• 20:03

  • 1400-05-23

  • کد خبر: 14858

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

انتقاد مدیرکل ورزش و جوانان استان از فدراسیون دوومیدانی: باید پاسخگو باشند

مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی با مقصر دانستن فدراسیون دوومیدانی در محرومیت مهدی پیرجهان از المپیک گفت: این فدراسیون باید درباره اتفاق رخ داده پاسخگو باشد.

به گزارش آناج، ایوب بهتاج، مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی در خصوص ارزیابی عملکرد هیئت‌های ورزشی این استان اظهار داشت: به نظر من اصلاً محدودیتی در رابطه با انجام فعالیت‌های ورزشی و توانمندسازی هیئت‌ها وجود ندارد. برای مثال ببینید کشتی ما رفته هم طلا، هم نقره و هم برنز گرفته اما اکثراً ناراضی هستیم. دلیل آن هم این است که ظرفیت برای کسب مدال‌های بیشتر وجود داشت.

وی افزود: هیئت‌هایی داریم که فعالیت‌ها و هماهنگی‌های خوبی دارند. الان برخی از هیئت‌ها در گروه‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان به گونه‌ای سرمایه‌گذاری کرده‌اند که تا سال‌های سال مشکلی در رده بزرگسالان نخواهیم داشت.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی ادامه داد: ظرفیت وجود دارد و می‌توانیم بهتر باشیم اما برخی مشکلات باعث می‌شود به آن هماهنگی لازم نرسیم. در مجموع در کیفیتی خوب و بالاتر از متوسط پیش می‌رویم اما باید این را به سطح عالی برسانیم. امیدوارم این خوب به عالی تبدیل شود، در آن صورت نتایج خوبی هم کسب خواهیم کرد.

پدیده تکواندو معادلات را بر هم زد

بهتاج در خصوص عملکرد ورزشکاران آذربایجان‌شرقی در المپیک توکیو گفت: از نظر کمی باید در ذهنمان باشد که فقط در 2 المپیک توانسته بودیم 4 ورزشکار بفرستیم و این بار هم توانستیم همین تعداد نماینده را راهی المپیک کنیم.

وی افزود: میرهاشم حسینی امید اول ما بود اما یک پدیده ازبکستانی آمد و قواعد بازی را به هم زد. همه پیش‌بینی‌ها به هم خورد و این ورزشکار توانست به عنوان پدیده و ستاره تکواندو مدال طلا را کسب کند. قبل از این اتفاق همه فکر می‌کردند یا میرهاشم حسینی و یا ورزشکار کره‌ای طلا را می‌گیرد.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی ادامه داد: در خصوص آقای صفرزاده، نتیجه عالی نبود اما بد هم نبود. در تیراندازی با کمان هم که ورزشی سطح بالا در آسیا و جهان است، ورزشکارمان توانست به جمع 64 نفر برتر راه پیدا کند. البته نیازمند ابزار و امکانات به‌روز و کامل هستیم تا بتوانیم با قدرت بیشتری با رقیبان رقابت کنیم.

فدراسیون دوومیدانی در مورد پیرجهان باید پاسخگو باشد

بهتاج با گلایه از وضعیت نماینده کشورمان در دوومیدانی المپیک پیش از حضور در این رقابت‌ها خاطرنشان کرد: تا امروز در این خصوص هیچ صحبتی نکرده‌ام اما مهدی پیرجهان، آماده‌ترین نماینده دوومیدانی ایران در المپیک بود و امیدوار بودیم بتواند نتایج خوبی کسب کند.

وی افزود: در دنیا وقتی یک تیم برای مسابقات اعزام می‌شود، معمولاً یک طبقه به عنوان حباب مشخص می‌شود و اعضای تیم نمی‌توانند از آن خارج شوند. اما ورزشکار ما قبل از المپیک در یک به اصطلاح هتل عمومی مستقر شده بود که شلوغ بوده و باعث شد این اتفاق رقم بخورد. فدراسیون دوومیدانی در مورد اتفاقی که برای پیرجهان افتاد، مقصر است.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: بزرگ‌ترین اشتباه فدراسیون این بود که یک هفته قبل از اعزام، مسابقات لیگ برگزار شد که با حضور چند صد نفر از ورزشکاران همراه بود. از تیم کشتی و تیم والیبال که به ترتیب 20 و 28 نفر اعزام شدند اما یک نفر کرونا نداشت ولی در دوومیدانی 4 ورزشکار و یک مربی را نتوانستیم کنترل کنیم. تفاوت مدیریت‌ها در این شرایط مشخص می‌شود و فدراسیون دوومیدانی باید در این مورد پاسخگو باشد.

بهتاج با اشاره به روحیه بالای پیرجهان خاطرنشان کرد: آقای پیرجهان به جای اینکه در میدان بزرگ المپیک روحیه بگیرد، با ناراحتی و تضعیف روحیه برگشت. هرچند اطمینان دارم با توجه به توانمندی‌های وی، این ورزشکار می‌تواند برای استان و کشورمان افتخارآفرینی کند.

حمایتی 100 درصدی از باشگاه‌های ورزشی داریم

وی در خصوص حمایت اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی از باشگاه‌های ورزشی از جمله تراکتور و ماشین‌سازی اظهار داشت: از مالک، مدیرعاملان، مربیان و… قبلی بپرسید که آیا حمایت ما از 100 درصد کمتر شده است؟ امکان ندارد. ورزشگاه یادگار امام (ره)، ورزشگاه باغشمال و پایگاه قهرمانی را به صورت رایگان در اختیار باشگاه ماشین‌سازی قرار داده‌ایم.

بهتاج با اشاره به شرایط باشگاه ماشین‌سازی ادامه داد: به هیچ عنوان نگرانی‌ها در خصوص ماشین‌سازی رفع نشده است. اینکه نقل‌وانتقال به صورت رسمی و ثبت شرکتی باشد و در فدراسیون ثبت شود، انجام‌نشده و امیدواریم که این کار به‌زودی انجام شود. تا زمانی که ثبت شرکت انجام نشود، این کار رسمیت ندارد. امیدوارم این مشکل نیز تا قبل از بازه نقل‌وانتقالات رفع شود. حمایت ما از تمام تیم‌ها و کسانی که در راستای فعالیت ورزشی در استان تلاش کند، 100 درصد بوده و بعد از این هم همین‌طور خواهد بود.

نباید توازن ورود و خروج بازیکنان از تیم به هم بخورد

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت باشگاه تراکتور گفت: هر کسی که پیگیر مسابقات فوتبال باشد، می‌داند که تراکتور یکی از 4-5 تیمی است که نگاه ویژه‌ای به آن وجود دارد اما الان وضعیت این تیم خوب نیست. سردرگمی به خاطر رفتن و آمدن بازیکنان وجود دارد. نباید توازن ورود و خروج بازیکنان از تیم به هم بخورد اما این کار در حال حاضر به خوبی پیش نمی‌رود.

هر فرد به وظایف خودش عمل کند

وی افزود: طی روزهای گذشته آقای کمالوند مصاحبه کرده و گفته است که 50 میلیارد تومان لازم است تا پنجره نقل‌وانتقالاتی تراکتور باز شود. آقای یحیی گل‌محمدی یک سرمربی است، آقای قلعه‌نویی هم سرمربی است و تمام. هر کس باید در حیطه وظایف خود کار کند. شاید ما می‌خواهیم هواداران را بیشتر وارد تلاطم کنیم.

بهتاج ادامه داد: باشگاه مالک، هیئت‌مدیره و مدیرعامل دارد بنابراین باید هر کس کار خودش را انجام دهد سرمربی هم پیگیر مسائل فنی و تمرینات باشد. بعد از دو مصاحبه اخیر مدیرعامل و سرمربی تراکتور، تماس‌های من 2 برابر شده و همه پیگیر وضعیت تراکتور هستند. وقتی خبر خروج بازیکن را می‌دهیم، باید خبر بازیکنان ورودی را هم بدهیم تا توازن رعایت شود.

زنوزی در تراکتور تنها مانده است

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی در خصوص حمایت‌های محمدرضا زنوزی از باشگاه تراکتور خاطرنشان کرد: در میان 16 تیم لیگ برتر فقط آقای زنوزی است که تنها مانده و کمکی ندارد. در هیئت‌مدیره استقلال یک نفر می‌آید و اسمش را می‌گذارند عابر بانک فلان، دلیل آن هم این است که به تیم کمک مالی کنند.

وی افزود: نمی‌دانم اعضای هیئت‌مدیره باشگاه تراکتور چه کسانی هستند اما تاکنون ندیده‌ام که کسی بیاید و بگوید برای کمک به آقای زنوزی آمده‌ام. آقای زنوزی باید مجموعه را طوری می‌بست که نفرات مختلف به تیم کمک می‌کردند و خودش از آن‌ها حمایت می‌کرد.

بهتاج ادامه داد: الان استقلال و پرسپولیس تیم‌های وزارت ورزش هستند ولی وزارت ورزش و جوانان نمی‌تواند ریالی به آن‌ها کمک کند. اما وزارت به نوعی وارد موضوع شده که در هیئت‌مدیره باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس کسانی را قرار می‌دهند که به تیم کمک کنند.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در خصوص بهبود وضعیت باشگاه تراکتور خاطرنشان کرد: طبق اطلاعاتی که دریافت کرده‌ام، قول می‌دهم طی روزهای آتی وضعیت باشگاه تراکتور از طرف مالک باشگاه به‌طور شفاف و راحت اعلام می‌شود. ان‌شاءالله این تنش‌ها کاهش‌یافته و در فصل آتی شاهد نتایج خوب تراکتور خواهیم بود. ما حدود یک ماه دیگر به دیدار النصر می‌رویم و فرصت زیادی تا آن موقع نمانده است که تا آن زمان بازیکن از دست بدهیم و بازیکن جدیدی جذب نکنیم.

امیدواریم با پایان موج پنجم کرونا زندگی به شرایط عادی برگردد

بهتاج در رابطه با تأثیر شیوع ویروس کرونا در فعالیت‌های ورزشی گفت: امیدواریم با پایان موج پنجم کرونا زندگی به شرایط عادی برگردد و با رفع آسیب کرونا مسابقات رشته‌های مختلف در سطوح استانی، ملی، قاره‌ای و… در آذربایجان شرقی برگزار شود.

وی در خصوص حمایت مالی از باشگاه‌های ورزشی به ویژه تراکتور خاطرنشان کرد: اصلاً حق حمایت مالی از باشگاه‌ها را نداریم. اصلاً کل بودجه ما قابل مقایسه با باشگاه تراکتور نیست. از نظر امکانات و زیرساختی در خدمت باشگاه‌ها بوده‌ایم و از این به بعد هم این خدمات و حمایت‌ها ادامه خواهد داشت.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در خصوص وجود امکانات ورزشی در شهرستان‌های مختلف این استان گفت: در تمام شهرستان‌ها امکانات ورزشی داریم. البته در راستای توسعه و افزایش این امکانات نیز تلاش می‌کنیم.

هیچ اختیاری برای نقل‌وانتقال امتیاز باشگاه را نداریم

بهتاج در رابطه با اینکه در صورت تداوم مشکلات تراکتور آیا این باشگاه به فرد حقیقی یا حقوقی دیگری واگذار می‌شود یا خیر، خاطرنشان کرد: اداره کل ورزش و جوانان یا وزارت ورزش و جوانان تا حدی اختیارات و وظایف دارد. این در حوزه اختیارات ما نیست که یک تیم ورزشی حتی در لیگ دسته سوم را از کسی گرفته و به فرد دیگری واگذار کنیم.

وی افزود: همان‌طور که گفتم طی روزهای آتی شفاف‌سازی‌هایی توسط آقای زنوزی انجام می‌شود تا با کاهش تنش‌ها، شرایط برای فصل آتی بهبود پیدا کند.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در خصوص برگزاری تور دوچرخه‌سواری آذربایجان اظهار داشت: تور دوچرخه‌سواری به دلیل زیرساخت‌ها، رعایت پروتکل‌ها و… برگزار نشد اما حق حفظ تور را برای سال 2021 واریز کرده‌ایم و امیدوارم با رفع خطر کرونا شاهد برگزار تور باشیم.

رختکن‌های ورزشگاه یادگار امام (ره) نوسازی می‌شود

بهتاج در رابطه با آخرین وضعیت ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز خاطرنشان کرد: در خصوص بحث چمن قرارداد داریم و این موضوع به خوبی پیش می‌رود. رختکن‌ها نیز در حال بهسازی هستند. این رختکن‌ها درشان ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز نیست. پروژه تجهیز و نوسازی رختکن‌های ورزشگاه یادگار امام (ره) از جمله ایجاد حوض آب سرد و گرم، اتاق‌های توضیحات فنی، ماساژ و… را آغاز کرده‌ایم تا به همراه دیگر نواقص موجود را رفع کنیم.

وی در خصوص وضعیت محل میزبانی ماشین‌سازی تبریز در فصل آتی لیگ برتر گفت: هر تیمی که مدارکش را به فدراسیون ارسال می‌کند، زمین‌های خانگی خود را با اولویت اول و دوم معرفی خواهد کرد. در صورتی که ورزشگاه یادگار امام (ره) معرفی شود، در خدمت تیم‌ها خواهیم بود.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در خصوص واگذاری ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز به باشگاه تراکتور خاطرنشان کرد: ما بحث واگذاری را انجام دادیم. باشگاه سپاهان برای واگذاری ورزشگاه نقش‌جهان میلیاردها هزینه کرد اما ما خواستیم بدون هزینه ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز را به باشگاه تراکتور واگذار کنیم و فقط بحث نگهداری وجود داشته باشد. این موضوع در برهه‌ای هم قبول شد اما بعداً نهایی نشد.

فعالیت غیرقانونی استخرها در استان

بهتاج در رابطه با فعالیت استخرها در سطح استان آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: استخرها از نظر ما تعطیل هستند اما برخی استخرها به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند که بر اساس گزارشات دریافتی بازرسان ما به همراه نمایندگان مرکز بهداشت در استخرها حضور پیدا می‌کنند.

وی در خصوص وضعیت دوچرخه‌سواری در آذربایجان‌شرقی و باشگاه پتروشیمی تبریز خاطرنشان کرد: دوچرخه‌سواری از جمله رشته‌هایی است که به صورت سنتی در آن پیش می‌رویم در حالی که رشته‌ای واقعاً علمی است. تیم دوچرخه‌سواری پتروشیمی منحل شده اما امکانات آن‌ها در باشگاه پتروشیمی قرار دارد.

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در پایان گفت: می‌خواستند این وسایل را از طریق مزایده به فروش برسانند اما با صحبت‌هایی که انجام دادیم، این موضوع منتفی شد. اما در حال هماهنگی هستیم تا بتوانیم حتی با پرداخت هزینه‌ای که در حد وسع اداره کل ورزش و جوانان باشد، بتوانیم از این امکانات برای توسعه دوچرخه‌سواری استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *