• 12:29

  • 1400-05-11

  • کد خبر: 14407

واکنش اردوغان به آتش‌سوزی‌های پ.ک.ک

پس از چند روز سکوت نسبی نسبت به معرفی پ ک ک به عنوان عامل آتش‌سوزی‌های اخیر، اردوغان با لحنی تند این گروه را مورد خطاب قرار داده و سخن از انتقام به میان آورد.

آناج-ترکیه و قفقاز؛ رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار از مناطق فاجعه‌زده و خطاب به مردم گفت: “می‌دانیم چه چیزی در ذهن شما می‌گذرد و فکر ما نیز همان است. اشارات مستقیمی نسبت به دست داشتن گروه تروریستی (پ ک ک) به دست ما رسیده است، از جا کندن دل کسانی که دل ما را آتش زدند یک دین مهم بر گردن ماست”.

پس از چند روز سکوت نسبی نسبت به معرفی پ ک ک به عنوان عامل آتش‌سوزی‌های اخیر، اردوغان با لحنی تند این گروه را مورد خطاب قرار داده و سخن از انتقام به میان آورد.

با علم بر اینکه تعداد اعضای رسمی پ ک ک در خاک ترکیه به زیر ۵۰۰ نفر رسیده است، (وزیر کشور ترکیه این رقم را زیر ۳۰۰ خوانده است)، می‌توان گفت که پ ک ک قدرت درگیری مستقیم و گسترده در داخل ترکیه را ندارد و عملیات آنها به خرابکاری در سطح فردی محدود خواهد شد.

اما با توجه به تحولات منطقه‌ای و خروج نیروهای آمریکایی از عراق و همچنین تضعیف کنش گری آمریکا در سوریه، می‌توان نتیجه گرفت که ترکیه زمینه و انگیزه لازم برای تداوم و گسترش عملیات برون‌مرزی خود در عمق عراق و سوریه را کسب کرده است.

کارشناسان مسائل کُردی خاورمیانه بر این باورند که آمریکا حمایت سال‌های پیش خود نسبت به گروه‌های کُردی سوریه را نخواهد داشت و در صورت آغاز عملیات ارتش ترکیه، آمریکا بار دیگر کُردها را تنها گذاشته و به محکوم کردن و ابراز نگرانی بسنده خواهد کرد.

در این راستا اثبات عاملیت پ ک ک در چنین تخریب زیست‌محیطی گسترده ای، می‌تواند مشروعیت لازم برای مجادله خشن ارتش ترکیه با گروه پ ک ک در عملیات‌های برون‌مرزی را فراهم آورد.

گفتنی است که طی ماه‌های اخیر استراتژیست‌های نظامی ترکیه از بالا بودن احتمال مداخله نظامی ارتش ترکیه در کمپ‌های مخمور واقع در شمال عراق و همچنین آغاز عملیات نظامی در شرق فرات سوریه سخن به میان آورده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    هر روز مرزداران رشید ایرانی بدست همین عواملی که جنگلهای ترکیه را به آتش کشیده اند، شهید می شوند ولی متاسفانه اخبار واقعیت گونه انتشار نمی یابد…پارسال نیز همین عوامل یعنی تروریستهای کردی بودند که جنگلهای آذربایجان را در قره داغ آتش زده بودند ولی گوش شنوایی نیست…

    بخدا این گرو تروریستی خطرناکتر از داعش است ولی متاسفانه ایران ت.جهش به طالبان است این گروه تروریستی هدفشان نابودی کشور های مسلمان است و توسط کشورهای عربی و کشور فاسد انگلیس حمایت میشود کاش ایران هم با ترکیه برای نابودی این گروه هم پیمان شود وگرنه ایران و کشورهای مسلمان یکی یکی قربانی وحشیگری این عده میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *