• 11:18

  • 1399-09-20

  • کد خبر: 1684

تلفات سنگین روی دست دامدار ینگجه‌ای؛

معمای ورزقان را مارها حل کردند!

آقا محبوب که اهل روستای ینگجه در بخش خاروانا شهرستان ورزقان است از اوایل امسال گوسفندان و گاوهای خود را به طرز عجیبی از دست می دهد.

به گزارش آناج به نقل از آوای ورزقان، ۷۰ راس گوسفند و ۶ راس گاو در روستای ینگجه در بخش خاروانا شهرستان ورزقان به طرز عجیبی تلف شدند. این خبر چند مدتی است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود.

این اتفاق عجیب از اوایل فصل بهار شروع شد، ۷۰ راس گوسفند و ۶ راس گاو تلف شده و به دامدار بدشانس ینگجه‌ای خسارت‌های زیادی وارد می‌کنند.

دامدار زیان دیده نامش محبوب است هر روز با مرگ چندین راس گوسفند خود روبرو می‌شود، بلافاصله دامپزشکی را در جریان می‌گذارد، تیم دامپزشکی بعد از بررسی‌های گسترده‌ای که انجام می‌دهند ابتلا گوسفندان به بیماری انتروتوکسمی را حتمی می‌دانند و به دامدار جهت درمان گوسفندان راهنمایی‌های لازم انجام می‌شود. اما در غفلت و سرسری گرفتن موضوع باعث می‌شود در طرف مقابل همچنان جان گوسفندان هر روز گرفته شود.

نصیب پسر محبوب درباره این اتفاق گفت: ما که شاهد از بین رفتن بخش عظیمی از سرمایه‌مان بودیم و هر روز خسارت‌های زیادی متحمل می‌شدیم ، ۵ راس گوسفند زنده خود را به فروش رساندیم و با پول حاصل از فروش گوسفند گاو خریداری کردیم.

اما ماجرا تمام نمی‌شود و ادامه پیدا می‌کند، گوساله‌های گاوها نیز یکی پس از دیگری تلف می‌شوند و در عرض چند روز ۶ راس گاو نیز از بین می‌روند.

نصیب پسر آقا محبوب اظهار داشت: از همه جا ناامید شده بودیم و به همه جا شک می‌کردیم که به یاد مارگیرها افتادیم که این احتمال وجود دارد که احشام توسط نیش مارهای سمی تلف شده باشند.

وی ادامه داد: امروز مارگیرها که آمدند، توانستند از طویله ۳ مار نسبتا بزرگ بگیرند تا این معما برای ما تا حدودی حل شود.

نصیب خاطرنشان کرد: در عرض سه ماه ۷۰ راس گوسفند و ۶ راس گاو که تنها سرمایه پدرم بود به کلی نابود و از دست دادیم و خسارت مالی زیادی به پدرم وارد شد که انتظار داریم جهاد کشاورزی و مسئولان دلسوز از دستمان بگیرند.

دکتر حسن‌زاده، رئیس دامپزشکی شهرستان ورزقان نیز در این مورد گفت: بعد از اطلاع از این موضوع، نیروهای دامپزشکی فورا به محل اعزام شدند که پس از بررسی های گسترده و حضور یک تیم از دامپزشکی استان، نشانه های گزش در لاشه احشام رویت شد و مار گزیدگی در تلف شدن گاوها برای ما حتمی شد.

حسن زاده گفت: متاسفانه دامدار به راهنمایی نیروهای دامپزشکی جهت کنترل بیماری انتروتوکسمی عمل نکرده و موجب تلف شدند گوسفندان شد.

با نگاه کلی به این موضوع به این نتیجه می‌رسیم که آقا محبوب پس از بی توجهی به نظرات دامپزشکی و تلف شدن تعداد زیادی گوسفند به نگهداری گاوها امیدوار می‌شود که متاسفانه در این جا هم شانس با دامدار همراه نیست و هر شش راس گاو را به علت گزش به احتمال زیاد مار گزیدگی از دست می‌دهد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که شرایط مختلف باعث شده این دامدار ینگجه‌ای دچار بحران و زیان مالی شود که انتظار می‌رود مسئولان استانی و شهرستانی محبوب آقا را در جهت خرید گوسفند و گاو که تنها منبع درآمد خانواده وی بود را یاری کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاه ها:

    مقصر اصلی دامپزشکی منطقه است که با آن همه امکانات تشخیص ندادند که علت تلف شدن مار گزیدگی است!

    به علت ضعف های امکاناتی که در منطقه وجود دارد و دامپزشک ها نمیتوانند آزمایشات لازم را به انجام برسانند میتواند یکی از دلایل این سانحه باشد . البته ناگفته نماند که سهل انگاری دامدار هم یکی از دلایل مهم این رویداد می باشد که میتوانست با تحقیقات میدانی افراد متخصص دامداران روستا به راحتی قابل تشخیص می بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *