• 12:39

  • 1400-04-26

  • کد خبر: 13755

نگاه رسانه‌های اسرائیلی به تماس تلفنی اردوغان و هرزوگ

روزنامه اسرائیلی یینت موضوع اصلی گفتگوهای رئیس جمهوری ترکیه با همتای اسرائیلی خود را مسئله راه‌حل دو دولت برای مسئله فلسطین دانست اما ظرفیت‌های بالای همکاری در حوزه انرژی، توریسم و تکنولوژی موضوعات قابل‌توجه در آینده همکاری‌های دو دولت دانست.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ پس از گفتگوی 40 دقیقه‌ای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با همتای اسرائیلی خود اگرچه این مسئله چندان بازتاب بالایی در رسانه‌های ترکیه به همراه نداشت اما در رسانه‌های صهیونیستی موضوع بررسی‌ها و تحلیل‌های مختلفی شد.

به گزارش روزنامه جمهوریت ترکیه، روزنامه اسرائیلی یینت موضوع اصلی گفتگوهای دو طرف را مسئله راه‌حل دو دولت برای مسئله فلسطین دانست. اما با این وجود ظرفیت‌های بالای همکاری در حوزه انرژی، توریسم و تکنولوژی موضوعات قابل‌توجه در آینده همکاری‌های دو دولت است.

این روزنامه تاکید کرده است که در دوره نتانیاهو به‌رغم اختلافاتی که بین آنکارا و تل‌آویو وجود داشت اما همکاری‌های دو طرف از سطح همکاری اقتصادی بالاتر رفته و وارد حوزه‌های امنیتی نیز شد.

کارشناس‌هایی که با این روزنامه مصاحبه کرده‌اند معتقدند که ترکیه در تلاش است تا با بهبود روابط خود با اسرائیل جایگاه خود در کاخ سفید را بهبود بخشد.

روزنامه هاآرتص نیز با اشاره به تماس‌های پیسین هرزوگ با محمود عباس و عبدالله (پادشاه اردن)، صحبت با اردوغان را سومین تماس دیپلماتیک رئیس‌جمهور این رژیم دانسته، به لزوم تداوم گفتگوها برای حق مشکلات فی‌مابین و نقش ترکیه در مسئله فلسطین تاکید کرد.

روزنامه اورشلیم پست نیز نفر بعدی‌ای که با اردوغان صحبت خواهد کرد را نخست‌وزیر رژیم، بنت دانست. این روزنامه معتقد است که ترکیه پس از آمدن بایدن درصدد است تا روابط خود با اسرائیل را بهبود بخشد و در این راستا اقدام به اعزام سفیر به رژیم کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *