• 10:46

  • 1400-05-08

  • کد خبر: 14298

گزارش «آناج» از هفته پایانی لیگ برتر فوتبال؛

شام آخر فیروز در جدال حساس تبریز/ ماشین‌سازی در آبادان با لیگ وداع می‌کند

دو نماینده فوتبال آذربایجان امشب در ایستگاه پایانی لیگ بیستم مقابل حریفان پایتخت‌نشین و جنوبی خود به میدان می‌روند.

به گزارش آناج، پرونده مسابقات لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور در دوره بیستم امشب (جمعه 8 مرداد ماه) با برگزاری 8 دیدار همزمان و معرفی تیم‌های قهرمان، آسیایی و سقوط کننده بسته خواهد شد. طبق برنامه، این دیدارها به صورت همزمان از ساعت 21:15 آغاز خواهد شد و دو نماینده فوتبال آذربایجان رودرروی حریفان خود به میدان می‌روند.

تراکتور بدون راننده در ایستگاه آخر

در یکی از بازی‌های حساس ایستگاه آخر، تراکتور در تبریز و در ورزشگاه شهید سلیمانی – بنیان دیزل سابق – پذیرای سایپاست. سرخ‌پوشان دیار آذربایجان برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا با شرط قرار گرفتن در رده چهارم و قهرمانی استقلال در جام حذفی و تیم تهرانی نیز برای فرار از معرکه سقوط جدال مهمی را برگزار خواهند کرد.

تراکتور علیرغم اینکه با باخت خارج از خانه 3 بر یک مقابل پرسپولیس به استقبال این بازی آمده اما در سه بازی قبلی خانگی خود پیروز شده و امیدوار به فرجامی خوش است. البته این بازی شام آخر فیروزخان با پرشورها هم است و این درحالی است که این مربی به علت محرومیت نمی‌تواند روی نیمکت تیمش بنشیند.

در سوی دیگر سایپا در هفته گذشته با یک گل موفق شد آلومینیوم اراک را شکست داده و شانس خود را برای بقا در لیگ برتر زنده نگه دارد. حضور سعید اخباری روی نیمکت نارنجی‌پوشان از نکات جالب این دیدار است. مردی که در این فصل در دو مقطع در ماشین‌سازی حضور داشت و حالا در بازگشت به تبریز مقابل تراکتور قرار می‌گیرد.

این بازی مصاف تیم‌های ششم و پانزدهم جدول است. تراکتور پیش از این دیدار با عملکرد 11 برد، 9 مساوی و 9 باخت و مجموع 42 امتیاز در مکان ششم قرار دارد و سایپا با 5 برد، 11 مساوی و 13 باخت، 26 امتیازی بوده و در رده پانزدهم است. هر دو تیم در صورت پیروزی و توقف رقبا می‌توانند به هدف خود در هفته پایانی برسند.

از سایر نکات این بازی می‌توان به غیبت محمد عباس‌زاده بهترین گلزن فصل تراکتوری‌ها اشاره کرد که به دلیل مصدومیت دیدار نهائی تیمش را از دست داده است. در سوی دیگر آمار ضعیف خودروسازان در کارهای تهاجمی قابل توجه است. سایپا با 18 گل زده به همراه ماشین‌سازی بدترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص داده است.

اما تیم نارنجی‌پوش تهرانی حریف محبوب پرشورها در لیگ برتر فوتبال است، جایی که بیشترین برد تراکتور در مقابل یک تیم برابر سایپا و البته مشترک با ذوب‌آهن رقم خورده است. تراکتور و سایپا پیش از این 25 بار در لیگ برتر به مصاف هم رفته‌اند که حاصل آن، 11 برد برای تراکتور، 10 مساوی و 4 برد برای سایپا بوده است.

وداع ماشین‌سازان در آبادان

در دیگر دیدار امشب که در یک طرف آن نماینده فوتبال آذربایجان حضور دارد، مصاف صنعت‌نفت آبادان و ماشین‌سازی تبریز است. این بازی برای آبادانی‌ها که به دنبال ارتقای جایگاه خود در جدول هستند، اهمیت زیادی دارد، اما برای تیم تبریزی که سقوطش به رقابت‌های لیگ دسته یک قطعی است، تشریفاتی است.

دو تیم با هدایت سرمربیان بومی رودرروی یکدیگر قرار می‌گیرند. سیروس پورموسوی هدایت تیم آبادانی را بر عهده دارد و علیرضا اکبرپور سکاندار تبریزی‌هاست. رویارویی دو سرمربی جوان کشور که در این بین پورموسوی باتجربه‌تر از همتای خود است و اکبرپور نیز به لحاظ شهرت در دوران بازیگری چهره شناخته شده‌تری به حساب می‌آید.

برزیلی‌های وطنی پس از باخت 2 بر صفر در دربی خوزستان مقابل فولاد که حاشیه کمی هم نداشت، گام به بازی پایانی خود می‌گذارند و ماشین‌سازان هم بعد از سواری دادن به پیکانی‌ها با باخت تحقیرآمیز 5 بر صفر. تیم بی‌انگیزه تبریزی‌ها در دو هفته گذشته زنگ تفریح لیگ شده و در دو بازی پیاپی خانگی 10 گل دریافت کرده است.

با همه این اوصاف، هشتمین تقابل دو تیم در لیگ برتر در شرایطی برگزار خواهد شد که در 7 رویارویی پیشین ماشین‌سازی برتر از حریف بوده و به 4 برد، یک مساوی و 2 باخت دست یافته است. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که سبزپوشان با وجود برتری در آمار و ارقام، در آبادان موفق به شکست صنعت‌نفت نشده‌اند.

نکته جالب اینکه، این دو تیم در فصل گذشته نیز دیدار پایانی خود را برابر یکدیگر برگزار کردند که در آن بازی سبزقبایان در تبریز با یک گل از سد حریف زردپوش گذشته و حکم بقا گرفتند. حال، باید دید مصاف امشب دو تیم به میزبانی تیم آبادانی چه نتیجه‌ای خواهد داشت و ماشین‌سازان با چه عملکردی با مسابقات لیگ برتر فوتبال وداع می‌کنند؟

ناگفته نماند، دیدارهای رفت هر دو مسابقه با برتری نمایندگان فوتبال آذربایجان به پایان رسید و هفته 6 امتیازی برای پرشورها رقم خورد. طی این بازی‌ها، تراکتور در تهران با نتیجه 2 بر یک سایپا را شکست داد و ماشین‌سازی نیز در تبریز یک بر صفر از سد صنعت‌نفت گذشت که این برد، اولین پیروزی سبزپوشان در لیگ بیستم بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *