• 22:30

  • 1400-07-15

  • کد خبر: 17198

دیپلمات سابق ایران در باکو؛

ایران سالهای سخاوتمندانه از جمهوری آذربایجان حمایت کرد

گلی گفت: جمهوری اسلامی سخاوتمندانه از بدو استقلال آذربایجان اجازه داد مردم نخجوان و آذربایجان به راحتی از این مسیر عبور کنند اما حالا آنها با این طرح می‌خواهند دسترسی ایران به اروپا را محدود کنند.

به گزارش آناج، حسن گلی، دیپلمات سابق ایران در حوزه قفقاز در گفت‌وگوی تلویزیونی در خصوص اتفاقات اخیر مرزی اظهار داشت: بعد از اینکه آمریکا از حضور مستقیم در افغانستان و عراق نتیجه نگرفت و در جنگ‌های نیابتی شکست خورد و قدرت جمهوری اسلامی را دید، سیاستی طراحی کرد که ایران را در مرزها دچار مشکل کند.

وی ادامه داد: طرحشان هم این است که مسیر ترددی ایران به ارمنستان که چند کیلومتری به جمهوری آذربایجان افتاده است، را ببندند و در همین راستا هم مشکلی برای رانندگان ما ایجاد کردند و حتی برخی رانندگان را دستگیر کردند.

دیپلمات سابق ایران در باکو در خصوص کمک‌های ایران به جمهوری آذربایجان عنوان کرد: جمهوری اسلامی سخاوتمندانه از بدو استقلال آذربایجان اجازه داد مردم نخجوان و آذربایجان به راحتی از این مسیر عبور کنند اما حالا آنها با این طرح می‌خواهند دسترسی ایران به اروپا را محدود کنند و تغییر ژئوپلتیکی انجام دهند.

وی افزود: هیچ کشوری به اندازه ایران و جمهوری آذربایجان اشتراکات فرهنگی، دینی و اجتماعی ندارند و در جنگ قره باغ سی سال قبل جمهوری اسلامی کارهایی مانند کمک به جمهوری آذربایجان و اسکان مردم انجام داد که هیچ کشوری انجام نداد.

گلی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی خودشان هم می‌دانند رفتنی هستند، تاکید کرد: به همین دلیل تلاش می‌کند زوالش را به عقب بیندازد و دیگر کشورها را به سرنوشت خود دچار کند و به همین دلیل به جمهوری آذربایجان رفته است.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی از جمله جغرافیاهایی که برای ترور دانشمندان هسته ای ما استفاده کرده است، خاک جمهوری آذربایجان است، آنها همچنین تلاش می‌کنند تا در رسانه‌ها علیه ایران و حتی رابطه ایران و جمهوری آذربایجان تبلیغ منفی کنند.

این تحلیلگر منطقه قفقاز با اشاره به منویات رهبر انقلاب ابراز داشت: رهبر انقلاب توصیه‌ها و موعظه پدرانه داشتند و خواستند که کشورهای منطقه با ارزش‌های ملی رفتار کنند زیرا ارمنستان سالها در سایه روسیه بخشی از خاک آذربایجان را گرفت و وقتی کمی به سمت غرب متمایل شد روسیه حمایتش را برداشت و جنگ دوم قره باغ رخ داد.

وی ادامه داد: حتی در این مناقشه هم کشورهای دیگر بخشی را مانند دمل چرکین نگه داشت که به ضرر جمهوری آذربایجان است. از جمهوری آذربایجان انتظار می‌رود که با عقلانیت رفتار کند زیرا از زمان ایجاد این کشور جمهوری اسلامی ایران سخاوتمندانه از این کشور حمایت کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *