• 14:52

  • 1400-06-10

  • کد خبر: 15559

رهبر حزب اسلامی افغانستان:

ترکیه افغان‌ها را تنها نگذارد

گلبدین حکمتیار با اشاره به اینکه امیدوار است ترکیه، افغان‌ها را در این مرحله حساس تنها نگذارد، گفت: انتظار ما این است که ترکیه نقشی فعال و تعیین‌کننده در افغانستان داشته باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در مصاحبه با نشریه ینی شفق ترکیه درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان سومین حادثه تاریخی افغانستان است. اولین آن خروج بریتانیا از افغانستان بود که زوال آنها را آغاز کرد؛ دومین آن، خروج نیروهای ارتش سرخ بود که منتج به زوال شوروی شد و سومین آن نیز خروج نیروهای آمریکایی است.

وی درباره حضور نیروهای نظامی ترکیه در فرودگاه کابل که مورد قبول طالبان قرار نگرفت و مجبور به ترک خاک افغانستان شدند، اظهار داشت: ما از نظر اداری، فنی و امنیتی برای فرودگاه کابل نیازمند کشورهای دوست و مطمئن هستیم زیرا ظرفیت کافی در این خصوص را نداریم. حتی اگر بتوانیم این ظرفیت را ایجاد کرده و امنیت فرودگاه را تأمین کنیم، نمی‌تواند باعث اطمینان کشورهای خارجی برای فعالیتشان در افغانستان و رفت‌وآمد دیپلمات‌هایشان شود.

رهبر حزب اسلامی افغانستان با بیان اینکه همکاری دیگر کشورها در این خصوص ضرورت دارد، اظهار داشت: من این موضوع را در نشست با رهبران طالبان مطرح کردم و گفتم که نیازمند حمایت برخی کشورها هستیم. ترکیه بهترین کشوری است که می‌تواند در این خصوص به ما کمک کند و این کار باید صورت بگیرد؛ حتی می‌تواند مشروط و موقت برای دوره 6 ماهه یا یک‌ساله باشد، اظهار داشت: اکثریت رهبران طالبان نیز با این نظر موافق‌اند، اما عده‌ای از آنها فکر می‌کردند که نیروهای ترکیه در قالب ناتو آمده‌اند و در همان قالب نیز باید افغانستان را ترک کنند اگرچه گفتم که ماندن آنها با موافقت شما انجام می‌گیرد و نه بر اساس تصمیم آمریکا و ناتو.

حکمتیار با اشاره به اینکه امیدوار است ترکیه، افغان‌ها را در این مرحله حساس تنها نگذارد، گفت: انتظار ما این است که ترکیه نقشی فعال و تعیین‌کننده در افغانستان داشته باشد. یقیناً ترکیه یکی از کشورهایی است که مردم افغانستان می‌توانند روی آن حساب کنند.

وی افزود: همسایگان دیگر ما چنین نقشی را به سختی می‌توانند ایفا کنند. در کشورهای عربی هم کمتر کشوری است که بتواند از عهده این کار برآید و توانمندی‌های لازم را داشته باشد و قابل اعتماد باشد. برخی کشورها کاملاً تابع آمریکا هستند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان در خصوص تصویر قدیمی که از وی با رجب طیب اردوغان وجود دارد نیز گفت: مخالفین برادر اردوغان از آن عکس سوءاستفاده کردند و گفتند که او از تروریست‌ها حمایت و با آنها رفاقت می‌کند. این عکس مربوط به اولین جلسه‌ای است که من در استانبول داشتم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *