• 16:35

  • 1400-04-12

  • کد خبر: 13259

غیرممکن بودن عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

باریش دوستر ستون‌نویس روزنامه جمهوریت ترکیه در یادداشت خود نوشت: عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا غیرممکن است. اتحادیه اروپا با وعده عضویت کامل ترکیه در این اتحادیه، ترکیه را به بازی گرفته و تلاش می‌کند تا به این وسیله هزینه بیشتری را متحمل ترکیه کند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ باریش دوستر، ستون‌نویس سیاست خارجی روزنامه جمهوریت در یادداشت خود با اشاره به جلسه هفته پیش سران اتحادیه اروپا در بروکل نوشت: این جلسه بار دیگر نشان داد که عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا غیرممکن است. اتحادیه اروپا با وعده عضویت کامل ترکیه در این اتحادیه، ترکیه را به بازی گرفته است و تلاش می‌کند تا به این وسیله هزینه بیشتری را متحمل ترکیه کند. در اجلاس اخیر هیچ پیشرفتی رقم نخورد، اظهارات همیشگی به زبان آورده شد.

دوستر در ادامه یادداشت خود در مورد دلایل وضعیت موجود می‌نویسد:

“اولاً اساساً اتحادیه اروپا هیچ‌گاه به فکر عضویت کامل ترکیه در این اتحادیه نبوده است. حتی سیاستمداران مدافع عضویت هم به دلیل آگاهی‌شان از این حقیقت هیچ‌گاه این خواسته را مطرح نکرده‌اند. آن‌ها انتظار عضویت را در افکار عمومی داخلی ترکیه تبدیل به وسیله‌ای برای حمایت از خود کرده‌اند. از آنجا که در میان قشر لیبرال، چپ لیبرال، راست مرکز و چپ مرکز نسبت به اتحادیه اروپا سمپاتی بالایی وجود داشت مدتی هم در این سیاست موفق بودند. همچنان که حزب عدالت و توسعه هم در سال‌های نخست از همین شیوه استفاده کرد.

دوماً روابط ترکیه و اتحادیه اروپا به مسئله 4 میلیون پناهنده موقت سوری تنزل پیدا کرده است.  اتحادیه در پی آن است که با ارائه حمایت‌های مالی به ترکیه مانع از ارسال این پناه‌جویان به اروپا شود. ترکیه هم از این عامل به عنوان سلاحی که می‌تواند با باز کردن مرزها به جان اتحادیه اروپا بیندازد استفاده می‌کند. حجم بالای تجارت بین دو طرف نیز از جمله مسائلی است که موضوع اقتصاد را در این روابط مهم می‌کند.

سوماً در مورد معاهده اتحادیه گمرکی که تقریباً تبدیل به یک وسیله برای استثمار ترکیه شده است نیز هیچ تحرکی وجود ندارد. این معاهده که در 1995 امضا و از 1996 اجرایی شده است باعث افزایش نفوذ اتحادیه اروپا در بازار داخلی ترکیه، رژیم گمرکی این کشور و تجارت خارجی شده است. ترکیه هم بدون اینکه عضو اتحادیه اروپا باشد به این وسیله عملاً تحکم آن‌ها را بر خود پذیرفته است. به عبارت دیگر ترکیه بدون اینکه عضو این اتحادیه باشد مجبور به تبعیت از تصمیماتی است که در این اتحادیه گرفته می‌شود.

چهارم عضویت کامل ترکیه در این اتحادیه اساساً ربطی به انجام ترکیه به تعهدات خود ندارد بلکه عامل اصلی در این مسئله آینده اتحادیه اروپا به مثابه یک قدرت جهانی است. اگر اتحادیه اروپا بپذیرد که می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد و هزینه این قدرت را نیز بپردازد در این صورت ترکیه را خواهد پذیرفت. اما اگر صرفاً به عنوان یک سازوکار برای تأمین منافع آمریکا در قالب ناتو عمل کند طبیعتاً ترکیه را نخواهد پذیرفت.

پنجم؛ اتحادیه اروپا نمی‌خواهد که با پذیرش عضویت ترکیه با مناطق مشکل‌دار همسایه شود. اگر ترکیه عضو اتحادیه اروپا شود این اتحادیه با سوریه، عراق و ایران همسایه خواهد بود. آن‌ها می‌خواهند ترکیه به عنوان یک منطقه حائل بین این مناطق و اروپا عمل کند.

ششم، اتحادیه اروپا در تمام مسائلی که ترکیه در آن مورد با مشکل مواجه است در جبهه مقابل ترکیه قرار دارد: مسئله پ.ک.ک – پ.ی.د – ی.پ.گ، جریان گولن، مسئله ادعای نسل‌کشی ارامنه، مسئله یونان، مسئله ارمنستان، در سویره، عراق، دریای اژه، مدیترانه شرقی، لیبی، مسئله پاتریکخانه و مدارس مذهبی مسیحیان همگی مسائلی است که در آن با مشکل مواجه هستند.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *