• 18:13

  • 1400-07-21

  • کد خبر: 17622

احتمال عملیات جدید ترکیه در سوریه

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد: روسیه در کنار آمریکا مسئول حمله یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) به نظامیان تُرک است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ مولود چاووش وزیر امور خارجه ترکیه در  مصاحبه روز خود اعلام کرده است که در کنار آمریکا، روسیه نیز مسئول حملات گروه ی.پ.گ به نظامیان و گروه‌های تحت امر ترکیه می‌باشد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره روابط ترکیه و آمریکا گفت که آمریکا از یک سو حملات انجام گرفته از خاک سوریه به ترکیه را محکوم می‌کند و از سوی دیگر به همان کسانی که این عملیات را ترتیب می‌دهند سلاح و آموزش می‌دهد. همچنین روسیه نیز مسئول این عملیات است و ما هر آنچه که لازم باشد انجام خواهیم داد. طی مذاکراتی که با طرفین داشتیم روسیه متعهد شده است که نیروهای ی.پ.گ را به فاصله ۳۰ کیلومتر از مناطقی که در آن حضور داریم به دور نگه دارد اما به این تعهدات عمل نشده است. ما هر آنچه که لازم است را انجام خواهیم داد و تروریست‌ها را از منطقه پاک خواهیم کرد.

با بالا رفتن احتمال شکل‌گیری و شناسایی رسمی تشکیلاتی مانند اقلیم کردستان عراق در خاک سوریه و به نوعی استقلال شمال شرق سوریه، تنش میان ترکیه و آمریکا بار دیگر به اوج رسیده است.

تحلیلگران سیاسی و نظامی ترکیه با توجه به سخنان اخیر مقامات بلندپایه ترکیه از جمله رئیس‌جمهور، وزیر دفاع وزیر امور خارجه و همچنین تحولات میدانی در مرزهای ترکیه با سوریه، احتمال آغاز حرکات نظامی جدیدی را بالا ارزیابی می‌کنند و از هم‌اکنون رسانه‌های ترکیه اذهان عمومی را برای یک عملیات جدید احتمالی در سوریه آماده می‌کنند.

گفتنی است که منطقه تل رفعت در کانون توجه قرار دارد، اگرچه این منطقه هنوز هم جزء مناطق تحت نفوذ و کنترل نیروهای موسوم به قسد قرار دارد اما می‌توان گفت که کنترل اصلی در دست اسد و روسیه می‌باشد و نیروهای کُردی کنترل منطقه را از بیم حملات ترکیه به آن‌ها واگذار کرده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *