• 18:56

  • 1400-06-30

  • کد خبر: 16423

تحلیل کارشناس تُرک از رزمایش ایران در مرز ارس

عبدالله آغار رزمایش گسترده نیروهای مسلح ایران را پاسخی به رزمایش مشترک ترکیه، آذربایجان و پاکستان در محدوده سرزمینی جمهوری آذربایجان عنوان کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ عبدالله آغار کارشناس مسائل امنیتی ترکیه در اظهارنظری نسبت به تحولات اخیر و رزمایش گسترده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مرز با جمهوری آذربایجان اظهار داشت که رزمایش اخیر ایران پاسخی به رزمایش مشترک ترکیه، آذربایجان و پاکستان در محدوده سرزمینی جمهوری آذربایجان صورت می‌گیرد.

به گفته وی، قفقاز و مسائل ژئوپلیتیک پیش آمده پس از جنگ ۴۴ روزه معادلات خود را دارد و رزمایش سه کشور مذکور لزوماً به معنای تهدید ایران نمی‌باشد. این رزمایش در محدوده سرزمینی جمهوری آذربایجان صورت می‌گیرد و این کشور به عنوان واحد سیاسی دارای حق حاکمیت می‌تواند متناسب با نیازهای امنیتی و نظامی خود رزمایش برگزار کند، به همین شکل ایران نیز به عنوان یک کشور دارای حاکمیت سیاسی می‌تواند در محدوده سرزمینی خود رزمایش برگزار کند.

همچنین به گفته وی، دو کشور جمهوری آذربایجان و ترکیه تمامی سیاست‌ها و تحرکات میدانی ایران در قبال جنگ دوم قره‌باغ را از نزدیک دنبال می‌کنند و فعالیت‌های میدانی ایران در دوره جنگ ۶ هفته‌ای و همچنین ابتکار عمل سیاسی اقتصادی شش‌جانبه برای ترکیه معنادار است.

وی در جمع‌بندی سخنان خود تأکید کرده است که از آنجایی که  سه کشور پاکستان، ترکیه و آذربایجان به عنوان کشورهای دارای مرز زمینی با ایران تهدیدی از سوی ایران احساس نمی‌کنند، نگرانی ایران نیز نسبت به همکاری و رزمایش‌های مشترک آذربایجان ترکیه و پاکستان قابل درک نمی‌باشد و هیچ‌کدام از رزمایش‌های صورت گرفته چه در محدوده جمهوری آذربایجان و چه در داخل مرزهای سرزمینی ایران به تقابل مستقیم نخواهد انجامید.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    ان شاالله که جنگی رخ ندهد….ولی حرفی که هست این است که ایرانشهریها و سلطنت طلبها با توجه به نفوذی که در نظام دارند برای از بین بردن نظام حاکم و اسلامی ایران درصدد و تلاش مضاعف هستند که جنگی بین ایران و آذربایجان یا ترکیه و حتی افغانستان صورت بگیرد و با توجه به وجود تورکهای میلیونی در ایران منجر به هم گسیختگی ملی ایران شود تا آنها یعنی ایرانشهریها به امیال شیطانی خود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *