شهرستان هوراند  بیشتر شد تا در نهایت امروز شاهد پایان عملیات جا به جایی روستا و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز روستاییان  در آن باشیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: ساکنان روستای «کرکسر» شهرستان هوراند که دهه‌ها با مشکل رانش زمین مواجه بودند، صاحب خانه‌های دو طبقه استانداردی هستند که می‌توانند با آرامش و اطمینان خاطر در آن زندگی کنند.

هنربر با اشاره به اعطای تسهیلات با سود کم برای ساخت خانه‌های جدید روستاییان کرکسر هوراند تشریح کرد: با توجه به سخت گذر بودن محل استقرار این روستا و هزینه بالای حمل و نقل، با هماهنگی‌های انجام شده، کارخانه سیمان صوفیان، سیمان مورد نیاز اهالی را با قیمت تعاونی در اختیار آنان قرار داد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نیز حمل و نقل رایگان مصالح ساختمانی مورد نیاز را به روستا متقبل شد.

وی یادآوری کرد: هم اکنون ۱۵ باب خانه مسکونی استاندارد روستاییان کرکسر در محل جدید روستا آماده اسکان اهالی است.

موضوع جا به جایی ساکنان روستای کرکسر شهرستان هوراند به علت خطر رانش زمین در این منطقه با  عدم استقبال استقبال روستائیان مواجه شد و سالها به طول انجامید، اما در پی تخریب ۲ واحد مسکونی در بارندگی‌های ۲ سال قبل، ساکنان روستا به جا به جایی آن رضایت دادند.

برای خانوار‌های این روستا تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی با سود چهار درصد و ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شد، اما با توجه به دوری مسافت، هزینه حمل مصالح به این روستا و ساخت واحد مسکونی به مراتب بیشتر از شهر در می‌آمد.

به همین دلیل با تلاش تمامی دستگاه‌های خدمات رسان ارائه خدمات زیربنایی به این روستا از سوی دستگاه‌های متولی انجام شد.
روستای کوهستانی کرکسر با حدود ۲۰ خانوار دائم و فصلی و ۶۰ نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری شهرستان هوراند واقع است.

انتهای پیام

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *