• 10:53

  • 1400-05-13

  • کد خبر: 14449

ابعاد جدید از آتش‌سوزی‌های ترکیه

رسانه‌های ترکیه با انتشار تصاویری خبر از پخش مواد خاص قابل اشتعال در مناطق جنگلی کشور خبر داده‌اند که این مواد با استفاده از گرمای خورشید به یکباره شروع به آتش‌سوزی می‌کند و گروه‌های مردمی با گشت‌زنی در مناطق مشکوک در حال پاک‌سازی این مناطق هستند.

آناج-ترکیه و قفقاز؛ در حالی که آتش‌سوزی‌های ترکیه وارد هفتمین روز خود شده است و بخش قابل توجهی از آن کنترل شده و صرفاً در مناطقی در حوزه دریای مرمره همچنان ادامه دارد، روز گذشته اخباری مبنی بر آغاز برخی آتش‌سوزی‌ها در مناطق دریای سیاه منتشر شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده، این آتش‌سوزی‌ها در منطقه آرتوین بوده و بلافاصله روستاهای اطراف منطقه تخلیه شده است و آتش‌نشانان به همراه نیروهای مردمی در تلاش برای جلوگیری از افزایش دامنه آتش هستند.

در روزهای گذشته یک گروه تروریستی وابسته به پ.ک.ک مسئولیت تعدادی از این آتش‌سوزی‌ها را بر عهده گرفته و آن را بخشی از مقاومت خود در برابر دولت ترکیه معرفی کرده است.

برخی رسانه‌های ترکیه با انتشار تصاویری خبر از پخش مواد خاص قابل اشتعال در مناطق جنگلی کشور خبر داده‌اند که این مواد با استفاده از گرمای خورشید به یکباره شروع به آتش‌سوزی می‌کند.

گروه‌های مردمی با گشت‌زنی در مناطق مشکوک در حال پاک‌سازی این مناطق هستند.

در کنار این اخبار، کارشناسان تُرک نسبت به تأثیرات تغییرات اقلیمی در کشور نیز هشدار داده و از لزوم آمادگی بیشتر دولت برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها، سیل‌ها و برف‌های سنگینی که پس از این می‌تواند در فصول مختلف سال اتفاق بیفتد سخن می‌گویند.

در این میان کمپین‌های مختلف مردمی برای ارسال کمک به مردم مناطق آتش گرفته، آغاز شده است.

در ادامه کمک‌های بین‌المللی جمهوری آذربایجان علاوه بر 100 نیروی آموزش‌دیده مجهز که چند روز پیش اعزام کرده بود، ده‌ها دستگاه ماشین آتش‌نشانی نیز از طریق گرجستان به ترکیه اعزام کرد.

در کنار مبارزه با آتش، جناح مخالفان دولت اردوغان همچنان آتش انتقادات خود علیه دولت را حفظ کرده و آن را در خصوص آمادگی‌های پیشینی برای مقابله با چنین بلایایی متهم به کم‌کاری می‌دانند.

کمال قیلیچدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خلق با برگزاری یک نشست خبری، حزب حاکم بر کشور را متهم به ناتوانی از فهم شرایط جدید طبیعی در ترکیه دانست.

قیلیچدار اوغلو با حمله مستقیم به شخص اردوغان و با بیان این که اگر یک رئیس‌جمهور نمی‌تواند بفهمد که در پنج سال گذشته سیر آتش‌سوزی‌ها در جنگل سیر صعودی داشته و باید برای آن برنامه‌ریزی شود، چنین رئیس‌جمهوری توان مهار آتش را نیز نخواهد داشت.

ایلهان تاشچی، عضو شورای نظارت بر رادیو تلویزیون‌های ترکیه که همچنین عضو حزب جمهوری خلق نیز است، در حساب توییتری خود از فشار رئیس این سازمان دولتی به شبکه‌های تلویزیونی برای عدم نشان دادن تصاویر آتش‌سوزی‌ها و تهدید آنها به مجازات به دلیل تشویش اذهان عمومی خبر داد.

اعزام هواپیمای آتش‌نشان متعلق به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ترکیه نیز در رسانه‌های اجتماعی این کشور واکنش‌های مثبت قابل توجهی در پی داشته است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به کمک‌های ایران، روسیه و آذربایجان به ترکیه در کنار سکوت و انفعال اروپا، روزهای جاری را بهترین زمان ممکن برای بازشناسی دوست از دشمن دانستند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *