• 21:25

 • 1400-06-28

 • کد خبر: 16265

نماینده ورزقان در گفت‌وگو با آناج؛

زنوزی اهلیت مالکیت تراکتـور را ندارد/ بدهی‌های خارجی‌ عمداً پرداخت نشده

اللهوردی دهقانی، نماینده ورزقان در مجلس شورای اسلامی معتقد است که محمدرضا زنوزی اهلیت مالکیت تراکتور را ندارد.

به گزارش آناج، پایان لیگ بیستم سرآغاز بحرانی بزرگ در تیم پرطرفدار تراکتور بود که از مشکلات مالی فراوان نشات می‌گرفت. تحت تاثیر این مشکلات، تیم محبوب پرشورها از نقل‌وانتقالات محروم شد و ستاره‌های این تیم یکی پس از دیگری ساز جدایی کوک کرده و از جمع سرخ‌پوشان رفتنی شدند. در سوی دیگر پنجره بسته مانع از جذب بازیکنان جدید شد و برخی بازیکنان نیز که با باشگاه تراکتور قرارداد داشتند، برای ادامه حضور خود درخواست‌هایی ارائه کردند که حواشی زیادی را بوجود آورد.

این اتفاقات نارضایتی هواداران تراکتور را به دنبال داشت و آن‌ها با برپایی تجمعات اعتراضی خواهان ورود مسئولان استانی برای حل مشکلات تیم محبوب خود شدند. نتیجه آخرین تجمع آن‌ها اعلام انصراف زنوزی از مالکیت تراکتور و واگذاری این تیم به هیات فوتبال بود که با تعطیلی فعالیت‌های باشگاه همراه شد و البته اقدام برای واگذاری کذایی بود!

در این میان، اللهوردی دهقانی، نماینده شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی تنها مسئول استانی بود که به طور جدی و با طرح واگذاری مالکیت باشگاه تراکتور به مس سونگون برای رفع مشکلات این تیم پیشگام شد. دهقانی ابتدا اعلام کرد که مس سونگون به کمک تراکتور می‌آید و سپس مباحث واگذاری باشگاه را مطرح کرد. موضوعی که به مذاق محمدرضا زنوزی، مالک تراکتور خوش نیامده و باعث بروز کشمکش میان دو طرف شد.

اللهوردی دهقانی که روز گذشته میهمان تحریریه آناج بود، درباره مسائل بوجود آمده و مشکلات تیم تراکتور نیز صحبت کرد که متن اظهارات او را در ادامه می‌خوانید:

بی‌محلی مسئولان به تراکتور

اخیراً بحث تیم تراکتور مطرح شد که هیچ کس جرات ورود به این قضیه را نداشت. من با مسئولین استانی در این مورد صحبت کردم اما در عمل اقدامی نشد. قبل از اینکه این مسائل مطرح شود نظر من این بود که تیم تراکتور را برای باشگاه مس سونگون خریداری کنیم. شرکت ملی مس در کرمان از ۱۳ تیم حمایت می‌کند که مشمول تخفیف مالیاتی می‌شود. این شرکت سالیانه بیش از هزار میلیارد تومان برای مباحث فرهنگی ورزشی هزینه می‌کند و این حق طبیعی مردم آذربایجان است از آن منتفع شوند.

معافیت مالیاتی چند صد میلیاردی، منفعت کلان زنوزی از تراکتور

من نمی‌توانم شرکت مس را ملزم کنم تا از زنوزی حمایت کند چراکه منطقی نیست اما با انتقال مالکیت این بستر فراهم است. زنوزی علیه من مصاحبه کرد ولی من خیلی از مسائل را رسانه‌ای نکردم، او موسسات مالی و فعالیت‌های اقتصادی زیادی دارد و باید معلوم شود که چه قدر از چند صد میلیارد از بخشودگی مالیاتی‌اش از قبال تیم تراکتور را برای این تیم هزینه کرده است. معتقدم که این تخفیف مالیاتی باید برای تراکتور هزینه می‌شد که اینطور نبوده است.

مطالبات بازیکنان خارجی عمداً پرداخت نشده است

جالب است که زنوزی برای جذب بازیکنان خارجی ارز دولتی گرفته اما پول آن‌ها را نداده است. عدم پرداخت مطالبات این بازیکنان باعث شد که آن‌ها در فیفا علیه تراکتور حکم بگیرند. اگر پول استوکس در آن موقع پرداخت می‌شد امروز این بدهی سنگین به بار نمی‌آمد و نمی‌توانست ادعایی داشته باشد. از آن گذشته در چنین شرایطی بازیکن هم برای قطع همکاری باید رضایت باشگاه را جلب می‌کرد و باشگاه می‌توانست از این طریق درآمدزایی کند. زنوزی، ارز دولتی و بخشودگی مالیاتی را خارج از باشگاه تراکتور استفاده کرده و عمداً بدهی‌های این باشگاه را پرداخت نکرده است.

می‌خواهم به ورزش آذربایجان کمک کنم

من فقط اعلام کردم که آماده‌ام بوسیله مس سونگون از تراکتور حمایت کنم. من با نیت خیر وارد این موضوع شدم تا به ورزش آذربایجان کمک کنم. لازمه این حمایت، واگذاری مالکیت باشگاه تراکتور به شرکت مس است. زنوزی انتظار دارد تیمی که حدود ۵۰۰ میلیارد بدهی دارد، ۵۰۰ میلیارد هم ما به ایشان بدهیم تا امتیازش را بخریم.

نماینده تبریز بودم، موج‌سواری قابل قبول بود!

می‌گویند من با این اقدام موج‌سواری می‌کنم. سوالم این است که چند نفر بخاطر تراکتور در ورزقان به من رای داده‌اند؟ اگر نماینده تبریز این مباحث را مطرح می‌کرد در این صورت شائبه‌های انتخاباتی قابل قبول بود و این درحالی است که انتخابات سه سال بعد برگزار خواهد شد و معلوم نیست چه کسی زنده خواهد بود! اهانت‌‌ها و جوی که علیه من ایجاد کردند، ناجوانمردانه بود.

زنوزی باید قدردان من باشد

می‌دانم که چرا زنوزی چنین صحبت‌هایی را مطرح کرده است چون اعلام کردم که اگر نمی‌تواند مدیریت کند تیم را واگذار نماید. زنوزی بخاطر استفاده از معافیت مالیاتی، تراکتور را رها نمی‌کند. زنوزی اگر راست می‌گوید که از جیب خودش هزینه می‌کند باید دست مرا ببوسد و تشکر کند چراکه با انتقال مالکیت از ضرر و زیان او جلوگیری می‌شود. مس وظیفه دارد که برای ورزش هزینه کند. من می‌توانم از مس مطالبه کنم که چرا وقتی هزار میلیارد تومان برای ورزش از منبع مس سونگون هزینه می‌شود نباید ۲۰۰ میلیارد آن به مردم آذربایجان و تیم تراکتور برسد؟

زیاده‌خواهی مالک تراکتور 

زنوزی اعلام کرده شرکت مس باید به صورت کتبی درخواست خود را برای خرید امتیاز تراکتور ارائه کند. او انتظار دارد در جایی که ۵۰۰ میلیارد از بخشودگی مالیاتی استفاده کرده است ما هم هزار میلیارد تقدیمش کنیم و این امتیاز را بخریم. نماینده کرمان در این باره واکنش نشان داده ولی من به صراحت گفتم که ایشان حقی ندارند و باید سهم مردم آذربایجان از هزینه‌های ورزشی شرکت مس مطالبه شود. امیدوارم مسئولان و نمایندگان تبریز به مساله تراکتور ورود کرده و با تحقیق و تفحص به مشکلات این تیم رسیدگی کنند.

زنوزی اهلیت مالکیت تراکتور را ندارد؛ او به دنبال منافع شخصی است

تراکتور فقط یک تیم نیست. اگر بحث باشگاه و امتیاز یک تیم است ما می‌توانیم امتیاز تیم دیگر را خریده و با نام تراکتور تیمداری کنیم اما زنوزی باید کلمه و برند تراکتور را که به ناحق به او واگذار شده و اهلیت این کار را ندارد، رها کند والا این موضوع مساله‌ساز خواهد شد. من از دیدگاه ملی و حاکمیت به موضوع تراکتور نگاه می‌کنم ولی زنوزی از منظر منافع شخصی. بحث ما در تیم تراکتور صرفاً کمک به ورزش آذربایجان است. پولی در شرکت مس هزینه می‌شود که ما می‌توانیم سهم خود را به این تیم اختصاص دهیم.

شرط ادامه مالکیت زنوزی: تراکتور باید در حد مدعی قهرمانی بسته شود

می‌خواهم کار اساسی برای تراکتور انجام دهم. زنوزی اگر می‌خواهد به تیمداری ادامه دهد باید در حد مدعی قهرمانی کشور و آسیا برای این تیم هزینه کند. قابل قبول نیست که شأن و منزلت تراکتور را پایین بیاورند. مسئولان امنیتی و قضایی می‌توانند به موضوع تراکتور ورود کرده و تصمیم بگیرند. ما اگر توان نگهداری فرزند خود را نداشته باشیم حاکمیت می‌تواند حضانت آن را از ما سلب کند چه برسد به اینکه پای تیمی مثل تراکتور در میان باشد. متاسفانه در آذربایجان هیچ کس برای تراکتور پیشگام نمی‌شود.

پای حرف‌هایم ایستاده‌ام

هر چقدر از بابت این موضوع به من تهمت و ناروا بگویند به خاطر نظام، حاکمیت، هواداران و شان و منزلت مردم آذربایجان می‌پذیرم و پای حرف‌هایم ایستاده‌ام. من مسئولیت نمایندگی را سه سال دیگر بر عهده دارم و ممکن است در آینده چنین مسئولیتی نداشته باشم و ورود به موضوع تراکتور و کمک به تیم و مردم دیارم را وظیفه خودم می‌دانم. بازهم تأکید می‌کنم نه جیره‌خوار کسی هستم و نه از کسی یا چیزی می‌ترسم، بالاخره این امکانات در شرکت مس وجود دارد و از آن می‌توان برای کمک به تراکتور استفاده کرد منتها آقایان به جای اینکه از اقدام من استقبال کنند، سنگ‌اندازی می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  یاشاسین امیدوارم تا اخر پیگیری کنی تا تراکتورو سونگون بخره،،این زنوزی معلوم نیس چه مرگشه تیمو داغون کرده خجالتم نمیکشه

  صنعت مس هزار میلیارد تومان را برای نزدیک به بیست تیم زیر مجموعه هزینه می کنند ،چرا باید بدهی ۳۸۸ میلیاردی زنوزی را برعهده بگیرد ،چرا از جیب بیت المال هزینه میکنید ،مگر آذربایجان شرقی همین یک تیم تراکتور را دارد ، اگر قرار هزینه ایی بشود باید برای همه رشته ها بشود ، یک دیگر بدهی بالا آورده بعد آقای نماینده بجای اینکه فکر حوزه نمایندگی خودش باشد ،دنبال صاف کردن بدهی زنوزی هست ، نه جناب این بازی زرگری رو تمومش کن ،شما ها از پشت با هم بستین از رو به هم فحش میدین،شما نیتت کمک به تراکتور نیست شما میخوای زنوزی رو از این بدهی سنگین نجات بدی. اما از جیب بیت المال ، پیش خودت گفتی چیکار کنیم آهان یه شرکت مسی هست پولدار بنداز گردن اون ،آره اونها هم قبول کردند .زنوزی مالک تیم است و باید تا آخرین ریال بدهی تیم رو پرداخت کنه بعد واگذار کند .

  بنده خدا گجا گفته بدهی تراکتور را مس باید پرداخت کند؟
  دستگاه قضایی و امور مالیاتی کشور باید به مسئله معافیت ورزشی کارخانجات زنوزی ورود پیدا کند

  آقای محترم از شما بابت دلسوزی و توجه به تیم تراکتور متشکریم ولی محض اطلاع، شما نماینده مردم شریف ورزقان هستید مردمی که حضورشان در انتخابات ریاست‌جمهوری بالای ۹۵ درصد بوده است که این امتیاز مهمی برای شماست که بتوانید در وهله اول حق و حقوق مردم مستضعف و مظلوم آن منطقه را از حلقوم دزدان کویرنشین دربیاری. پس اولویت اولتت نباید تراکتور باشد بلکه تمامی حقوق مردم ورزقان اعم از ورزشی و غیر ورزشی بابت مس سونگون باشد و بس. در مورد تراکتور هم زحماتت قابل تقدیر است ولی تا زمانیکه تمامی مسئولان استانی اعم از اجرایی و نظارتی وارد عمل نشوند شرکت ملی مس تحت سلطه کرمان ریالی پرداخت نخواهد کرد.اگر توان ایجاد وحدت مابین نمابندگان مجلس و مسئولان استانی را داری بسم‌الله اقدام کنید والا بهتر است همانطور که گفتم به فکر مردم ورزقان باشید.

  آقای دکتر دهقانی واقعا حقیقت را میگویند، چون تابحال مسئولان نتوانسته اند دولت را قانع کنند تا صنایع مس ایران به آذربایجان کمک کند ولی وقتی پای تراختور به جریان کشیده میشود دولت از پتانسیل و اعتراضات طرفداران میلیونی تراختور خواهد ترسید و صنایع مس ایران را وادار خواهد که بودجه ای به آذربایجان بدهد. پس باید دکتر دهقانی را حمایت کنیم تا کار نشده در بیست سال اخیر را بکمک تراختور انجام دهیم. یاعلی… کسانی که دکتر دهقانی را بخاطر عقب ماندگی ورزقان محکوم میکنند بدانند که دکتر همیشه خواهان حق و حقوق مردم تحت وکالت خود بوده و کارهای بزرگی در ورزقان انجام داده اند و مردم ورزقان به نیکی از ایشان یاد میکنند….در ضمن آقای زنوزی در این مدت سه سالی که مالکیت تراختور را بر عهده داشته باید شفافیت مالی نماید و بدهی های کلانی را که به بار آورده است را خودش صاف کند و بعد با قیمت گذاری مناسب تیم را تحویل دهد و این در حالی است که وی نیز از پتانسل میلیونی طرفداران تراختور دولت را تحت فشار میگذارد و به نفع خود سو استفاده می کند.

  این روزها تمام حرفها قشنگه چون حرف هس ولی کارنامه نشون میده خروجی عکس العمل شعار رو نشون میده ن آمارسازی این ثروت بینهایت عظیم سونگون معلوم نیس به جیب کیا واریز میشه ولی همین ملت ورزقان و حومه جزو بیشترین فقرا هستند

  مشکل تراکتور متاسفانه افتاده رو دنده لجبازی ،وگرنه همه ما میدانیم بدهی ها که از دویست و پنجاه تا چهارصد میلیارد تومان گفته میشود برای زنوزی پول خرد هم نیست ،از نظر قانونی آقای زنوزی مالک هست و به هیچ طریق نمیشه کنارش گذاشت ،آن آقایونی که چهار سال پیش برای همین زنوزی لابی می کردن و خودشان را به هر دری میزدند که ایشان تراکتور را صاحب بشود الان باید جوابگو باشند،خیال خامی است که فکر کنیم زنوزی تیم رو تحویل میده،میتواند بگوید برند تراکتور مثلا هزار میلیارد تومان ارزش دارد و بدهی های تیم حدود سیصد میلیارد است خریداری پیدا بشود هفتصد میلیارد به من پرداخت کند من تیم را تحویل بدهم ،آیا در استان چنین کسی وجود دارد .کسانی که آن زمان دم از خصوصی سازی میزدند الان باید پاسخگو باشند .لعنت خدا به همشان

  اقا مس سونگوون ماله اذربایجانه تمام شد نه ارث پدری دوستان کویری.از قدیم گفتن اول داخل مسجد بعد بیرون مسجد . .ماله ما برعکسه واللا ظلمه مسولین شدیم شهر اخرینها.

  کاربر علی،مطمعنا مسیولای مس باهوشتر از شمان،،میدونن چیکار کنن،،نیاز نیس نصیحت کنی،،کاش کار به اونجا برسه که مس بیاد سر میز مذاره بخره،،بدهیا رو میشه تو مذاکره طرفین حل کنن،،یا از قیمت خرید کم کنه

  باشگاه بخاطر تیم معافیت مالیاتی داشته؟ تیم برای خودش شرکتی جداگانه هست. شرکت ضررده مالیاتش کجا بود که معاف بشود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *