• 17:21

  • 1400-06-15

  • کد خبر: 15758

احتمال برگزاری رفراندوم قانون اساسی ترکیه

روزنامه جمهوریت ترکیه در گزارشی مدعی شد که احتمال قوی سال آینده میلادی ترکیه شاهد یک رفراندوم عمومی برای قانون اساسی جدید باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ روزنامه جمهوریت ترکیه در گزارشی مدعی شد که احتمال قوی سال آینده میلادی ترکیه شاهد یک رفراندوم عمومی برای قانون اساسی جدید باشد.

چندی پیش اردوغان در یک سخنرانی خود تأکید کرد که به هر شکل ممکن تأکید داریم تا در ماه‌های نخست سال آینده میلادی پیش‌نویس قانون اساسی جدید را به ملت خود تقدیم کنیم. پس از این سخنان اردوغان برخی محافل سیاسی از احتمال برگزاری یک رفراندوم عمومی در سال آینده میلادی خبر دادند.

این رفراندوم درواقع تلاش اردوغان برای تحریک و تهییج بدنه اجتماعی خود و تست وضعیت سیاسی پیش از انتخابات 2023 خواهد بود.

اما اصلی‌ترین مشکل در این میان مسئله تعداد نمایندگان مورد نیاز برای تصویب قانون رفراندوم در مجلس است.

بر اساس قوانین جاری برای انجام یک رفراندوم در کشور نیاز به 360 رأی مثبت در مجلس است که حزب حاکم به اضافه حزب موتلفه خود باز هم به این حدنصاب نمی‌رسند و نیاز به 23 رأی دیگر خواهند داشت. در همین چارچوب تعدادی از مقامات حزب حاکم مشغول رایزنی‌های سیاسی با نمایندگان دیگر احزاب برای جلب رضایت آن‌ها هستند.

نکته قابل‌توجه اینکه اردوغان با تلاش برای انجام اصلاحات در قانون اساسی موجود کشور در تلاش است تا برگ برنده جناح مخالف خود در انتخابات 2023 را از آن‌ها بگیرد.

جناح مخالف با تمرکز بر روی بحران قانون اساسی در کشور و مسئله عدم تمایز قوا در کشور در تلاش‌اند تا اساساً پروژه سیاسی اردوغان در کشور را ناکارآمد نشان دهند. اردوغان نیز برای بی‌اثر کردن این روش آن‌ها در تلاش است تا پیش از انتخابات حتماً قانون اساسی را تغییر داده و مشکلات آن را برطرف کند و به این وسیله برگ برنده آن‌ها در انتخابات آینده را بی‌اثر سازد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *