• 15:52

  • 1400-06-09

  • کد خبر: 15535

کشف گورهای دسته‌جمعی در اراضی آزاده شده آذربایجان

معاون وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان از کشف گورهای دسته‌جمعی در سرزمین‌های جمهوری آذربایجان که از اشغال ارمنستان در جنگ دوم قره‌باغ کوهستانی در سال ۲۰۲۰ آزاد شدند، خبر داد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ معاون وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان از کشف گورهای دسته‌جمعی در سرزمین‌های جمهوری آذربایجان که از اشغال ارمنستان در جنگ دوم قره‌باغ کوهستانی در سال ۲۰۲۰ آزاد شدند، خبر داد.

«النور ممدوف» معاون وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که کار برای شناسایی افراد دفن شده در این گورستان‌ها ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد که در اولین جنگ قره‌باغ در دهه ۱۹۹۰، ارمنستان به طور گسترده از روش گروگان‌گیری استفاده می‌کرد.

این مقام ارشد باکو افزود: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که زندانیان جمهوری آذربایجان تحت شکنجه و در شرایط سخت در ارمنستان نگهداری می‌شوند.

به گفته ممدوف، جمهوری آذربایجان همیشه از قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در مورد زندانیان، گروگان‌ها و افراد مفقود شده پیروی می‌کند.

وی گفت: در نتیجه تجاوز ارمنستان به جمهوری آذربایجان، ۳۸۹۰ نفر از جمله ۳۱۷۱ نظامی و ۷۱۹ غیرنظامی مفقود شدند. ۲۶۷ گروگان گرفته شده از سوی ارمنستان، از جمله ۲۸ کودک، ۹۸ زن و ۱۱۲ سالمند تاکنون بازنگشته‌اند.

گفتنی است در پاییز سال ۲۰۲۰، وضعیت قره‌باغ با درگیری‌های مسلحانه در این منطقه مورد مناقشه تشدید شد و در تاریخ ۹ نوامبر (۱۹ آبان ۹۹)، ولادیمیر پوتین رئیس‌‌جمهور روسیه، الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان بیانیه مشترکی درباره آتش‌بس کامل در قره‌باغ امضا کردند.

طبق توافقات اولیه دو کشور ارمنستان و آذربایجان، قرار شد ارمنستان اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کند و مسیر زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی، کریدور لاچین را به عرض پنج کیلومتر برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند.

بنابر این توافق، روسیه نیروهای حافظ صلح خود را در مناطق هم‌جوار قره‌باغ کوهستانی و مناطق مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان مستقر کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *