• 21:53

  • 1400-06-18

  • کد خبر: 15873

وعده‌های اردوغان به حزب سعادت

اردوغان با توجه به ویژگی‌های حزب سعادت از سال 2015 به بعد همواره در پی برقراری ارتباط با حزب سعادت بوده است اما با روی سرد تمل کاراموللا اوغلو مواجه شده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ در حالی که در هفته‌های اخیر کشمکش میان اوغوزخان اصیل تورک، رئیس هیئت عالی استشاره حزب سعادت و تمل کاراموللااوغلو، رهبر حزب سعادت یکی از اصلی‌ترین موضوعات جامعه اسلام‌گرایی ترکیه شده است، مصطفی بالبای، روزنامه‌نگار شناخته‌شده تُرک در یادداشت خود به محتویات جلسه چند ماه پیش اردوغان و اصیل تورک پرداخته است.

بالبای معتقد است که حزب سعادت علاوه بر سبد رأیی که دارد و در ارتباط با حزب حاکم عدالت و توسعه می‌تواند آن سبد را راهی حزب حاکم کند دارای جایگاه و وزانت ذاتی نیز است.

اردوغان نیز با توجه به همین ویژگی‌ها از سال 2015 به بعد همواره در پی برقراری ارتباط با حزب سعادت بوده است اما با روی سرد تمل کاراموللا اوغلو مواجه شده است.

اردوغان در گفتگوی خصوصی خود با اصیل تورک با توجه به مخالفت کاراموللا اوغلو از اصیل تورک خواسته است تا برای اینکه انشقاقی در بدنه حزب ایجاد نشود این وعده‌ها به عنوان شروط اصیل تورک که اردوغان نیز راضی به پذیرش آن است عنوان شود.

بر این اساس اردوغان حاضر است تا در مناطقی که مطمئن به رأی آوری حزب سعادت هستند 20 نماینده مجلس را به حزب سعادت بسپارد و کاندید حزب سعادت را به عنوان کاندید حزب عدالت و توسعه معرفی کند و به این ترتیب حزب سعادت دارای 20 نماینده در مجلس شود. از سوی دیگر در درون دولت نیز سهمیه‌ای قابل توجه برای حزب سعادت در نظر گرفته می‌شود.

اردوغان تأکید کرده است که لازم نیست لزوماً حزب سعادت وارد ائتلاف با جناح حاکم شود اما باید از جناح مخالف جدا شده و اعلان رسمی نسبت به عدم همراهی با مخالفان داشته باشد.

اگرچه بخش قابل توجهی از این پیشنهاد‌ها از سوی اصیل تورک با روی گشاده مواجه شده است اما بدنه حزب و هیئت رهبری حزب نسبت به آن بدبین است و بنا بر نظرسنجی‌های درون‌حزبی 90 درصد از بدنه حزب مخالف همراهی حزب با اردوغان است.

در درون حزب اصلی‌ترین دلایل مخالفت از این قرار است:

ما در تمام مدت حاکمیت عدالت و توسعه در مقابل آن بوده‌ایم و الان که اتفاقاً در دوران افول و سقوط است دلیلی به همراهی با آن نداریم و این همراهی ما را هم به زیر خواهد کشاند؛ از سوی دیگر در مسائل بنیادین ما دارای فاصله‌ای 180 درجه‌ای با حزب حاکم هستیم، از طرف دیگر در تمام این سال‌ها حزب حاکم از هیچ بدی در حق حزب سعادت خودداری نکرده است، مرکز حزب را از دست حزب گرفته و اعضا را راهی خیابان کرد و خانواده اربکان را برای مقابله با حزب سعادت تحریک کرد، این‌ها مسائلی نیست که به این راحتی امکان فراموشی و نادیده گرفته شدن داشته باشند. از سوی دیگر اردوغان عادت به تغییر همراهان دارد و هر جای مسیر که نیاز ببیند همکار و دوست خود را از قطار پیدا می‌کند و این کاری است که می‌تواند با حزب سعادت نیز انجام دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *