• 21:03

  • 1400-07-01

  • کد خبر: 16528

ترکیه: تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران باید برداشته شود

وزرای امور خارجه ایران و ترکیه توافق کردند نشست سه‌جانبه روسای دستگاه دیپلماسی ایران، جمهوری آذربایجان، و ترکیه در تهران برگزار شود.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ وزیر امور خارجه کشورمان با «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در حاشیه مجمع عمومی ملل متحد دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه‌ای و منطقه‌ای به ویژه تحولات افغانستان و سوریه گفتگو و تبادل نظر کردند.

«حسین امیرعبداللهیان» با تأکید بر روابط راهبردی تهران و آنکارا، ضمن اعلام اینکه در دولت جدید، معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس کمیسیون مشترک خواهد بود آن را ارتقاء جدی در این زمینه دانسته و آمادگی ایران را برای برگزاری کمیسیون‌های مشترک که مدتی است به تعویق افتاده اعلام کرد.

در این دیدار وزیر خارجه کشورمان دعوت «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از «رجب طیب اردوغان» همتای تُرک خود را نیز ابلاغ کرد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص موضوعات منطقه‌ای، ضمن اشاره به اینکه در منطقه تحولات جدیدی در حال شکل‌گیری است بر ضرورت رایزنی‌های منظم بین دو کشور بیش از هر زمان دیگری تأکید کرد.

در رابطه با افغانستان نیز امیرعبداللهیان اظهار داشت: در این کشور با همه طرف‌ها در ارتباط هستیم اما آنچه بسیار اهمیت دارد تأکید بر تشکیل دولت فراگیر به عنوان راه‌حل پایدار برای صلح و ثبات افغانستان می‌باشد.

وزیر امور خارجه ترکیه هم در این دیدار ضمن استقبال از ارتقاء سطح ریاست کمیسیون مشترک دو کشور، اظهار داشت از سوی ترکیه نیز معاون رئیس‌جمهور مسئول کمیسیون می‌شود.

چاووش اوغلو با انتقاد از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد: تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی  بر ضد ایران باید برداشته شود.

وی ضمن اعلام آمادگی برای حضور در نشست سه‌جانبه در تهران، اظهار داشت در اولین فرصت آماده سفر به تهران است تا رایزنی‌ها  از سر گرفته شود.

در خصوص موضوعات منطقه نیز، وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: دو کشور با چالش‌های مشترک منطقه‌ای از جمله افغانستان روبرو هستند که ضرورت رایزنی‌های نزدیک‌تر را الزام‌آور می‌کند.

همچنین وی با تأکید بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از امکان جدی بالا گرفتن خشونت و افراطی‌گری در این کشور ابراز نگرانی کرد.

لازم به ذکر است دو طرف در خصوص سفر وزرای کشور و دادگستری ترکیه به ایران و همچنین تبادل مجرمین توافق کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *