• 12:20

 • 1400-07-11

 • کد خبر: 17010

واکنش امیرعبداللهیان به تحولات قفقاز و هشدار به اسرائیل

امیر عبداللهیان گفت: در جریان آزادسازی قره‌باغ اتفاقات ناگواری هم روی داد و جریانات تروریستی از منطقه به این منطقه بحرانی منتقل شده‌اند و این گروه‌ها منتظر و به دنبال سوءاستفاده خود بوده‌اند، از سوی دیگر رژیم صهیونیستی تلاش کرد از این فرصت به وجود آمده حداکثر سوءاستفاده را بکند

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته در یک گفتگوی تلویزیونی به تشریح سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف پرداخت.

وزیر امور خارجه در این گفتگو به تحولات اخیر قفقاز واکنش نشان داد و گفت: در ارتباط با اتفاقاتی که روزهای اخیر در مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان رخ داد، روابط مردمی بین دو کشور در عالی‌ترین وضعیت قرار دارد و سیاسی مناسباتی متین و روبه رشد بین دو کشور حاکم است.

وی اضافه کرد: اما اتفاقاتی ماه‌های گذشته به ویژه پس از آزادسازی مناطق اشغال شده قره‌باغ روی داد و جمهوری اسلامی ایران هم در عالی‌ترین سطح از آزادسازی این مناطق اشغالی حمایت کرد و در سطوح مختلف به حمایت‌های خود از این موضوع تمرکز کرد.

امیر عبداللهیان اضافه کرد: در جریان آزادسازی قره‌باغ اتفاقات ناگواری هم روی داد و جریانات تروریستی از منطقه به این منطقه بحرانی منتقل شده‌اند و این گروه‌ها منتظر و به دنبال سوءاستفاده خود بوده‌اند، از سوی دیگر رژیم صهیونیستی تلاش کرد از این فرصت به وجود آمده حداکثر سوءاستفاده را بکند و در راستای تلاش ناموفقی که برای نزدیک کردن خود به مرزهای جمهوری اسلامی ایران دارد در بخش‌هایی از آذربایجان حضور پیدا کردند.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: در همان زمان در سطح سیاسی- نظامی و امنیتی در کانال‌های دیپلماتیک نگرانی خود را اعلام کردیم و به طور جدی به مقامات عالی‌رتبه جمهوری آذربایجان گفته شد بحث حمایت ما از آزادسازی مناطق اشغالی یک موضوع است؛ مناسبات خوب و رو به رشد مورد توجه ماست اما هرگز حضور رژیم جعلی صهیونیستی و اقدامات تحریک آمیزش را در نزدیک مرز با جمهوری اسلامی ایران و تغییر ژئوپولتیک در منطقه و تغییر در مرزها را تحمل نمی‌کنیم و نسبت به آن تحفظ جدی داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در یک هفته گذشته درباره ترانزیت کامیون‌های ما از دو بخش‌هایی از جمهوری آذربایجان به سمت مرز ارمنستان مشکلاتی ایجاد شد و دو راننده تریلر ایرانی در جمهوری آذربایجان بازداشت شده‌اند به دلیل اینکه بخشی از منطقه در اختیار جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: جاده‌ای که پیش‌تر در اختیار و اشغال ارمنستان بود در یک مسیر پر پیچ‌وخم کامیوندار ما به ارمنستان می‌رسید و اکنون که بخشی از منطقه در اختیار جمهوری آذربایجان قرار گرفته است این جاده پر پیچ‌وخم سه بار وارد خاک جمهوری آذربایجان و سپس وارد خاک ارمنستان می‌شود و این موجب ایجاد ناهماهنگی شده است و طرف آذربایجان عوارضی اختصاص داد و هم محدودیت‌هایی برای این کار ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه گفت: در نیویورک با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان ملاقات کردم و در مسیر دیپلماتیک به صراحت نگرانی خود را اعلام کردم و گفتم اگر قرار است عوارضی و محدودیتی باشد از عرف دیپلماتیک و از مسیر سفارت اطلاع دهید که مثلاً طبق قوانین تا ۴۰ روز  دیگر این ضوابط جدید اعمال خواهد شد و این بازداشت‌ها از نظر ما هیچ توجیهی ندارد و این رفتار مثبتی تلقی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم نگاه ما به توسعه همکاری با کشورهای همسایه است، گفت: شرایط جمهوری آذربایجان را درک می‌کنیم و برخی مداخلات خارجی در این کشور هم کاملاً برای ما روشن است از جمله بازی و دست‌های کثیف صهیونیست‌ها و تروریست‌ها که به نوعی در منطقه لینک هستند و واقعاً نگرانیم در آینده‌ای نه چندان دور این‌ها حکومت جمهوری آذربایجان را دچار مشکل می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: در روزهای اخیر با برگزاری یک مانور در مقابل اقداماتی که صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در منطقه انجام داده‌اند پیامی برای آنان ارسال کرده‌ایم البته الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان برای نخستین بار در ۱۲ سال گذشته، سه روز قبل اظهارات منفی علیه ایران اعلام کرد که از مسیر دیپلماتیک اعتراضات خود را بیان کردیم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: روز پنجشنبه سفیر جدید جمهوری آذربایجان برای تقدیم رونوشت استوارنامه آمده بود که در ادامه نکات مثبت به ایشان گفتم: ما شرایط شما و خطر صهیونیسم و تروریسم در خاک شما علیه کشورتان و حتی کشورهای همسایه را درک می‌کنیم و انتظار داریم این اظهارات توسط مقامات جمهوری آذربایجان اصلاح شود دو ملت روابط دیرینه و عمیق دارند و اجازه ندهیم بازیگران خارجی روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار دهند.

وی افزود: در حال عبور از  این مسئله هستیم و به زودی نسبت به حل مشکلات ترانزیت هم گفت‌وگوهایی دو طرف خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در خصوص تغییر ژئوپلیتیک در منطقه حساسیت جدی داریم و در این زمینه به صراحت به جمهوری آذربایجان گفتیم جمهوری اسلامی به دقت این تحرکات را رصد می‌کند و تغییر در مرزهای منطقه از نظر ما پذیرفته شده نیست.

وی ادامه داد: واقعیت این است که پشت این تحرکات بازیگران خارجی، صهیونیست‌ها و تروریست‌هایی قرار دارند که به دنبال ناامن سازی منطقه هستند و ما حداکثر کمک خود را خواهیم کرد تا آذربایجانی که همسایه  خوب جمهوری اسلامی است در این تله قرار نگرفته و به کشوری برای  جولانگاه رژیم صهیونیستی تبدیل نشود و شاهد تغییر در مرزهای بین‌المللی نباشیم. جمهوری اسلامی همسایه بزرگ جمهوری آذربایجان است و ما در مسیر دیپلماتیک پیام‌هایی رد و بدل کردیم و خیلی خوشبین هستیم.

امیرعبداللهیان درباره اظهارنظر  الهام علی‌اف در مورد ایران گفت: مقامات جمهوری آذربایجان تحت تأثیر برخی تحرکات دشمنان در منطقه ممکن است قرار گرفته باشند و برخی از اظهارات  ریشه در این مسئله دارد اما با قاطعیت و حساسیت و در عین حال با نگاهی دوستانه به همسایگان و نگاه همسایگی به جمهوری آذربایجان این موضوع را داریم مدیریت می‌کنیم و به زودی موانع موجود در مسیر ترانزیت با تدابیر اندیشیده شده برطرف خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  مدرک؟
  سند؟
  مستندات؟

  همه می‌تونند ادعا بکنند.
  ما ادعای حمایت تسلیحاتی بعضی‌ همسایه‌ها از ارمنستان غاصب با چشم‌ها‌مون دیدیم.
  ولی برای بقیه ادعاها تا حالا هیچ مدرکی ارائه نشده. افکار عمومی حق دارن با مدارک معتبر از همه چی اطلاع داشته باشند.

  همه می‌تونند حرف بزنند، تو این دنیا هم که حرف مفت زدن شده یه عادت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *