• 11:20

  • 1400-06-18

  • کد خبر: 15841

روح الله رشیدی در نشست با اصحاب رسانه مطرح کرد؛

از شهردار توقعی جز عمل به وظایف ندارم/ چرایی وجود معاونت‌ها در شهرداری

نشست خبری رشیدی، عضو شورای شهر تبریز شب گذشته در عمارت ساعت تبریز برگزار شد.

به گزارش آناج، شب گذشته روح الله رشیدی در نشست با اصحاب رسانه به سوالات و دغدغه‌های خبرنگاران پاسخ داد. در ابتدای جلسه خبرنگاران سوالات و نکته نظرات خود را مطرح کرده و سپس این عضو شورا به این سوالات پاسخ داد.

روح الله رشیدی در خصوص شهردار منتخب و رای او به رنجبر اظهار داشت: بله شهردار منتخب گزینه من بود و من هم از ابتدا تمام گزینه‌های مدنظرم را شفاف اعلام کردم اما ارائه برنامه شهردارها یکی از مسائلی بود که پافشاری کردم زیرا از ابتدا نمی‌خواستم روی یک گزینه پافشاری کنم.

وی ادامه داد: اینکه شهردار گزینه من بود، به این معنا نیست که شهردار مال من است و این موضوع بدعتی است که در گذشته بود و کسانیکه به شهردار رای می‌دادند، شهردار را متعلق به خودشان می‌دیدند.

از شهردار توقعی جز عمل به وظایف ندارم

عضو شورای شهر در خصوص انتظاراتش از شهردار تبریز گفت: من از شهردار هیچ چیزی جز عمل به وظایف نخواستم پس اگر اشتباه و کوتاهی هم باشد، صدایم از همه بلندتر خواهد بود؛ حاشیه‌نشینی، فرهنگ و میراث فرهنگی تبریز جز اولویت‌های من است که از شهرداری خواسته و خواهم خواست

وی افزود: ساماندهی نیروی انسانی دیگر اولویت‌ من است؛ زیرا سازمانی که کارمندانش با هم درگیرند چطور می‌توانند برای حاشیه‌نشینی کار کنند؟

رشیدی در خصوص جذب فامیلی افراد به شهرداری تبریز عنوان کرد: این دغدغه‌ای که همه به درستی دارند اما کنکاش این موضوع چه فایده برای شهر دارد؟ ما باید برای بعد از این برنامه داشته باشیم که چه کسانی و به چه شکلی جذب شهرداری می‌شوند.

وی با اشاره به سوءاستفاده برخی مدیران در گذشته توضیح داد: متاسفانه برخی مدیران در گذشته برای اینکه برای خود کادرسازی کنند، نیاز جوانان را گروگان گرفتند و آنها را بدون تخصص صحیح جذب کردند.

انسداد موقت جذب نیرو به شهرداری

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری در خصوص چاره برای جلوگیری از جذب بی‌رویه در شهرداری اظهار داشت: اولین کاری که اولویت دارد انسداد موقت ورود نیرو تا پایان سال 1400 است تا وضعیت فعلی آرامش یابد و میزان نیاز به جذب نیرو و تعداد افراد مشخص شود و کار دوم این است که شهرداری لایحه ساماندهی نیروی انسانی را به شورا بدهد.

وی ادامه داد: در ادامه برای ورود به شهرداری بهترین راه جذب از طریق آزمون خواهد بود زیرا ما خاطره خوبی از جذب با آزمون در سال 90 داریم و متخصص‌ترین افراد از طریق همین آزمون جذب شدند.

رشیدی در پاسخ به روند انتخاب شهردار تبریز و مسائل پشت پرده گفت: همیشه شنیده‌ایم سیاست پدر و مادر ندارد و برای رسیدن به قدرت باید فاسد اما می‌خواستیم امتحان کنیم و ببینیم که صدق و راستی می‌تواند ابزار تعامل باشد یا خیر، در خصوص انتخاب شهردار حداقل هیچکس به من مراجعه نکرد تا لابی کند و یا نظرم را عوض کنم.

وی ادامه داد: در روند انتخاب شهردار هم اعلام کردم که افرادی که معدل بالایی دارند را انتخاب کنیم و اسامی را به وزارت کشور نفرستیم و بعدا بخواهیم شهردار انتخاب کنیم زیرا اگر یک گزینه مثلا مدرک تحصیلی‌اش یا مدت مدیریتش کم باشد در کل شهر آبرویش می‌رود که فلانی رد صلاحیت شد و دیگر برای کسی اصلا مهم نیست که این احراز هویت به خاطر سابقه مدیریتی یا تحصیلی بوده است.

پاسخ مدیران مترو به شورا ضروری بود

عضو شورای شهر تبریز در خصوص تغییر مدیران مشکل‌دار در شهرداری گفت: این حق آقای رنجبر است که بخواهد مدیرانش را تغییر دهد یا نه، من چنین حقی ندارم که در چنین چیزی دخالت کنم اما از آنجایی که کمی آقای رنجبر را می‌شناسم ایشان اهل قلع و قمع نیست و از خود این مجموعه است و به بدنه سازمان اعتماد دارد.

وی با اشاره به مساله تحقیق و تفحص از مترو ابراز داشت: در چهار سال اخیر 2500 میلیارد برای مترو هزینه شده و به همین دلیل باید از این مجموعه گزارش خواسته می‌شدو تحقیق تفحص به این معنا نبود که خدای ناکرده مدیران در آنجا دزدند بلکه در این سالها سوالات انباشته شده بود و باید پاسخگویی رخ می‌داد.

رشیدی در خصوص سرنوشت ائتلاف دادشهر و اعضای آن عنوان کرد: من خروجی ائتلاف دادشهرم و به عنوان عضو آن ایستاده‌ام، من را زیر ذره‌بین قرار دهید و اگر اشتباهی کردم حتما آن را بگویید.

وی با بیان اینکه موضوع سرمایه‌گذاری در تبریز باید مردمی شود، توضیح داد: سرمایه‌گذاری باید در تبریز مردمی و به صورت سهامی شود تا سرمایه در دست یک یا دو نفر نباشد که هروقت خواستند سرمایه‌شان را از شهر خارج کنند و شهر معطل شود.

به اعضای شورا پیشنهاد کردم کسی را جذب نکنند

عضو شورای شهر تبریز در پاسخ به این سوال که آیا کسی را به عنوان رئیس دفتر جذب کرده یا خیر گفت: من از ابتدا به اعضای شورا گفتم که به جای اینکه افرادی را از خارج از مجموعه بیاورند از بین بدنه کسی را انتخاب کنند اما برخی از دوستان معتقد به محرمانگی بودند.

وی ادامه داد: من عزیزی را آوردم که ناظر پروژه‌های شهرداری و تحصیل کرده معماری بود و کسی را از بیرون از بدنه جذب نکردم زیرا در این یک ماه هرمساله‌ای بود مربوط به شهر بود و محرمانگی در آن نبود.

رشیدی خصوص خزانه متمرکز نیز یادآور شد: سال 96 خزانه متمرکز ابلاغ شد و در شورای پنجم هم این مساله تصویب و تاحدی جلو رفته است اما برخی ساختارها هنوز برای اجرای این موضوع مشکل دارد.

وی در پایان در خصوص فلسفه وجودی سازمانی مانند سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری گفت: اتفاقا در چارت وزارت کشور سازمان فرهنگی ورزشی و سازمان عمران و… وجود دارد اما چیزی به عنوان معاونت فرهنگی و حمل و نقل وجود ندارد، ما باید ببینیم در این معاونت‌ها چه خبر است و اصلا چرا وجود دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *