• 12:48

 • 1400-04-12

 • کد خبر: 13231

جولان «اریح گیزاردان» در پارک‌های تبریز

اریح گیزاردان یا همان کرم سفید ریشه؛ موجوداتی که این روزها از خاک پارک‌های تبریز بیرون آمده و هنگام غروب آفتاب فرآیند جفت گیری و تغذیه خود را شروع میکنند.

گروه اجتماعی آناج؛ عصرها اگر در پارک‌های تبریز بساط پهن کنید و دمی با خانواده به دور از کرونا و گرانی خوش باشید، هنگام غروب، موجوداتی چندش‌آور که هم پرواز میکنند و هم به لباس مثل کنه میچسبند، دورهمی شما را خراب خواهد کرد.

اریح گیزاردان یا همان کرم سفید ریشه؛ موجوداتی که این روزها از خاک پارک‌های تبریز بیرون آمده و هنگام غروب آفتاب فرآیند جفت گیری و تغذیه خود را شروع میکنند.

سه سال زمان میبرد تا این کرم‌ها بالغ شده و از پیله خود بیرون بیایند. بیش از دو سال بود که در تبریز شاهد چنین موجوداتی نبودیم اما امروز باتوجه به بی توجهی‌ها شاهد رشد فزاینده این موجودات هستیم.

یکی از مهندسین کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج درباره کرم سفید درختان میگوید: این کرم ها که آفت بسیار مخربی برای درختان هستند در داخل خاک و در کنار ریشه درختان شروع به رشد میکنند و درصورت شرایط مناسب در کمتر از سه سال تبدیل به موجودات پرنده‌ای میشوند که نامش در ترکی، اریح گیزاردان است.

این مهندس کشاورزی درباره راه‌های مقابله با کرم سفید ریشه گفت: قبل از کودهای شیمیایی، بیل زدن اصولی کنار درختان و نابودی علف‌های هرز، موجب نابودی کرم ها میشود اما استفاده از کودهای شیمایی نیز در امحای این کرم ها موثر است.

گفته میشود عدم توجه سازمان فضای سبز شهرداری تبریز و پیمانکاران این حوزه در ماه های گذشته موجب شده است که بسیاری از پارک‌های تبریز این روزها شاهد کرم های سفید باشند.

نکته جالب توجه آنجاست که اگر فکری برای این کرم‌ها نشود، تولید مثل و جفت گیری آنها با شدت بسیار زیادی در روزهای آتی انجام شده و در سالهای آتی با افزایش چند برابری این کرم ها در سطح شهر مواجه خواهیم بود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  آقا متنتون رو اصلاح کنید
  گیزاردان غلط‌.
  قره درست و گره غلط.
  گوزل دوز و قوزل غلط.
  در ترکی آذربایجانی تلفظ بین ق و گ کاملا متفاوت از هم هست و ربطی به هم ندارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *